Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2016/2017

 
Wyniki II Szkolnego Konkursu „Cuda z jesiennych liści i owoców”
Do konkursu przystąpiło prawie 30 dzieci. Wykonali prześliczne, różnorodne i bardzo pomysłowe  prace. Komisja postanowiła podzielić je na 2 kategorie: prace płaskie i przestrzenne. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Wszyscy, którzy włączyli się do tego konkursu włożyli do tej pracy ogromny wysiłek, fantazję, polot i serce. Takie też było zamierzenie konkursu aby zmobilizować do wspólnej zabawy całe rodziny. Każda praca zasługuje na nagrodę. Najlepsze prace zostały wyłonione w drodze glosowania, w którym wzięli udział: nauczyciele, samorządy klasowe i przedstawiciele rodziców. Po burzliwych naradach, podliczaniu punktów,  ustalono w końcu zwycięzców.
Prace płaskie:
I miejsce „Sowa” Jędrzej Sikora
II miejsce „Pani Jesień”  Król Gabryś
III miejsce „Jesienny pejzaż” Natalia Dyczek
Wyróżnienie -  Sachmerda Błażej „Obrazek z dyniowych nasion”
Prace przestrzenne
I miejsce  „Sowa”  Janik Nina
II miejsce Miłosz Bednarek „Jesienny kosz”
 III miejsce Hubert Iskrzycki „Wieniec”i  Marta Janota  „Las Marty”
Wyróżnienia: „ Pani jesień i muchomory” Kulasik Maksymilian
„ Obraz jeża”   Julianka Sikora
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
/Organizator konkursu M. Szubert, A. Tolasz/
 
 
 
XXV Posiady Gawędziarskie 2016 w Jeleśni i Milówce
Kolejny raz nasza uczennica Stefania Zbijowska brała udział w konkursie gwary „Posiady Gawędziarskie” organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej. Przesłuchania konkursowe odbyły się 12 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, a 13 listopada w Starej Chałupie w Milówce. Stefania wygłosiła tekst na kanwie „Dożynek” Lidii Szkaradnik. Nasza gawędziarka zachwyciła jury swą skromną osobą , ekspresją prezentacji oraz wysokim poziomem poprawności z jakim mówi po śląsku. Zdobywając II miejsce udowodniła po raz kolejny, że świetnie czuje się na scenie i ma we krwi „gawędziarski klimat”. Tekst przeplatany był regionalnymi pieśniczkami, które hańdowni można było usłyszeć w czasie obrządku dożynkowego. Gratulujemy Stefci otrzymanej nagrody i życzymy dalszych sukcesów. Cieszymy się , gdy zdobywając najwyższe laury w konkursach, reprezentuje naszą szkołę. Koncert laureatów odbędzie się w Domu Ludowym w Wieprzu 20 listopada 2016 r. o godz. 15:00.
/Informator M. Krehut-Skoczylas/


Konkurs na najciekawszy różaniec! 
W październiku, w miesiącu  poświęconym Matce Bożej Różańcowej zorganizowaliśmy w klasach od I do VI konkurs na najciekawszy różaniec. Konkurs miał trwać do 21 października br. Na prośbę dzieci termin został wydłużony do końca października. Po tym czasie prace z numerami i ukrytym nazwiskiem twórcy zostały wywieszone na korytarzowej gazetce, do podziwiania i zdecydowania, który najciekawszy. Głosy wyborcze należały do grona pedagogicznego, pracowników administracji, kuchni i do samorządu szkolnego. Głosy z wybranym numerem różańca można było wrzucać do urny wyborczej w pokoju nauczycielskim.  W oznaczonym czasie, po dwóch tygodniach, głosy przeliczono i wyłoniono zwycięzcę.
1 miejsce otrzymał różaniec z niebieskich kokardek i makaronowych uszek uczennicy klasy III Amelii Sojka.
2. miejsce malowane na kolorowo kule styropianowe ucznia klasy II Maksymiliana Kulasika.
3. miejsce różaniec z klocków lego uczennicy klasy I Kasi Białek
4. miejsce 
Gabrysia Budny kl. III i Adrian Szkorupa kl. I
Poza tym zostały wyróżnione prace  czterech  uczniów: Mencnarowska Karolina kl. III, Marika Suchy kl. IV, Gracjan Nowok kl. IV i Oliwia Nowok kl. VI. 
Zakupiono nagrody rzeczowe w postaci figurek do szopki, dla nominowanych miejsc oraz figury  aniołków dla wszystkich uczestników, jak nagrody pocieszenia , które wręczono na uroczystym apelu.
/Organizator konkursu R. Niedziela-Foksińska/
 

Konkurs ekologiczny "Człowiek a środowisko"
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej zorganizowało konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych i gimnazjów pod nazwą „Człowiek a Środowisko”. Podzielony był on na cztery kategorie: literacką, plastyczną, fotograficzną i pracę multimedialną. Uczennica klasy VI Olga Sojka wykonała prezentację multimedialną pod tytułem „Woda”. Praca niestety nie została nagrodzona. Dziękujemy Oldze za zaangażowanie w wykonanie pracy, jednoczesnie dziękujemy za możliwość poznania jej punktu widzenia na znaczenie wody w środowisku oraz znaczenie wody w życiu człowieka. Życzymy sukcesów w następnych konkursach.
/R. Pietroszek/

Konkurs ekologiczny

„Baterie utylizujesz, środowisko ratujesz”
     Firma „Eko-Sort” ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VI w dwóch kategoriach wiekowych pt.: „Baterie utylizujesz, środowisko ratujesz”.  Z naszej szkoły uczeń klasy II Miłosz Bednarek wykazał się dużą pomyslowością i starannością wykonując swój plakat. Cieszymy się z faktu, że rośnie w nas poczucie odpowiedzialności za naszą planetę. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania uczniów naszej szkoły w coroczne zbiórki baterii przy jednoczesnym zwiększeniu się swiadomości uczniów i wpływu jaki mają na ochrone środowiska. Dziękujemy za zaangażowanie się.
/R. Pietroszek/ 
  

„Mały Omnibus”
25 listopada uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w  XIV-tym Międzyszkolnym Konkursie „Mały Omnibus”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach. Naszą szkołę reprezentowali: Gabriela Budny, Piotr Budny oraz Bartłomiej Szczypka. O tytuł „Małego Omnibusa” walczyło 45 uczniów – wybrani przedstawiciele szkół z gminy Jasienica oraz z jednej ze szkół z Bielska- Białej. Gabrysia, wykazując się ogromną wiedzą zajęła drugie miejsce! Do pierwszego dzieliła ją różnica tylko jednego punktu. Chłopcy również bardzo dobrze poradzili sobie z testem, który obejmował zakres materiału z edukacji polonistycznej, matematycznej i środowiskowej klas II – III. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Życzymy im dalszych osiągnięć i sukcesów!!!
/V. Giżycka/
 
 
Diecezjalny Konkurs Biblijny z Ewangelii Mateusza
Dnia 1 grudnia odbył się rejonowy etap Diecezjalnego Konkursu Biblijnego z Ewangelii Mateusza. Brało w nim udział  3 uczniów z naszej szkoły:
1. Sobuń Zosia z kl. IV
2. Krzysztof Janota z kl. V
3.Aleksandra Włosińska z kl. VI
Finał diecezjalny odbędzie się 23 lutego 2017 roku z udziałem naszych dwóch uczniów, którzy zakwalifikowali się zdobywając wymaganą liczbę punktów:
1. Krzysztof Janota 
2. Aleksandra Włosińska
 /R. Niedziela-Foksińska/
  
XX Międzynarodowy Konkurs Ekumeniczny
wiedzy Biblijnej „Jonasz”
Dnia 12 grudnia 2016 roku przeprowadzono etap szkolny XX Międzynarodowego Konkursu Ekumenicznego Wiedzy Biblijnej "Jonasz" z Ewangelii Jana. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się z 9 osób:
grupa I
1. Karolia Pietraszko z kl. IV 
oraz w grupie II
1. Dawid Osińczuk kl. VI
2. Michał Łyskawka kl. VI.
Czekamy teraz na etap rejonowy, który odbędzie się 27 lutego 2017 r.
/R. Niedziela-Foksińska/
 

 

VIII Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”

10 listopada 2016 roku zostały zorganizowane eliminacje do szkolnego konkursu matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie z najlepszymi wynikami przystąpili do rywalizacji w II etapie konkursu, który odbył się 15 grudnia 2016 roku. Uczestnicy II etapu konkursy mieli do obliczenia 160 przykładów w ciągu 30 minut. Etapy różniły się między sobą ilością przykładów i stopniem trudności. Zestawienie wyników przedstawia się następująco: 
klasa 4 – Karolina Pietraszko,
klasa 5 – Krzysztof Janota,
klasa 6 – Dawid Osinczuk.
 
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych matematycznych konkursach.
/Organizator konkursu R. Pietroszek/   
 

Konkurs Kolęd i pastorałek
5 stycznia 2017 roku mały zespół wokalny składający się z dzieci klas II a i III zdobył 3 miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Rudzicy, w kategorii: przedszkola i klasy I-III. „Za zapał iduże umiejętności wokalno-instrumentalne” w wykonaniu kolęd: „Idzie na ziemię” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. 
/Opiekun M. Szubert/
 

 XIV Przegląd Jasełek i Obrzędów Kolędniczych
12 stycznia 2017 roku „Kolędnicy z Iłownicy” czyli chłopcy ze Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” na XIV Przeglądzie Jasełek i Obrzędów Kolędniczych w Rudzicy, w kategorii klas IV-VI zdobyli 1 miejsceza kultywowanie obrzędów kolędniczych i oryginalna ich prezentację”.
/Opiekun M. Szubert/
 

III Gminny Konkurs Logicznego Myślenia

W dniu 3 marca 2017 roku uczniowie w składzie Magdalena Pisarek, Aleksandra Włosińska (kl. 6)  oraz Krzysztof Janota (kl. 5) reprezentowali nasza szkołę w Gminnym Konkursie Logicznego Myślenia zorganizowanym przez ZSP w Międzyrzeczu. Uczennica klasy VI Aleksandra Włosińska zdobyła tytuł Arcymistrza Logicznego Myślenia. Serdecznie gratulujemy.
/Opiekun: R. Pietroszek/ 

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom"
21 marca 2017 roku w naszej gminie odbył się na Drzewiarzu Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Włosińska (kl. 6), Krzysztof Janota (kl. 5) oraz Oskar Marekwica (kl. 4). 
Rywalizacja była bardzo zacięta, zawodnicy walczyli o każdy punkt. Pierwsze odbyła się część pisemna – testowa. Uczniowie dostali 25 pytań i do każdego pytania były trzy odpowiedzi z czego tylko jedna prawidłowa. Najlepsi uczniowie przystąpili do części ustnej.
Uczestnicy konkursu wykazali się sporą wiedzą, która będzie owocować w przyszłości, a nie jedna osoba może jej pozazdrościć. Uczniowie indywidualnie zajęli Krzysztof Janota II miejsce, Aleksandra Włośińska III miejsce. Różnica między miejscami na podium wynosiła 0,5 punktu. Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy.
Naszą drużynę dodatkowo przygotowywał strażak pan Jędrysik, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc i poświęcony czas.
 
/Opiekun: R. Pietroszek/  

Szkolny Konkurs Ortograficzny o Pióro Dyrektora Szkoły
Do zmagań ortograficznych 28 marca 2017 roku w Szkolnym Konkursie Ortograficznym o Pióro Dyrektora Szkoły stanęło 14 uczniów klas 4 – 6.
Z dumą ogłaszamy, iż zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Szkolnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Dyrektora Szkoły otrzymała Aleksandra Białoń.
Kolejno miejsca zajęli uczniowie: Krzysztof Janota, Aleksandra Włosińska, Patrycja Folek.
/A. Tolasz/

Wyniki Szkolnego Konkurs Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego

 
Grupa młodsza zerówka i klasy I – III
I miejsce – Aleksandra Binda
II miejsce – Amelia Brandys
III miejsce – Gabriela Budny, Julianna Sikora
Wyróżnienia: Julia Mittelstadt-Gryta, Karolina Wrona,
Julian Skoczylas, Tymoteusz Stefaniuk
Grupa starsza kl. IV-VI
I miejsce – Karolina Kwiatkowska
II miejsce – Stefania Zbijowska
III miejsce – Emilia Zamarska, Dawid Osinczuk
Zespoły
I miejsce – Krzysztof Janota, Igor Tumiło
II miejsce – Aleksandra Białoń, Jakub Małysz, Piotr Tomiczek
III miejsce – Fabian Wantulok, Nina Janik, Jakub Machalski
/Komisja konkursu/ 

XI Konkurs Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego w Grodźcu
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu już po raz jedenasty zorganizował Regionalny Konkurs Gwary Śląska Cieszyńskiego. W zmaganiach we wtorek 4 kwietnia wzięło udział dwudziestu trzech uczniów z sołectw gminy Jasienica – Międzyrzecza, Grodźca, Iłownicy, Rudzicy, Jasienicy, Świętoszówki, a spoza gminy także z Pogórza, Górek Wielkich i Pierśćca.
W kategorii indywidualnej jury wysłuchało 12 wykonawców i postanowiło przyznać pierwsze miejsce dla Zuzanny Maciejiczek ze szkoły w Górkach Wielkich za prezentację utworu Stanisławy Jabłonki „Ło Zofiji”. Dwa drugie miejsca zdobyły: Julia Kliber ze szkoły w Jasienicy za prezentację tekstu  Mieczysława Peterka „Druciorz” oraz Stefania Zbijowska ze szkoły w Iłownicy, która przedstawiła tekst „Chodzyni s goiczkym”.
W kategorii grupowej pierwsze miejsce przyznano zespołowi ze szkoły w Iłownicy za utwór „Stary Borkała w urzędzie gminnym” /Krzysztof Janota, Igor Tumiło/, drugie miejsce zespołowi ze szkoły w Grodźcu za tekst „Za śliwkami”, zaś trzecie zespołowi ze szkoły w Wieszczętach inscenizacja - „Fazole”.
Wśród oceniających znaleźli się znawcy gwary Śląska Cieszyńskiego: Agnieszka Bronowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, Juliusz Wątroba - rudzicki poeta, Józef Niesyt - znany jasienicki gawędziarz, Irena Skrzyżala, prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu, oraz Maria Harańczyk - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy. Po zakończeniu przesłuchań uczestnicy mieli okazję podziwiać tańce regionalne w wykonaniu grodzieckiej szkoły oraz wysłuchać utworów ludowych zaśpiewanych przez Zespół Regionalny Grodźczanie. 
/M. Krehut-Skoczylas/


XIV Gminny Konkurs Moja Ojczyzna

7 kwietnia 2017 roku dwóch uczniów z klasy 5 wzięło udział w XIV Gminnym Konkursie Moja Mała Ojczyzna. Co roku odbywa się on w Chacie Regionalnej w Międzyrzeczu Górnym. Tym razem rywalizowali ze sobą uczniowie z 5 szkół naszej gminy. Trzeba było wykazać się znajomością topografii terenu, historią regionu i współczesnymi wydarzeniami. Uczniowie przygotowywali się na bazie czasopism Jasienica, miesięcznikami o terenie i mapami Jasienicy. Kobiela Nadia i Tymon Dawid spisali się świetnie, zajmując II i III miejsce a drużynowo okazali się najlepsi  z 5 szkół. (Konkurs już jest starszy niż jego uczestnicy!)
/Opiekun konkursu M. Szubert/


Konkurs matematyczny Szumit
SZUKAMY MISTRZÓW

7 kwietnia dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym. Organizatorzy to grupa miłośników matematyki, którzy chcą przekazać cząstkę swej pasji matematycznej młodszemu pokoleniu uczniów i zachęcić ich do zgłębiania wiedzy i umiejętności matematycznych. W konkursie wzieło udział 275 uczniów z 25 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs składał się z 24 zadań, z których tylko jedna odpowiedź była prawidłowa. Uczeń mógł zdobyć maksymalnie 60 punktów.
Nasi uczniowie zmagali się z niełatwymi zadaniami. Najlepszy wynik w naszej szkole uzyskał uczeń klasy czwartej Mateusz Mencnarowski. W  krajowej klasyfikacji zaraz za nim znaleźli się uczniowie klasy piątej Nadia Kobiela i Dawid Tymon oraz uczennica klasy szóstej Aleksandra Włosińska. Wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników.
/Opiekun konkursu R. Pietroszek/ 

VI Międzyszkolny Konkurs Origami
Szkoła Podstawowa w Świętoszówce już po raz szósty zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Origami, którego tematem przewodnim były owady i ptaki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 24 kwietnia 2017 roku. Jury przy ocenie brało pod uwagę zgodność z tematem, pomysłowość, sposób wykonania pracy. Z naszej szkoły prace wykonali Miłosz Bednarek i Maksymilian Kulasik za co bardzo im dziękujemy.


 
Praca Miłosza Bednarek otrzymała wyróżnienie – gratulujemy. Zapraszamy do udziału w konkursie juz za rok szersze grono uczniów.
 

XVIII Powiatowe Spotkania
Amatorskich Grup Artystycznych
SAGA 2017
24 kwietnia 2017 roku zespół  muzyczny wziął udział w XVIII Powiatowych Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych SAGA 2017. Organizatorem tych spotkań było Starostwo Powiatowe  w Bielsku-Białej i Dom Kultury w Kozach, gdzie odbywały się artystyczne prezentacje. W pierwszym dniu  rywalizowały  grupy teatralne, w drugim taneczne a w trzecim muzyczne. W kategorii zespoły instrumentalne (szkoły podstawowe) nasz zespół zdobył  3 miejsce.
 /Opiekun zespołu muzycznego M. Szubert/ 

V Szkolny Konkurs Mistrz Rachunków

28 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się V szkolny konkurs matematyczny "Mistrz Rachunków". Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z  klas 4 – 6. Zmagali się z 45 przykładami na których rozwiązanie mieli 45 minut. Poziom sprawności rachunkowej okazał się wysoki i bardzo wyrównany. Tytuł mistrza zdobyła uczennica klasy szóstej: Magdalena Pisarek, która popełniła tylko dwa błędy.
/Organizator konkursu R. Pietroszek/
 

Konkurs plastyczny
Praca naszego ucznia Piotra Tomiczka o odwadze strażaków „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” zdobyła wyróżnienie Komendanta Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. To duży konkurs plastyczny ogłaszany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego w Urzędach Wojewódzkich i Starostwach Powiatowych.
 Cieszy nas bardzo sukces artystyczny Piotra i świadomość naszych uczniów dotycząca prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia. Temat plastycznie niełatwy do interpretacji, bo nie jest prosto oddać trud pracy funkcjonariuszy Państwowej Staży Pożarnej i nie popaść w „banał”. Piotrkowi udało się znaleźć takie środki plastyczne że jego praca była prosta, symboliczna i przemyślana.
Jeszcze raz gratulujemy.
/D. Skowron/
 

W związku z organizacją pikniku w tym roku szkolnym Rada Rodziców zorganizowała konkurs na przyniesienie jak największej ilości kolorowych trójkątów z różnych materiałów.  Efekt przerósł oczekiwania organizatorów, dzieci przyniosły 3258 sztuk kolorowych trójkątów. Najwięcej przyniósł Krzysztof Bernat – 755. Następnie Miłosz Bednarek i Maksymilian Kulasik, Jakub Machalski, rodzeństwo Jakub i Aleksandra Włosińska, Aleksandra Binda, Marta Janota, Paweł Jędrysik, Kornelia Szczypka, Bartosz Mencnarowski, Natalia Tomaszczyk, Krystian Gawlas, Patryk Bogusz. Z przyniesionych trójkątów powstała piękna girlanda, która stała się dekoracją i posłuży nam jeszcze długo. W konkursie wzięły udział całe rodziny naszych przedszkolaków i uczniów. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie się.


Mały Olimpijczyk
W dniu 18 maja 2017 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Mazańcowicach odbył się XV Międzyszkolny Turniej Sportowy dla klas I i II Szkół Podstawowych "Mały Olimpijczyk" o Puchar Wójta Gminy Jasienica.
Naszą szkołę reprezentowała klasa II b. Zawodnicy klasy II b to: Marta Janota, Klaudia Sachmerda, Klaudia Kocurek, Patryk Pasiut, Tymoteusz Stefaniuk, Radosław Szkorupa. Reprezentacja naszej klasy spisała się wspaniale, zawodnicy walczyli z ogromnym zaangażowaniem i zajęli III miejsce. Otrzymali okazały puchar, dyplom oraz sprzęt sportowy dla klasy. Dzieci wróciły z turnieju sportowego szczęśliwe, każdy z medalem na szyi. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
/wych. Beata Małysiak/
 

Konkurs fotograficzny – "Drzewa mają swoją duszę"
 W maju został ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs fotograficzny dla uczniów naszej szkoły pt. „Drzewa mają swoją duszę”. Fotki przedstawiały drzewa, które zauroczyły autorów, wydawały się piękne, miały swój urok. Galeria została wystawiona w czasie pikniku rodzinnego i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy, którzy wyłonili zwycięzców:
I miejsce – Julian Skoczylas, klasa 2b;
II miejsce – Magdalena Pisarek oraz Oliwia Nowok klasa 6;
III miejsce – Miłosz Bednarek klasa 2a;
Wyróżnienia otrzymali: Kornelia Szczypka, Aleksandra Białoń, Stefania Zbijowska, Nadia Kobiela.
/Organizator konkursu M. Krehut-Skoczylas, R. Pietroszek/ 

 
III Szkolny Konkurs „Wiedzy Informatycznej”
W naszej szkole odbył się III szkolny konkurs „Wiedzy Informatycznej”, w którym  udział wzięło siedmioro uczniów klas IV – VI. Konkurs składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.
Laureaci konkursu:
1 miejsce – Aleksandra Włosińska, uczennica klasy VI,
2 miejsce – Szymon Moskała, uczeń klasy IV,
3 miejsce – Olaf Górniok, uczeń klasy V,
Wyróżnienia uzyskali: Dawid Osinczuk oraz Mateusz Mencnarowski.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Dziękujemy firmie „Buzera” za ufundowanie nagród.
/Organizator konkursu: R. Pietroszek/

Mistrz Pięknego Czytania

 W dniu 30 maja 2017 roku już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania", w którym wzięło udział 11 uczniów z klas I - III. W tym roku uczestnicy czytali wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomu „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem”. Prezentacje uczniów oceniane były przez niezależny skład sędziowski. W jury zasiedli: pani dyrektor  Jolanta Zienkiewicz oraz panie: Małgorzata Krehut-Skoczylas, Anna Mleczko oraz Agnieszka Tolasz.
Mistrzem Pięknego Czytania została Amelia Brandys z klasy IIb.
Kolejne miejsca zajęli: Adrian Szkorupa – II miejsce, Aleksandra Binda – III miejsce.

 Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

/Organizator: A. Tolasz/


X Transgraniczny Konkurs Gwarowy
„Tu sóm moji korzynie”
Trzydziestego maja 2017 roku nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować się na konkursie  recytacji gwarowej w Pierśćcu. Odbył się tam X Transgraniczny Konkurs Gwarowy pt. "Tu som moji korzynie”. Jest to drugi tak wysokiej rangi turniej recytacji gwarowej po konkursie ,,Po Śląsku po obu stronach Olzy”. Iłownicka młodzież stanęła w szranki z blisko osiemdziesięcioma uczniami szkół Śląska Cieszyńskiego z obu stron Olzy. Wiele placówek, w tym również nasza szkoła od lat podejmuje wyzwanie, jakim jest przygotowanie uczestników do występów. Do jury zaproszono Leszka Richtera Prezesa Sekcji Ludoznawczej Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego, Dianę Pieczonka – Giec członka Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa oraz Grzegorza Studnickiego etnologa Uniwersytetu Śląskiego.
W tym roku naszą placówkę reprezentowało troje uczniów: Stefania Zbijowska z klasy 6, która przedstawiła tekst Lidii Szkaradnik „ S goiczkym” oraz Krzysztof Janota  i Igor Tumiło z klasy 5. Chłopcy odegrali żywiołowo scenkę Walentego Krząszcza „ Stary Borkała w urzędzie gminy”. Konkurencja była ogromna, poziom niezwykle wysoki, ale nasi reprezentanci zostali zauważeni przez jurorów i publiczność składającą się z uczestników i ich opiekunów. W kategorii występów indywidualnych Stefcia zdobyła wyróżnienie, zaś chłopcy III miejsce w kategorii scenek. Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom. Życzymy dalszych sukcesów na polu pielęgnowania naszej gwary cieszyńskiej – wielkiego skarbu!

 

/Opiekun M. Krehut-Skoczylas/

XXIV Regionalny Przegląd
Pieśni „Śląskie Śpiewanie”
 
Szwarne Dziecka wzięły udział w XXIV Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im.prof. Adolfa Dygacza, zorganizowanym przez Związek Górnośląski, Telewizję TVS i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Po eliminacjach rejonowych w Cieszynie sukcesem było zakwalifikowanie się do finału w Koszęcinie. Finał odbył się 9 czerwca 2017r. na terenie kompleksu pałacowego siedziby Zespołu Śląsk. Po zaprezentowaniu swoich 3 pieśni, słuchaliśmy innych wykonawców (ogromna różnorodność utworów, wykonawców i strojów regionalnych). Po obiedzie zwiedziliśmy pałac, obejrzeliśmy trofea Zespołu Śląsk i pospacerowaliśmy po parku krajobrazowym wokół pałacu. Największe jednak wrażenie zrobił na wszystkich godzinny występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z programem „A to Polska właśnie” żywiołowe tańce z różnych regionów Polski, popisy akrobatyczne tancerzy, cudne śpiewy chóru i solistów z towarzyszeniem orkiestry. Pomimo upału i ciężkich czasem strojów cały czas uśmiech na ustach. Owacja na stojąco. Mamy czego się uczyć, brać przykład od najlepszych, bo tylko ciężka pracą można osiągnąć takie efekty. Potem ogłoszono wyniki konkursu. Nie zdobyliśmy żadnego miejsca ale wszystko jest dla nas nauką, wiemy co poprawić, nad czym pracować, tylko musimy mocno chcieć. Powrót do domu był z początku smutny ale później wszyscy się rozkręcili i śpiewali cały czas. Żal było wysiadać. Dziękuję pani Annie Jurak za pomoc w czasie konkursu i opiekę nad dziećmi.
/Opiekun zespołu M. Szubert/