Kronika - rok szkolny 2019/2020

Witaj Szkoło!
2 września zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Pani Dyrektor powitała z radością zebranych uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Szczególnie serdecznie zwróciła się do uczniów klasy I, którzy rozpoczynają nowy etap w swojej edukacji. Życzyła im wielu sukcesów, dobrych stopni oraz, by zawsze z uśmiechem chodzili do szkoły.
Pani Dyrektor przypomniała , że dzień wcześniej obchodziliśmy w Polsce bardzo ważną uroczystość – 80 rocznicę  wybuchu II wojny światowej. Przedstawiła wszystkim zgromadzonym historię dwójki dzieci – pierwszych ofiar tej okrutnej wojny.
Następnie uczniowie z wychowawcami udali się do klas, gdzie zostało omówione bezpieczeństwo w drodze do szkoły oraz dzieci klas starszych obejrzały krótki film o II wojnie światowej przygotowany przez historyka z naszej szkoły.

Życzymy wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020.

Marsz Pokoju
14 września 2019 roku delegacja uczniów z klasy 8 wraz z opiekunami wzięła udział w marszu Pokoju, zorganizowanym przez Polski Czerwony Krzyż – oddział w Jasienicy. Celem było uczczenie jubileuszu 100 lecia PCK; złożenie hołdu św. Maksymilianowi Kolbe (patronowi honorowych dawców krwi); uczczenie pamięci pomordowanych w II wojnie światowej; manifestacja pokojowa – wystosowanie apelu o pokój na świecie i popularyzacja honorowego krwiodawstwa PCK.  Trasa marszu biegła od pomnika Żołnierza Września 1939 r. w Rajsku do obozu Birkenau – pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar i dalej na teren obozu Auschwitz. W marszu wzięły udział delegacje ze wszystkich szkół Gminy Jasienica.
/Współorganizator M. Szubert/

WYCIECZKA KLAS VII I VIII

NA UNIWERSYTET ŚLASKI

16 września bieżącego roku uczniowie klas siódmych i ósmych udali się do Katowic na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, by uczestniczyć w bardzo ciekawych i nowatorskich wykładach z cyklu: „Osobliwości Świata Fizyki”. Tematy, które w tegorocznej edycji były omawiane, to: „Pod napięciem” oraz „Ogień – wróg czy przyjaciel?”. Na wykładzie dotyczącym napięć uczniowie dowiedzieli się, że na co dzień otoczeni jesteśmy ładunkami i polami elektrycznymi. Podczas spektakularnych doświadczeń zobaczyli wiele zaskakujących zjawisk i poznali podstawowe prawa rządzące ładunkami elektrycznymi. Wykład, poświęcony tematyce ognia, uzmysłowił uczniom na czym polega spalanie, co tak właściwie się pali, skąd biorą się dziwne kształty i kolory płomieni. Uczniowie dowiedzieli się także: jak rozpalać ogień, czym go gasić, jak z niego korzystać, jak z nim walczyć i jak się go strzec.
Zajęcia przeprowadzone na uniwersytecie były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób, a wykładowcy wykazali się poczuciem humoru i znajomością natury nastolatka. Osoby chętne mogły brać czynny udział w doświadczeniach i pokazach .Śmiałków nie brakowało.
/Organizator D. Seklecka/