Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2017/2018

 

 

„Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!”
 
 
           Wakacje dobiegły końca, a prace adaptacyjne w budynku szkoły zostały zakończone, co oznacza, że rok szkolny 2017/2018, już się rozpoczął.
           Inauguracja roku odbyła się 4 września 2017r. o godzinie 9.00. Uroczystość rozpoczęto od zaśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły - pani Ewa Sowa serdecznie przywitała zebranych uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły, podkreślając, że to dzień szczególnie wyjątkowy dla pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. Na koniec swojego przemówienia życzyła wszystkim uczniom sukcesów, motywacji i zapału do pracy. 
           Uczniowie klasy IV serdecznie przywitali swoich młodszych kolegów, którzy równie pięknie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali hymn szkoły „Chcę się Ciebie nauczyć na pamięć”. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, co zostało przypieczętowane odbiciem palca w kronice szkolnej. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy.
          Klasa I: Baranowska Aniela, Baranowski Filip, Buchała Anna, Dyczek Natalia, Gawlas Patrycja, Kowalczyk Natalia, Męcnarowski Jakub, Mittelstadt-Gryta Julia, Pietrzyk Adrian, Sadlik Rebeka, Szczypka Michalina,  Sztwiorok Bartłomiej, Uchyła Patryk, Włosiński Jakub.
Wychowawca klasy I: Violetta Giżycka
/Opracowała: A. Mleczko/

 

 
 

Mamy nowy samorząd szkolny! 

              11 września 2017 r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory, wybieraliśmy nowy samorząd szkolny oraz opiekuna samorządu.  W tym roku uczniowie mogli wybierać swoich przedstawicieli z pośród ośmiu kandydatów z klas IV- VII. Uczniowie również wybierali opiekuna wśród wszystkich nauczycieli. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas IV-VII.

Wyniki wyborów:

Przewodnicząca szkoły: Aleksandra Białoń z klasy VII (56 głosów)

Zastępca przewodniczącej: Krzysztof Janota z klasy VI (35 głosów)

Członek samorządu: Magdalena Pisarek z klasy VII (32 głosy)

Do samorządu automatycznie weszli przewodniczący klas i zastępcy.

Opiekunem Samorządu Szkolnego została pani Mariola Białek.

Życzymy nowemu samorządowi owocnej pracy!

/Wybory zorganizowała  p. R. Pietroszek i p. A. Tolasz/

 

 


Solidaryzujemy się

z osobami niepełnosprawnymi

 
 
6-go października z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) dzieci ubrały się na zielono - kolor chorych na MPD. Na świetlicy została przeprowadzona pogadanka na ten temat, uczniowie obejrzeli także film pokazujący rehabilitację dzieci z MPD oraz przygotowali piękną wielką kartkę urodzinową dla Artura, chłopca chorego na MPD. W środę 11 października, w ramach lekcji wychowawczych, odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom problemów dzieci chorych na Mózgowe Porażenie Dziecięce.
/Opracowała E. Tokarz/ 

Dzień kibica
 
W środę 11 października 2017 r. w naszej szkole odbył się już drugi dzień z cyklu szkoła na wesoło. W tym dniu uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i przyszli ubrani w stroje piłkarskie, z gadżetami kibica - czapki, szaliki, peruki. Szkoła zamieniła się w strefę kibica. Mamy nadzieję, że dzięki sukcesom naszej Narodowej Drużyny Piłkarskiej będziemy mogli częściej organizować taki dzień.
/M. Białek, R. Pietroszek/ 

 
16 października obchodziliśmy w naszej szkole święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie swoim występem podziękowali i wyrazili swoją wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za ich pracę i trud w wychowaniu młodego pokolenia, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię. Młodzież z klasy VII i VI z humorem przedstawiła nam wyposażenie nauczyciela XXI wieku oraz scenkę o chorym belferku. Nie zabrakło doznań muzycznych w formie pięknie zaśpiewanych piosenek przez  uczniów klasy VII.
Wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani sówkami wykonanymi przez uczniów. 
Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Ewa Sowa. Złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom w dniu ich święta oraz wręczyła Nagrody Dyrektora tym, których praca w ubiegłym roku szkolnym była wyróżniająca.
Dziękując nauczycielom, zwróciła uwagę na to, że praca, którą wykonują to wyzwanie wymagające cierpliwości, wielu poświęceń oraz zaangażowania, gdyż dzielenie się wiedzą i przekazywanie pozytywnych wzorów jest cennym darem, który daje uczniom szanse rozwoju oraz lepszej przyszłości. 
Słowa podziękowania i uznania p. dyrektor skierowała również do nagrodzonych pracowników administracji i obsługi, którzy wspomagają pracę nauczycieli i przyczyniają się do tworzenia przyjemnych i estetycznych warunków nauki i pracy.  

 

 

 

Wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi w dniu Ich święta życzymy samych pogodnych dni i sukcesów w życiu osobistym i zawodowym! 

Apel przygotowały: A.Tolasz, J.Zienkiewicz, R.Pietroszek

/opracowała:J. Zienkiewicz/

 

Koncert

20 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wieczornym Koncercie Muzyki Kameralnej XVIII w., który miał miejsce w sali koncertowej PSM w Bielsku-Białej. Za każdym razem młodzież ma możliwość słuchania innego zespołu. Tym razem utwory Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla zaprezentował Zespół Parnassos /skrzypce, altówka, wiolonczela i klawesyn /a partie wokalne wykonała Dorota Szczepańska – sopran. Wszyscy muzycy z ogromną dbałością i emocjąwykonywali swoje partie, ale największe wrażenie wywarł śpiew solistki. Jej głos i wykonanie utworów Haendla najbardziej zapadło w pamięć naszych uczniów (po skończonym koncercie próbowali naśladować sopranistkę). Słuchanie muzyki na żywo w sali koncertowej to zupełnie inne wrażenia i odczucia artystyczne. Cudowne. Do następnego razu.
/Organizator wyjazdu M. Szubert, M. Kozuchowska/

 

 

 

GWAROWE
SPOTKANIA POKOLEŃ
Dnia 26 października 2017 roku w sali GOK Jasienica już po raz kolejny zorganizowano "Gwarowe spotkania pokoleń". Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły i Promocji Gminy Jasienica. Projekt dofinansowany jest przez Gminę Jasienica. Głównym jego celem jest propagowanie znajomości gwary Śląska Cieszyńskiego, tutejszych obyczajów, strojów, a także znanych postaci regionu. Wszyscy uczestnicy prezentują swoje umiejętności na scenie, wygłaszając teksty gwarowe. W spotkaniu wzięło wielu mówców naszego regionu. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów szkoły w Iłownicy. Na scenie pojawili się:
  • Aleksandra Binda z klasy 3 b, która przedstawiła tekst Juliusza Wątroby "Być se rod"
  • Krzysztof Janota i Igor Tumiło z  klasy 6, zaprezentowali scenkę "Borkała w urzyndzie gminy"
  • Stefania Zbijowska uczennica klasy 7, tekst "Witejcie ludeczkowie".
Mówcy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz okolicznościowe koszulki. Całość imprezy uświetnił występ naszego  zespołu regionalnego  " Szwarne Dziecka"  działającego pod okiem p. Marii Szubert. Na zakończenie imprezy  "Jasieniczanka" zaprezentowała scenkę dramowo - wokalną "Nieudane umizgi". Wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczęstować się cieszyńskim kołoczem, kanapkami i własnego wypieku rurkami z kremem. Smakowitości przygotowały panie z KGW Jasienica. Na koniec imprezy pożegnał nas Wójt Gminy Jasienica i zaprosił na następne spotkania gwarowe.

 

                                                                                              /Uczestnik spotkania M. K./

 

Wielka lekcja historii
o Śląsku Cieszyńskim
 
Drugiego listopada klasy 5 – 7 wybrały się na wycieczkę edukacyjną do pobliskiego Cieszyna. Nie był to wyjazd rekreacyjny, jednak stuprocentowy dzień nauki. Trochę niecodzienny, bo nauka miała odbywać się w terenie, poprzez zwiedzanie różnych ciekawych miejsc i warsztaty.
Gdy dojechaliśmy do Cieszyna, szybko udaliśmy się do Książnicy Cieszyńskiej.      Na miejscu pracownik biblioteki zapoznał nas ze strukturą instytucji. Dowiedzieliśmy się, że jest to publiczna biblioteka o statusie naukowym. Sprawuje pieczę nad zabytkowymi kolekcjami książkowymi powstałymi w mieście. Obok gromadzenia, ochrony i konserwacji regionalnego dziedzictwa piśmienniczego do jej głównych zadań należy popularyzacja wiedzy o historii i kulturze regionu Śląska Cieszyńskiego. Liczebność zbiorów Książnicy szacuje się na ponad 130 000 woluminów dzieł drukowanych. Najstarszą i najcenniejszą kolekcją biblioteki jest księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika.
Później udaliśmy się na warsztaty biblioteczne. Klasa 5 i 6 została zaproszona do dużej sali konferencyjnej. Lekcja prezentowała historię książki od czasów najdawniejszych do współczesności. Zapoznano grupę z historią rozwoju pisma, materiałów pisarskich. Prowadząca mówiła o wynalazku druku jako czynniku warunkującego ewolucję formy książki. Dzieciaki miały możliwość poznania pisma klinowego oraz wykonania własnoręcznie tabliczki glinianej z napisem w tym języku za pomocą drewnianego rylca. Rozwiązywały krzyżówki i zagadki. Druga grupa – klasa 7 udała się do pracowni konserwatorskiej. Siódmoklasiści dowiedzieli się jak wygląda konserwacja dawnej książki. Mogli zobaczyć urządzenia, narzędzia i materiały wykorzystywane w procesie konserwacji oraz zapoznać się z jej poszczególnymi etapami.
Po udanej i owocnej wizycie w bibliotece przeszliśmy uliczkami miasta oraz Starego Rynku do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks.Leopolda Jana Szersznika w roku 1802. Jego siedziba mieści się w dawnym pałacu Larischów. Pierwsze z sal pokazują bogate zbiory archeologiczne dokumentujące najstarsze dzieje Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Kolejne pomieszczenia przenoszą nas w okres piastowski, kiedy książęta cieszyńscy odgrywali znaczącą rolę w skali europejskiej. Ich następcami na skutek wygaśnięcia linii piastowskiej zostali Habsburgowie. Nie zapomniano też o znaczeniu cechów rzemieślniczych oraz rozwoju przemysłu w XIX i początkach XX wieku. Jedną z sal poświęcono ks. Janowi Leopoldowi Szersznikowi – założycielowi. Mieliśmy okazję obejrzenia strojów regionalnych, podziwialiśmy welocyped, a w sali balowej mogliśmy zatańczyć do muzyki odtwarzanej z 19 – wiecznej skrzyni grającej firmy Aryston. Dowiedzieliśmy się też o europejskiej sławy rusznikarzu Grzegorzu Wałdze, który na zamówienie wytwarza broń tzw. cieszynkę.
Na zakończenie przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zabytkach Cieszyna. Zobaczyliśmy kościół ewangelicki, Dom Macierzy, pomnik Mieszka I. Przeszliśmy też trasą wzdłuż granicy polsko – czeskiej, zobaczyliśmy piękną Olzę i Cieszyńską Wenecję. Na koniec udaliśmy się na wzgórze zamkowe, gdzie zobaczyliśmy Rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja oraz weszliśmy na Wieżę Piastowską.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiadomości udaliśmy się do Iłownicy. Tam czekali już na naszych uczniów stęsknieni rodzice. Pożegnaliśmy się i rozeszli z nadzieją na kolejne ciekawe wyjazdy edukacyjne. To z pewnością ciekawa forma przekazywania wiedzy o naszej małej ojczyźnie, jej historii ,zabytkach i trudnych dziejach odradzania się w granicach państwa polskiego.

 

                                                                  /Uczestnik wyjazdu M. K./

 

Dzień Pluszowego Misia

 

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały mis.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma.

 

W piątek 24 listopada szkolnym bohaterem był miś! I ten mały i ten duży…, różowy, brązowy, zielony…gruby i chudy. 

W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował misiową wystawę  oraz konkurs  na największego i najmniejszego misia, w którym wzięli udział wszyscy młodsi i starsi uczniowie.  Każdy przyniósł swoje  ulubione pluszaki.

Największy miś należał do Rebeki Sadlik z klasy pierwszej, zaś najmniejszy do Julianny Sikory z klasy IV.

Dzieci z klas I-III wysłuchały bajek czytanych przez starsze koleżanki. 

W ten szary, listopadowy dzień w naszej szkole było przytulnie i misiowo.

/A. Tolasz/

 

 

 

 

Spotkanie z górnikiem
 
Szczęść Boże” – to stare, górnicze pozdrowienie roznosiło się echem w murach naszej szkoły właśnie czwartego grudnia - w dniu Święta Górników. Wtedy to naszą placówkę odwiedził niezwykły gość. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z klas I-III od rana czekały na niego z niecierpliwością.
Pan Radomił Pudełko – górnik z Kopalni Borynia w Jastrzębiu  Zdroju, opowiedział nam o ciężkiej pracy i trudnych warunkach panujących pod ziemią. Dzieci mogły także zobaczyć specjalistyczne urządzenia, których używa się w czasie pracy górniczej tj. aparat ucieczkowy, aparat regeneracyjny, system łączności ratowniczej, anemometr skrzydełkowy, metanomierz, czujniki pomiaru temperatury. Z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści naszego gościa, nie dowierzając, że pracuje on prawie 1000 metrów pod powierzchnią ziemi. Pan Radomił zrobił nam także niezwykłą niespodziankę nagrywając film ze swojej pracy w kopalni – od momentu wejścia do budynku, zjazdu „szolą” pod ziemię, wydobycia węgla za pomocą zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i pracy fizycznej ludzi, aż do procesu sortowania i obróbki tego cennego kruszcu. Nasz gość przekazał nam również wiele ciekawych informacji o górniczym mundurze, który jak się okazało, zawie­­ra w sobie dużo symboli i odniesień do historii.
Druga część spotkania była bardzo tajemnicza ze względu na pojawienie się postaci z legendy – starca zwanego Skarbnikiem. „Dawniej w kopalni często gasło światło i górnicy gubili się w plątaninie starych korytarzy. Wtedy właśnie pojawiał się Skarbnik - dobry duch kopalni. Zawsze miał postać brodatego sztygara palącego fajkę, z małym kilofem w dłoni i świeczką przymocowaną do opaski na czole. Ostrzegał górników przed niebezpieczeństwami i pomagał im w razie potrzeby. Podobno do dziś strzeże on swoich cennych, podziemnych złóż” - takich niezwykłych opowieści dzieci słuchały z zapartym tchem. Równie interesująca, choć tragiczna, była historia górniczej patronki - św. Barbary.
Na zakończenie spotkania dzieci powiedziały wierszyki, złożyły serdeczne życzenia naszemu gościowi w dniu jego święta oraz wręczyły pamiątkowy upominek. Pan Radomił na pamiątkę tego spotkania podarował nam figurkę św. Barbary, wspaniałe książki do biblioteki szkolnej, a dzieci obsypał słodkościami i uwielbianymi przez nie jajkami niespodziankami. Pragniemy złożyć mu serdeczne podziękowania i zapewniamy, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.
/Organizator spotkania A. Mleczko/
 

 


„Niewiele trzeba mieć,
aby tak dużo można było dać”
 
         Już po raz kolejny, we współpracy ze św. Mikołajem pomagierzy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Jaworza w szlachetnej sprawie przybyli do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy. Wraz ze świętym pojawił się diabeł Belfegor i anioł Bonifacy, aby wzbudzić na dziecięcych twarzach uśmiech. Goście z dalekiej Laponii, siedziby św. Mikołaja, zostali przyjęci z ogromnym entuzjazmem, radością i estymą. Nawet czarci syn nie wzbudzał wielkich obaw. Było dużo uśmiechów, uścisków i wzruszeń. Były drobne prezenty i życzenia świąteczne – Mikołaj nie zapomniał o nikim. Starszy pan z niecodziennymi „kolegami” odwiedził wszystkie siedem klas szkoły podstawowej i dwa oddziały przedszkola. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a nobliwy starszy jegomość zmuszony był opuścić gościnne progi Szkoły i oddalił się w bliżej nieokreślonym kierunku – wszak dzieci z całego świata na niego czekały. Dobrodziej z dalekiego kraju serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za wspomożenie pięknej mikołajkowej tradycji.  
/Pomocnik Mikołaja/ 


 

Wyjazd na basen
W dniu 6 grudnia w naszej szkole został zorganizowany wyjazd na kryta pływalnie do Goczałkowic. Wzięła w nim udział grupa 18 uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych pod opieka nauczycieli wychowania fizycznego pana Marcina Sobali i Tomasz Zużałka. Na basenie Nasi uczniowie mogli skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji, część z nich swój czas wykorzystała na zjeżdżalni, inni pod okiem nauczycieli mogli skakać do głębokiego basenu oraz uczyć się pływać, a jeszcze inne osoby po prostu mogły pograć w berka i w piłkę w małym basenie. Mamy nadzieje że wyjazd wszystkim się podobał i już dziś zapraszamy  na kolejne atrakcyjne zajęcia rekreacyjno - sportowe. Najbliższy planowany wyjazd odbędzie się w styczniu na lodowisko lub do parku trampolin.
/T. Zużałek/