Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2017/2018

 
„Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!”
           Wakacje dobiegły końca, a prace adaptacyjne w budynku szkoły zostały zakończone, co oznacza, że rok szkolny 2017/2018, już się rozpoczął.
           Inauguracja roku odbyła się 4 września 2017r. o godzinie 9.00. Uroczystość rozpoczęto od zaśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły - pani Ewa Sowa serdecznie przywitała zebranych uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły, podkreślając, że to dzień szczególnie wyjątkowy dla pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. Na koniec swojego przemówienia życzyła wszystkim uczniom sukcesów, motywacji i zapału do pracy. 
           Uczniowie klasy IV serdecznie przywitali swoich młodszych kolegów, którzy równie pięknie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali hymn szkoły „Chcę się Ciebie nauczyć na pamięć”. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, co zostało przypieczętowane odbiciem palca w kronice szkolnej. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy.
          Klasa I: Baranowska Aniela, Baranowski Filip, Buchała Anna, Dyczek Natalia, Gawlas Patrycja, Kowalczyk Natalia, Męcnarowski Jakub, Mittelstadt-Gryta Julia, Pietrzyk Adrian, Sadlik Rebeka, Szczypka Michalina,  Sztwiorok Bartłomiej, Uchyła Patryk, Włosiński Jakub.
Wychowawca klasy I: Violetta Giżycka
/Opracowała: A. Mleczko/

 

 
 

Mamy nowy samorząd szkolny! 

              11 września 2017 r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory, wybieraliśmy nowy samorząd szkolny oraz opiekuna samorządu.  W tym roku uczniowie mogli wybierać swoich przedstawicieli z pośród ośmiu kandydatów z klas IV- VII. Uczniowie również wybierali opiekuna wśród wszystkich nauczycieli. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas IV-VII.

Wyniki wyborów:

Przewodnicząca szkoły: Aleksandra Białoń z klasy VII (56 głosów)

Zastępca przewodniczącej: Krzysztof Janota z klasy VI (35 głosów)

Członek samorządu: Magdalena Pisarek z klasy VII (32 głosy)

Do samorządu automatycznie weszli przewodniczący klas i zastępcy.

Opiekunem Samorządu Szkolnego została pani Mariola Białek.

Życzymy nowemu samorządowi owocnej pracy!

/Wybory zorganizowała  p. R. Pietroszek i p. A. Tolasz/

 

 


Solidaryzujemy się

z osobami niepełnosprawnymi

 
 
6-go października z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) dzieci ubrały się na zielono - kolor chorych na MPD. Na świetlicy została przeprowadzona pogadanka na ten temat, uczniowie obejrzeli także film pokazujący rehabilitację dzieci z MPD oraz przygotowali piękną wielką kartkę urodzinową dla Artura, chłopca chorego na MPD. W środę 11 października, w ramach lekcji wychowawczych, odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom problemów dzieci chorych na Mózgowe Porażenie Dziecięce.
/Opracowała E. Tokarz/ 

Dzień kibica

W środę 11 października 2017 r. w naszej szkole odbył się już drugi dzień z cyklu szkoła na wesoło. W tym dniu uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i przyszli ubrani w stroje piłkarskie, z gadżetami kibica - czapki, szaliki, peruki. Szkoła zamieniła się w strefę kibica. Mamy nadzieję, że dzięki sukcesom naszej Narodowej Drużyny Piłkarskiej będziemy mogli częściej organizować taki dzień.
/M. Białek, R. Pietroszek/ 

 
16 października obchodziliśmy w naszej szkole święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie swoim występem podziękowali i wyrazili swoją wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za ich pracę i trud w wychowaniu młodego pokolenia, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię. Młodzież z klasy VII i VI z humorem przedstawiła nam wyposażenie nauczyciela XXI wieku oraz scenkę o chorym belferku. Nie zabrakło doznań muzycznych w formie pięknie zaśpiewanych piosenek przez  uczniów klasy VII.
Wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani sówkami wykonanymi przez uczniów. 
Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Ewa Sowa. Złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom w dniu ich święta oraz wręczyła Nagrody Dyrektora tym, których praca w ubiegłym roku szkolnym była wyróżniająca.
Dziękując nauczycielom, zwróciła uwagę na to, że praca, którą wykonują to wyzwanie wymagające cierpliwości, wielu poświęceń oraz zaangażowania, gdyż dzielenie się wiedzą i przekazywanie pozytywnych wzorów jest cennym darem, który daje uczniom szanse rozwoju oraz lepszej przyszłości. 
Słowa podziękowania i uznania p. dyrektor skierowała również do nagrodzonych pracowników administracji i obsługi, którzy wspomagają pracę nauczycieli i przyczyniają się do tworzenia przyjemnych i estetycznych warunków nauki i pracy.  

 

 

Wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi w dniu Ich święta życzymy samych pogodnych dni i sukcesów w życiu osobistym i zawodowym! 

Apel przygotowały: A.Tolasz, J.Zienkiewicz, R.Pietroszek

/opracowała:J. Zienkiewicz/

 

Koncert

20 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wieczornym Koncercie Muzyki Kameralnej XVIII w., który miał miejsce w sali koncertowej PSM w Bielsku-Białej. Za każdym razem młodzież ma możliwość słuchania innego zespołu. Tym razem utwory Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla zaprezentował Zespół Parnassos /skrzypce, altówka, wiolonczela i klawesyn /a partie wokalne wykonała Dorota Szczepańska – sopran. Wszyscy muzycy z ogromną dbałością i emocjąwykonywali swoje partie, ale największe wrażenie wywarł śpiew solistki. Jej głos i wykonanie utworów Haendla najbardziej zapadło w pamięć naszych uczniów (po skończonym koncercie próbowali naśladować sopranistkę). Słuchanie muzyki na żywo w sali koncertowej to zupełnie inne wrażenia i odczucia artystyczne. Cudowne. Do następnego razu.
/Organizator wyjazdu M. Szubert, M. Kozuchowska/

 

 

 

GWAROWE
SPOTKANIA POKOLEŃ
Dnia 26 października 2017 roku w sali GOK Jasienica już po raz kolejny zorganizowano "Gwarowe spotkania pokoleń". Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły i Promocji Gminy Jasienica. Projekt dofinansowany jest przez Gminę Jasienica. Głównym jego celem jest propagowanie znajomości gwary Śląska Cieszyńskiego, tutejszych obyczajów, strojów, a także znanych postaci regionu. Wszyscy uczestnicy prezentują swoje umiejętności na scenie, wygłaszając teksty gwarowe. W spotkaniu wzięło wielu mówców naszego regionu. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów szkoły w Iłownicy. Na scenie pojawili się:
  • Aleksandra Binda z klasy 3 b, która przedstawiła tekst Juliusza Wątroby "Być se rod"
  • Krzysztof Janota i Igor Tumiło z  klasy 6, zaprezentowali scenkę "Borkała w urzyndzie gminy"
  • Stefania Zbijowska uczennica klasy 7, tekst "Witejcie ludeczkowie".
Mówcy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz okolicznościowe koszulki. Całość imprezy uświetnił występ naszego  zespołu regionalnego  " Szwarne Dziecka"  działającego pod okiem p. Marii Szubert. Na zakończenie imprezy  "Jasieniczanka" zaprezentowała scenkę dramowo - wokalną "Nieudane umizgi". Wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczęstować się cieszyńskim kołoczem, kanapkami i własnego wypieku rurkami z kremem. Smakowitości przygotowały panie z KGW Jasienica. Na koniec imprezy pożegnał nas Wójt Gminy Jasienica i zaprosił na następne spotkania gwarowe.

 /Uczestnik spotkania M. K./

 

Wielka lekcja historii
o Śląsku Cieszyńskim
 
Drugiego listopada klasy 5 – 7 wybrały się na wycieczkę edukacyjną do pobliskiego Cieszyna. Nie był to wyjazd rekreacyjny, jednak stuprocentowy dzień nauki. Trochę niecodzienny, bo nauka miała odbywać się w terenie, poprzez zwiedzanie różnych ciekawych miejsc i warsztaty.
Gdy dojechaliśmy do Cieszyna, szybko udaliśmy się do Książnicy Cieszyńskiej.      Na miejscu pracownik biblioteki zapoznał nas ze strukturą instytucji. Dowiedzieliśmy się, że jest to publiczna biblioteka o statusie naukowym. Sprawuje pieczę nad zabytkowymi kolekcjami książkowymi powstałymi w mieście. Obok gromadzenia, ochrony i konserwacji regionalnego dziedzictwa piśmienniczego do jej głównych zadań należy popularyzacja wiedzy o historii i kulturze regionu Śląska Cieszyńskiego. Liczebność zbiorów Książnicy szacuje się na ponad 130 000 woluminów dzieł drukowanych. Najstarszą i najcenniejszą kolekcją biblioteki jest księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika.
Później udaliśmy się na warsztaty biblioteczne. Klasa 5 i 6 została zaproszona do dużej sali konferencyjnej. Lekcja prezentowała historię książki od czasów najdawniejszych do współczesności. Zapoznano grupę z historią rozwoju pisma, materiałów pisarskich. Prowadząca mówiła o wynalazku druku jako czynniku warunkującego ewolucję formy książki. Dzieciaki miały możliwość poznania pisma klinowego oraz wykonania własnoręcznie tabliczki glinianej z napisem w tym języku za pomocą drewnianego rylca. Rozwiązywały krzyżówki i zagadki. Druga grupa – klasa 7 udała się do pracowni konserwatorskiej. Siódmoklasiści dowiedzieli się jak wygląda konserwacja dawnej książki. Mogli zobaczyć urządzenia, narzędzia i materiały wykorzystywane w procesie konserwacji oraz zapoznać się z jej poszczególnymi etapami.
Po udanej i owocnej wizycie w bibliotece przeszliśmy uliczkami miasta oraz Starego Rynku do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks.Leopolda Jana Szersznika w roku 1802. Jego siedziba mieści się w dawnym pałacu Larischów. Pierwsze z sal pokazują bogate zbiory archeologiczne dokumentujące najstarsze dzieje Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Kolejne pomieszczenia przenoszą nas w okres piastowski, kiedy książęta cieszyńscy odgrywali znaczącą rolę w skali europejskiej. Ich następcami na skutek wygaśnięcia linii piastowskiej zostali Habsburgowie. Nie zapomniano też o znaczeniu cechów rzemieślniczych oraz rozwoju przemysłu w XIX i początkach XX wieku. Jedną z sal poświęcono ks. Janowi Leopoldowi Szersznikowi – założycielowi. Mieliśmy okazję obejrzenia strojów regionalnych, podziwialiśmy welocyped, a w sali balowej mogliśmy zatańczyć do muzyki odtwarzanej z 19 – wiecznej skrzyni grającej firmy Aryston. Dowiedzieliśmy się też o europejskiej sławy rusznikarzu Grzegorzu Wałdze, który na zamówienie wytwarza broń tzw. cieszynkę.
Na zakończenie przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zabytkach Cieszyna. Zobaczyliśmy kościół ewangelicki, Dom Macierzy, pomnik Mieszka I. Przeszliśmy też trasą wzdłuż granicy polsko – czeskiej, zobaczyliśmy piękną Olzę i Cieszyńską Wenecję. Na koniec udaliśmy się na wzgórze zamkowe, gdzie zobaczyliśmy Rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja oraz weszliśmy na Wieżę Piastowską.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiadomości udaliśmy się do Iłownicy. Tam czekali już na naszych uczniów stęsknieni rodzice. Pożegnaliśmy się i rozeszli z nadzieją na kolejne ciekawe wyjazdy edukacyjne. To z pewnością ciekawa forma przekazywania wiedzy o naszej małej ojczyźnie, jej historii ,zabytkach i trudnych dziejach odradzania się w granicach państwa polskiego.
                                                                  /Uczestnik wyjazdu M. K./

 

Dzień Pluszowego Misia

 

 

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały mis.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma.

 

W piątek 24 listopada szkolnym bohaterem był miś! I ten mały i ten duży…, różowy, brązowy, zielony…gruby i chudy. 

W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował misiową wystawę  oraz konkurs  na największego i najmniejszego misia, w którym wzięli udział wszyscy młodsi i starsi uczniowie.  Każdy przyniósł swoje  ulubione pluszaki.

Największy miś należał do Rebeki Sadlik z klasy pierwszej, zaś najmniejszy do Julianny Sikory z klasy IV.

Dzieci z klas I-III wysłuchały bajek czytanych przez starsze koleżanki. 

W ten szary, listopadowy dzień w naszej szkole było przytulnie i misiowo.

/A. Tolasz/

 

 

 

Dzień profilaktyki
Tradycją w naszej szkole jest co roczny dzień profilaktyki organizowany na jesień. W tym roku szkolnym odbył się pod hasłem "Nasi dziadkowie dziećmi byli i tak fajnie się bawili", czyli gry i zabawy naszych dziadków.
Każda klasa 3 tygodnie wcześniej dostała zadanie, aby dowiedzieć się od swoich dziadków w jakie gry i zabawy bawili się na podwórku kiedy byli mali, a następnie z przedstawionych propozycji wybierali 3 najbardziej ich zdaniem ciekawe, które będą prezentowali przed całą szkołą
Dzień profilaktyki składał się z dwóch części:
W pierwszej części prowadzący pani Anna Mleczko i Olimpia Sokulska przedstawili zaproszonych gości: panią Teresę Marekwicę i pana Juliusza Wątrobę, którzy sami mają wnuki w wieku naszych uczniów i ich rodziców.
Pani Teresa emerytowany nauczyciel i pan Juliusz poeta barwnie i ciekawie opowiadali o czasach kiedy sami bawili się z swoimi rówieśnikami na podwórku. Niesamowitym przeżyciem było posłuchanie jak z błota, kamieni, patyczków, listków i innych znalezionych rzeczy wymyślali i konstruowali przeróżne przedmioty, które służyły im później do zabawy. Nazwy gier zupełnie zapomniane i nie zrozumiałe były nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale i dla samych nauczycieli. Z ciekawością i zainteresowaniem słuchało się tych opowieści o czasach kiedy był jeden samochód na wieś, kiedy nie było dostępu do telefonów, telewizji, nie mówiąc już o internecie. Dlatego uczniowie tak chętnie zadawali pytania o czasach dla nich odległych i fascynujących.
W drugiej części Dnia Profilaktyki każda klasa zaprezentowała swoje wybrane gry i zabawy poprzedniej epoki, które wywoływały  pozytywne emocji i malowały uśmiech na twarzach oglądających. Każda klasa za przedstawioną prezentację otrzymała nagrodę.
Celem Dnia Profilaktyki było pokazanie jak można inaczej spędzać czas wolny ze swoimi koleżankami i kolegami nie potrzebując do tego komputerów, komórek, współczesnych gier i zabawek. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają pomysły swoich dziadków.
 
/Organizatorzy: A. Mleczko, O. Sokulska/

 

 

Spotkanie z górnikiem
 
Szczęść Boże” – to stare, górnicze pozdrowienie roznosiło się echem w murach naszej szkoły właśnie czwartego grudnia - w dniu Święta Górników. Wtedy to naszą placówkę odwiedził niezwykły gość. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z klas I-III od rana czekały na niego z niecierpliwością.
Pan Radomił Pudełko – górnik z Kopalni Borynia w Jastrzębiu  Zdroju, opowiedział nam o ciężkiej pracy i trudnych warunkach panujących pod ziemią. Dzieci mogły także zobaczyć specjalistyczne urządzenia, których używa się w czasie pracy górniczej tj. aparat ucieczkowy, aparat regeneracyjny, system łączności ratowniczej, anemometr skrzydełkowy, metanomierz, czujniki pomiaru temperatury. Z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści naszego gościa, nie dowierzając, że pracuje on prawie 1000 metrów pod powierzchnią ziemi. Pan Radomił zrobił nam także niezwykłą niespodziankę nagrywając film ze swojej pracy w kopalni – od momentu wejścia do budynku, zjazdu „szolą” pod ziemię, wydobycia węgla za pomocą zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i pracy fizycznej ludzi, aż do procesu sortowania i obróbki tego cennego kruszcu. Nasz gość przekazał nam również wiele ciekawych informacji o górniczym mundurze, który jak się okazało, zawie­­ra w sobie dużo symboli i odniesień do historii.
Druga część spotkania była bardzo tajemnicza ze względu na pojawienie się postaci z legendy – starca zwanego Skarbnikiem. „Dawniej w kopalni często gasło światło i górnicy gubili się w plątaninie starych korytarzy. Wtedy właśnie pojawiał się Skarbnik - dobry duch kopalni. Zawsze miał postać brodatego sztygara palącego fajkę, z małym kilofem w dłoni i świeczką przymocowaną do opaski na czole. Ostrzegał górników przed niebezpieczeństwami i pomagał im w razie potrzeby. Podobno do dziś strzeże on swoich cennych, podziemnych złóż” - takich niezwykłych opowieści dzieci słuchały z zapartym tchem. Równie interesująca, choć tragiczna, była historia górniczej patronki - św. Barbary.
Na zakończenie spotkania dzieci powiedziały wierszyki, złożyły serdeczne życzenia naszemu gościowi w dniu jego święta oraz wręczyły pamiątkowy upominek. Pan Radomił na pamiątkę tego spotkania podarował nam figurkę św. Barbary, wspaniałe książki do biblioteki szkolnej, a dzieci obsypał słodkościami i uwielbianymi przez nie jajkami niespodziankami. Pragniemy złożyć mu serdeczne podziękowania i zapewniamy, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.
/Organizator spotkania A. Mleczko/
 

 


„Niewiele trzeba mieć,
aby tak dużo można było dać”
         Już po raz kolejny, we współpracy ze św. Mikołajem pomagierzy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Jaworza w szlachetnej sprawie przybyli do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy. Wraz ze świętym pojawił się diabeł Belfegor i anioł Bonifacy, aby wzbudzić na dziecięcych twarzach uśmiech. Goście z dalekiej Laponii, siedziby św. Mikołaja, zostali przyjęci z ogromnym entuzjazmem, radością i estymą. Nawet czarci syn nie wzbudzał wielkich obaw. Było dużo uśmiechów, uścisków i wzruszeń. Były drobne prezenty i życzenia świąteczne – Mikołaj nie zapomniał o nikim. Starszy pan z niecodziennymi „kolegami” odwiedził wszystkie siedem klas szkoły podstawowej i dwa oddziały przedszkola. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a nobliwy starszy jegomość zmuszony był opuścić gościnne progi Szkoły i oddalił się w bliżej nieokreślonym kierunku – wszak dzieci z całego świata na niego czekały. Dobrodziej z dalekiego kraju serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za wspomożenie pięknej mikołajkowej tradycji.  
/Pomocnik Mikołaja M. Krehut-Skoczylas/ 


 

Wyjazd na basen
W dniu 6 grudnia w naszej szkole został zorganizowany wyjazd na kryta pływalnie do Goczałkowic. Wzięła w nim udział grupa 18 uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych pod opieka nauczycieli wychowania fizycznego pana Marcina Sobali i Tomasz Zużałka. Na basenie Nasi uczniowie mogli skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji, część z nich swój czas wykorzystała na zjeżdżalni, inni pod okiem nauczycieli mogli skakać do głębokiego basenu oraz uczyć się pływać, a jeszcze inne osoby po prostu mogły pograć w berka i w piłkę w małym basenie. Mamy nadzieje że wyjazd wszystkim się podobał i już dziś zapraszamy  na kolejne atrakcyjne zajęcia rekreacyjno - sportowe. Najbliższy planowany wyjazd odbędzie się w styczniu na lodowisko lub do parku trampolin.
/T. Zużałek/

 

 

Warsztaty ceramiczne
Początkiem grudnia odbyły się w naszej szkole dość nietypowe i ciekawe warsztaty pod tajemniczą nazwą "W poszukiwaniu ciszy" dla klas 1-5 i "Malowany ptak" dla klas 6-7.
Zajęcia prowadziło małżeństwo, które ma pracownię ceramiczną w pobliskich Mazańcowicach, na co dzień tworzy w glinie różna rękodzieła, przedmioty codziennego użytku, a także prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Uczniowie uczestniczący w warsztacie o nazwie "W poszukiwaniu ciszy" mieli okazję posłuchać muzyki która kojarzy się z ciszą, relaksem, odprężeniem i naturą. Próbowali sobie też odpowiedzieć na pytanie:
Po co jest nam potrzebna w życiu cisza?
Co daje nam przebywanie w ciszy?
Jak można konstruktywnie ją wykorzystać?
Uczniowie klasy 6 i 7 mieli natomiast warsztat pt. "Malowany ptak", który poruszał problematykę uzależnień, był warsztatem o charakterze profilaktycznym nawiązującym do wolności z którą kojarzy się ptak. Postawione pytania nawiązywały do refleksji nad mądrze rozumianą wolnością.
Co to jest wolność?
Co wspólnego ma wolność z odpowiedzialnością?
Kiedy łamiemy granice czyjejś i swojej wolności?
Z tak zadanymi pytaniami i refleksją, słuchając spokojnej muzyki która przeniosła nas w świat przyrody zaczęliśmy samodzielnie wykonywać swoje rękodzieła w glinie używając narzędzi, palców i swojej wyobraźni :)) Co sprawiała wielką frajdę uczestnikom i prowadzącym. Nasze dzieła zostały przewiezione do wypalenia w piecu na które z utęsknieniem czekamy.

 

/Organizator warsztatów O. Sokulska/

 

 
 
W dniach od 4 – 22 grudnia w naszej szkole  odbyła się zbiórka artykułów dla psów i kotów na rzecz  Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej. Podobnie jak w ubiegłym roku nasi uczniowie, przedszkolaki i ich rodzice okazali hojność i wielkie serce dla bezdomnych zwierząt. Zebraliśmy bardzo dużo karmy, koców i innych potrzebnych artykułów. Dostaliśmy specjalne podziękowanie od dyrektora schroniska oraz informacja o naszej zbiórce pojawiła się na stronie internetowej schroniska.
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie!
/Koordynator akcji J. Zienkiewicz/ 
 
Kiermasz świąteczny
W grudniu w naszej szkole został zorganizowany kiermasz świąteczny. Dzięki pomocy rodziców, uczniów oraz pracowników szkoły udało się nam przygotować piękne stroiki, świeczniki, bombki, kartki świąteczne i wiele innych dekoracji, które przyozdobiły nasze domy w czasie świąt.
Kwota, którą udało nam się zebrać tj. 1777 zł została wpłacona na książeczkę SKO Samorządu Uczniowskiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania kiermaszu. Zapraszamy do udziału w kolejnych kiermaszach organizowanych w naszej szkole.
 
/Opiekun S. U. M. Białek/
 
Szkolne Jasełka
Dnia 19 grudnia 2017 roku odbył się w naszej szkole apel przedświąteczny. Nad całością artystycznych występów czuwały panie: A. Tolasz, M. Białek. Widzowie, wśród których byli: uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice, mogli zobaczyć jasełka w bardzo współczesnej aranżacji. Przygotowali je wraz z paniami uczniowie klas 6 i 7. Naprzemienne obserwowaliśmy zmagania aniołów i diabłów. Pierwsi martwili się, jak zabezpieczyć godne narodzenie Syna Bożego i jak uratować ludzi.  Drudzy łamali sobie głowy wymyślając najrozmaitsze, chytre sztuczki i knowania, aby udaremnić narodzenie Jezusa. Pojawiają się m. in. postacie: Maryi, nowonarodzonego Jezuska, Archanioła Gabriela i Michała, pasterzy oraz mędrców ze wschodu a także przeciwników – diabłów Rokity, Lucyfera wraz z pomocnikami i ochroniarzami. Całość świetnie aktorsko dopracowana, doprawiona do smaku piękną muzyką i wyszukanymi strojami. Jasełka bawiły wszystkich swym dowcipem i pełnymi humoru scenkami. W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na sali wprowadziły kolędy śpiewane i grane przez członków zespołów (regionalnego i muzycznego) pod kierunkiem p. Marii Szubert. Dzieciaki złożyły wszystkim zebranym życzenia świąteczne, a nasze dusze podleczyły cudownym śpiewem kolęd i pastorałek.
Po szkolnym apelu wszyscy udali się na pozostałe lekcje. 

 

 

 

Spotkanie Koło Emerytów
w Rudzicy

20 grudnia 2017 r. uczniowie działający w Szkolnym Zespole Regionalnym Szwarne Dziecka wraz z grupą instrumentalną, wystąpili na świątecznym spotkaniu Koła Emerytów w Rudzicy z programem bożonarodzeniowym. Były to kolędy i  pastorałki przeplatane zwyczajami kolędniczymi i zwyczajowymi świątecznymi życzeniami. Mieliśmy lekką tremę przed tak liczną publicznością, ale chyba się udało i spodobało. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani małymi upominkami. Wyjazd pomogli zorganizować rodzice uczniów swoimi samochodami, za co jestem im ogromnie wdzięczna.

 

/M. Subert/

 

 

Niezwykły gość z Japonii
 
 
            Dzień po Nowym Roku, czyli 2 stycznia bieżącego roku  ZSP w Iłownicy odwiedził niezwykły gość z Japonii. Przybył do nas wraz ze swoją koleżanką Martyną, z którą razem studiuje na Uniwersytecie Roosevelta w Middelburgu (Holandia). Chłopak ma na imię Shuhei. Oboje wspaniale władają językiem angielskim. Do Polski przybył na dwutygodniowy urlop, aby zwiedzić, poznać i poczuć nasz kraj. Ponieważ rodzice Shu w Japonii pracują jako nauczyciele, sam był ciekaw, jak wygląda nauka w polskiej szkole.
            Rano we wtorek przybyli do iłownickiej szkoły. On oraz osobisty tłumacz – Martyna odwiedzili uczniów klasy 3 oraz 6. Shu opowiadał o swojej rodzinie i o niewielkiej miejscowości pod Tokio – Tskuba, w której mieszka.  Wyjaśniał dzieciom jak piszą i uczą się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Pisał na tablicy japońskie litery, imiona oraz nazwy naszych państw. Tłumaczył jak wyglądają piękne, zielone i bezkresne pola ryżowe przypominające polskie łany jeszcze zielonych zbóż. Mówił też o trzęsieniach ziemi i wybuchach wulkanów, niebezpieczeństwach z którymi muszą sobie prawie codziennie radzić jego rodacy. Uczestnicy spotkania  słuchali go z zapartym tchem.
            Kiedy zaczął mówić o swoich pasjach, zrobił na nas jeszcze większe wrażenie. Pokazywał techniki sztuk walk, które trenuje – judo oraz kendo. Wszystkich chętnych i odważnych  zapraszał do ćwiczeń. Na koniec wspaniałego spotkania zapoznał nas z japońskimi zabawami. Trzecioklasiści grali w „Kiełbasę”, a szóstoklasiści zabawiali się w „Dzień – Noc. Wilkołak, Magik i Doktor”. Jak się okazuje młodzi Japończycy i Polacy pod tym względem niewiele się różnią, w Polsce bowiem bawimy się w „Pomidora” i „Mafię”.
       Prócz poznania niezwykłych, twórczych i otwartych na świat ludzi, wychowankowie naszej szkoły mieli możliwość poznania choć w minimalnym stopniu tak odległy i egzotyczny dla nas  kraj, jakim jest Japonia. Poza tym była to wspaniała lekcja języka angielskiego. Uczniowie słuchali, ale też zadawali pytania po angielsku oraz mówili o sobie. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy mieli okazję do szlifowania języka obcego konwersując z tak ciekawymi osobami.
            Na koniec tej fascynującego wizyty nasze dzieciaki podziękowały gościom mówiąc po japońsku – ARIGATO.
/Uczestnik spotkania/ 

Musical
"Opowieści z Lodowej Krainy"
W dniu 4 stycznia 2018r. dzieci z klas młodszych wraz z zerówką udały się do Czechowic-Dziedzic na musical "Opowieści z Lodowej Krainy". To autorska inscenizacja oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów – „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Ta muzyczna opowieść z pięknymi piosenkami skomponowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych widzach, wprowadziła nas w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszające, ale i zabawne widowisko wlało w serca młodych odbiorców dużo ciepła i radości. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w tym cudownym spektaklu. Wróciły do szkoły pełne wrażeń.
/Opracowała V. Gizycka/
 
Zaprowadź mnie prosto do Betlejem,
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się”. 
6 stycznia 2018 roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Iłownickich drogach roznosiły się słowa kolęd i pastorałek. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iłownicy, którzy należą do grupy Dzieci Maryi oraz dzieci z klasy I i IV, pod opieką nauczycieli oraz rodziców włączyli się w akcję Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Syrii i w Libanie”. Po otrzymaniu specjalnego błogosławieństwa wszyscy kolędnicy ochoczo przystąpili do realizacji powierzonego im zadania.
Odwiedzając domy naszej miejscowości dzieci zaniosły do nich radość Bożego Narodzenia. W każdym domu została zaprezentowana krótka scenka przypominająca nam o trudnej sytuacji najmłodszych, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. Dzieci przy akompaniamencie instrumentów śpiewały kolędy, składały życzenia świąteczne i noworoczne oraz zbierały ofiary dla swoich rówieśników w Syrii i w Libanie. Pozostawiały także w każdym domu pamiątkę misyjnej kolędy. W tym roku były to dwie dłonie złączone kciukami. Dłonie, które można składać jak do modlitwy i rozkładać jak skrzydła gołębia – symbol pokoju.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z otwartym sercem przyjęli w swoim domu kolędników misyjnych. Dziękujemy za okazaną życzliwość oraz ofiarność. Dziękujemy również dzieciom, które jako kolędnicy misyjni nauczyły się ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu i zdolności.
/A. Mleczko, M. Białek/
 
 
Wizyta w teatrze Banialuka
Dnia 9 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły w Iłownicy mieli niezwykłą okazję do tego, by odwiedzić teatr lalkowy w Bielsku – Białej. Obejrzeliśmy tam spektakl pt. „Mr Scrooge” na motywach tekstu Karola Dickensa „ Opowieść wigilijna”. Jest to przedstawienie opowiadające o człowieku, który sens swojego życia widzi tylko w pomnażaniu pieniędzy. Scrooge`a odwiedzają trzy duchy, by spowodować opamiętanie się bohatera i jego metamorfozę na lepsze. Po ciężkich perypetiach Scrooge odnajduje sens życia, cieszy się chwilą i każdym momentem spędzonym z rodziną, pomaga potrzebującym, opiekuje się biednymi. Spektakl niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie dla każdej ludzkiej istoty. W życiu tak naprawdę liczy się nie mamona, lecz rodzina, miłość i szacunek dla drugiej osoby.
Adaptacji tekstu tego angielskiego pisarza dokonała Veta Skřipkova. Całość wyreżyserował słowacki twórca Marian Pecko. Inscenizacyjny rozmach, wysmakowana plastyka, kabaretowo-muzyczna forma i aktorski temperament gwarantowały powodzenie temu niezwykłemu spektaklowi. Na scenie pojawia się ośmioro aktorów w pięknych kostiumach, zmieniających się w trakcie akcji teatralnej. Już na początku okazuje się, że anioły i Dickens wydłużyły swe postacie nie przy pomocy normalnych szczudeł, a minimebelków, które po odsłonięciu długich szat aktorów, tworzą jedną z licznych dekoracji. Aktorzy prowadzą wspólnie jedną marionetkę i przekazują sobie sznurki z rąk do rąk. Spektakl zachwyca, bawi, wzrusza i wprowadza elementy grozy.
Po spektaklu, podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się na lekcję z zakresu edukacji  teatralnej. Zajęcia zafundowała nam Rada Rodziców ZSP w Iłownicy, za co serdecznie dziękujemy. Mogliśmy obejrzeliśmy teatr za kulisami. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają i są skonstruowane różne lalki. Zwiedziliśmy zaplecze i pracownie: plastyczną, krawiecką i stolarnię. Miejsca, w których tworzy się lalki, dekoracje oraz kostiumy. Po lekcji zabraliśmy nasze ubrania z teatralnej szatni, ubraliśmy się i udaliśmy się w kierunku autokaru, który już na nas czekał. Zadowoleni i pełni wrażeń pojechaliśmy w kierunku Iłownicy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli często doznawać tak pięknych i wzniosłych przeżyć odwiedzając teatr.
/Organizator wyjazdu M. Krehut-Skoczylas/
              

Wieczornica w naszej szkole
Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię
            W środowy wieczór 10 stycznia 2018 roku kolejny już raz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbyło się niecodzienne spotkanie. W trakcie imprezy zbierano fundusze na najpilniejsze potrzeby naszej szkoły oraz wsparcie inicjatywy „Pola Nadziei”.
            Spotkaniu towarzyszyły prezentacje dorobku artystycznego grupy koła  muzycznego i regionalnego Szwarne Dziecka oraz Jasełka w wykonaniu uczniów klasy siódmej i szóstej.  Przedsięwzięcie miało też  integrować środowisko lokalne, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz terytorialnych, przedstawiciele organizacji społecznych kół gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele straży pożarnych, księża emeryci: Jan Gustyn i Rudolf Wojnar.
Wpierw na scenie uczniowie klasy siódmej i szóstej zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt. „Bóg zszedł na ziemię”. Naprzemienne obserwowaliśmy zmagania aniołów i diabłów. Pierwsi martwili się, jak zabezpieczyć godne narodzenie Syna Bożego i jak uratować ludzi.  Drudzy łamali sobie głowy wymyślając najrozmaitsze, chytre sztuczki i knowania, aby udaremnić narodzenie Jezusa. Pojawiają się m. in. postacie: Maryi, nowonarodzonego Jezuska, Archanioła Gabriela i Michała, pasterzy oraz mędrców ze wschodu, a także przeciwników – diabłów Rokity, Lucyfera wraz z pomocnikami i ochroniarzami. Całość świetnie aktorsko dopracowana, doprawiona do smaku piękną muzyką i wyszukanymi strojami. Jasełka bawiły wszystkich swym dowcipem i pełnymi humoru scenkami.
W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na Sali wprowadziły kolędy śpiewane i grane przez członków zespołów (regionalnego i muzycznego) pod kierunkiem p. Marii Szubert. Dzieciaki złożyły wszystkim zebranym życzenia świąteczne, a nasze dusze podleczyły cudownym śpiewem kolęd i pastorałek.
Podczas spotkania był czas na wspólną integrację przy kawie, herbacie i domowym ciastku. Można też było zakupić domowe specjały przygotowane przez pracowników szkoły i rodziców.
Frekwencja zaskoczyła wszystkich.Wypełniona po brzegi sala radowała serca organizatorów. Zebrana kwota była również rekordowa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się w podobnym gronie na szkolnych jasełkach.
                                                                                              /Organizator spotkania/
 

„Strefa ciszy” w naszej szkole
Jednym z podstawowych zadań szkoły jest dbanie o zdrowie ucznia oraz jego bezpieczeństwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie, to nie tylko brak choroby; to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego organizmu”. Oznacza to, że w kwestiach zdrowia nie możemy jedynie skupiać się na chorobach i próbach ich zwalczania, ale powinniśmy zwłaszcza koncentrować się na samym zdrowiu - wzmacniać je przez odpowiedni tryb życia (np. odpowiednie żywienie, ruch fizyczny, warunki środowiskowe), sposób myślenia i właściwe radzenie sobie z naszymi emocjami.
W związku z narastającym hałasem, który obserwujemy w szkole, nasi uczniowie uskarżają się na złe samopoczucie, bóle głowy i zmęczenie. Hałas bardzo negatywnie działa również na uczniów szczególnie wrażliwych. Najczęściej dzieci te nie chcą wychodzić na przerwę, proszą o pozostanie w klasie lub też siedzą pod klasą, nie nawiązując kontaktów z rówieśnikami. Przerwa szkolna poza hałasem stwarza również inne zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów (bieganie, potrącanie innych, dokuczanie).
Analizując wnioski z przeprowadzonej ankiety wśród uczniów na temat bezpieczeństwa w szkole oraz mając świadomość tego, że spokój i cisza mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka, nauczyciele podjęli decyzję zorganizowania w klasie nr 6 (na górnym korytarzu) kącika relaksacyjnego o nazwie „Strefa ciszy”. Przebywający tam uczniowie pod nadzorem nauczyciela dyżurującego, mogą odpoczywać, czytać i relaksować się w ciszy i spokoju podczas dwóch przerw międzylekcyjnych o godzinie 10.35 – 10.45 oraz 11.30 – 11.50. Muszą jednak bezwzględnie podporządkować się obowiązującemu regulaminowi. Strefa ta funkcjonuje od miesiąca i cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów.
/Opracowała: Beata Małysiak/
 
 
Ciekawa lekcja z chemikiem!
25 stycznia 2018 roku odwiedziła klasę 3a i 3b Pani Danuta Janota, mama naszej uczennicy Marty, która jest z zawodu chemikiem. Podczas zajęć zaprezentowała ciekawe eksperymenty z wykorzystaniem produktów, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Dzieci wspólnie z naszym gościem mogły wykonać kilka prostych doświadczeń. Uczniowie obserwowali, przewidywali i wyciągali wnioski podczas wykonywania m.in. takich doświadczeń jak: nadmuchiwanie balonu bez naszego udziału; sprawdzanie jak połączyć nóżi widelec za pomocą zapałki, aby stworzyć równoważnię; kiedy ciecz nieniutonowska zachowuje się jak ciało stałe, a kiedy jest płynem.
Pani Danuta pokazała dzieciom, że nauka chemii może być ciekawa, kolorowa i fascynująca. Daje możliwość do praktycznego i kreatywnego zdobywania wiedzy oraz rozwijania umiejętności. Efektowne doświadczenia i eksperymenty zainspirowały dzieci do odkrywania świata pełnego chemicznych zagadek i niespodzianek. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Danusi za ciekawy pokaz i poświęcony nam czas.
/Opracowanie: B. Małysiak, A. Wilczyńska/
 
Zimowisko
 
W dniach od 29 stycznia do 2 lutego 2018 roku  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy zostało zorganizowane zimowisko dla naszych uczniów, którzy czas wolny od nauki nie mieli ochoty spędzać w domu. Trzydziesto ośmioosobowa grupa dzieci miała możliwość spędzenia ferii zimowych czynnie, w ruchu i na świeżym powietrzu. Uczestnicy mieli zagospodarowany czas w godzinach od 8:00 do 13:00, a zajęcia prowadzone były według wcześniej opracowanego harmonogramu.
            W czasie całego tygodnia dzieciom przygotowano wiele niecodziennych atrakcji.  Zobaczyły film „Paddington 2” w bielskim kinie, były na  kuligu w Brennej z pieczeniem kiełbasy. Pomimo niesprzyjającej aury, impreza bardzo się podobała. Dzieci dowiedziały się jak należy postępować z dużymi zwierzętami np. koniem, odbyły spacer, bawiły się w kalambury. W środę pojechaliśmy do Aqua Parku w Żorach, gdzie aktywnie spędziliśmy czas korzystając z kompleksowej oferty kąpieliska. W czwartek autokarem udaliśmy się  do Świnnej - Beskidzkiego Centrum Nauki. Najpierw zwiedziliśmy interaktywną wystawę naukową, której celem jest nauka poprzez zabawę. Na przygotowanych stanowiskach uczniowie samodzielnie  mogli przeprowadzić doświadczenia fizyczne. Podziwialiśmy efektowny pokaz z ciekłym azotem, którego celem było przybliżenie magii i tajemnic niskich temperatur, ponieważ temperatura ciekłego azotu wynosi, -196 C. Zaobserwowały, że w odpowiednich warunkach fizycznych, bananem można przybijać gwoździe, a balonik z powietrzem zanurzony w ciekłym azocie zaczyna drastycznie się kurczyć. Po wyjęciu balonika z azotu i ponownym ogrzaniu go do temperatury pokojowej, wraca do pierwotnych rozmiarów. To tylko niektóre z doświadczeń, które podziwialiśmy podczas pobytu w Centrum Nauki. Całość wizyty zakończyły warsztaty geologiczne, na których poznawaliśmy właściwości skał. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.
            Niestety nadszedł ostatni dzień naszej wspólnej zabawy - wyjazd na lodowisko, gdzie uczniowie doskonalili swoje umiejętności łyżwiarskie. Po powrocie do placówki  uczestniczyli w zajęciach sportowych oraz warsztatach, których celem było przybliżenie tematu kultury afrykańskiej – zwyczaje, edukacja, i spędzanie czasu wolnego. Nauczyli się wiązać turbany, poznawali zwierzęta tam żyjące oraz odkryli tajemnicę zaklinaczy węży. Biorący udział wypili szklankę marokańskiej herbaty z tradycyjnych, oryginalnych naczyń.
Uczestnicy zimowiska nie narzekali na nudę i każdy znalazł coś dla siebie. Uśmiechnięte buzie były dla nas motorem i zachętą do pracy. Całość przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i finansowe wsparcie Gminy Jasienica, Rady Rodziców naszej szkoły oraz indywidualnych wpłat rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. 
/kierownik zimowiska R. Pietroszek/
 
 
Bal Karnawałowy
W tym roku szkolnym bal karnawałowy dla uczniów z klas 0 – III odbył się w poniedziałkowe przedpołudnie 12 lutego 2018 roku. Dzieci i ich rodzice przygotowali oryginalne i wyjątkowo atrakcyjne stroje, którymi wcieliły się w bohaterów bajek, filmów i kreskówek. Prowadzący zabawę Pan Sebastian Chmiel i jego asystenci zabrali nas w „Kosmiczną podróż”. Przygotowali wiele atrakcji, zabaw i niespodzianek, których ostatecznym celem było wyczarowanie „kosmicznego pyłu”. W czasie przerwy dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku, co pozwoliło im na regenerację sił i powrót do dalszej zabawy. Już dziś oczekujemy na kolejny karnawał i nowe, ciekawe propozycje zabaw.
/Opracowała A. Wilczyńska/
 
 
 
Spotkanie z przedstawicielami

Koła Łowieckiego "Ślepowron"
 


 
 
Podsumowanie
projektu edukacyjnego 3 Maja
Święto Uchwalenia Konstytucji
 
Podsumowaniem projektu był apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbył się w piątek 27 kwietnia 2018 roku. Program przygotowany został przez członków koła regionalno – teatralnego. Krótki spektakl zaprezentowano najpierw dla uczniów klas 4 – 7, następnie dla klas młodszych 1 – 3. Klasy starsze obejrzały również film edukacyjny „Upadek Polski – Konstytucja Trzeciego Maja – Rozbiory Rzeczpospolitej”. W czasie apelu młodzi aktorzy w zabawny i trafiający do uczniów sposób przedstawili: czym jest konstytucja, jakie były postanowienia Konstytucji 3 Maja, zapoznali z sylwetkami jej twórców. Ponadto uczniowie przygotowali gazetkę na korytarzu dotyczącą konstytucji. Mogli ją zobaczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Apel poprzedził cykl zajęć. Odbywały się one w dniach 23.04 – 27.04. 2018 r. Celem zajęć było uporządkowanie i utrwalenie wiadomości związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz uświadomienie jej znaczenia w dziejach narodu polskiego. W realizacji projektu wzięły udział klasy I – VII Szkoły Podstawowej ZSP Iłownica.
         W trakcie trwania projektu przeprowadzono również dwa konkursy plastyczne związane z tematyką 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Oba konkursy zostały rozstrzygnięte w czasie festynu rodzinnego w naszej szkole.
/Opracowała M. Krehut-Skoczylas/
 
 
Dwudniowa wycieczka do Krakowa
W dniach 15 – 16 maja na wycieczkę do Krakowa pojechały dzieci klas: 4 i 5. Wcześnie rano zebraliśmy się pod szkołą, by o godzinie 710 wsiąść do autokaru i ruszyć w kierunku stolicy Małopolski. Było nas dokładnie 34 dzieci oraz  4 opiekunów: wychowawcy, p. M. Skoczylas oraz pan przewodnik p. Zygmunt Gawlas. Razem cała grupa liczyła 38 osób. Dodatkowo oczywiście Kierowca – tym razem kobieta, pani Anita Ryś.
Podróż do Krakowa trwała 3 godziny. Mijaliśmy kolejno: Bielsko, Kęty. W Andrychowie mieliśmy krótki postój. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy dalej, mijając: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Następnie dotarliśmy na wyznaczone miejsce, czyli Kraków.
Z autobusu wysiedliśmy przy Wzgórzu Wawelskim i poszliśmy w stronę zamku. Na początek zwiedziliśmy Katedrę Królewską. W środku dowiedzieliśmy się, że Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Datą przełomową była odprawiona 20 stycznia 1320 roku uroczystość koronacji Władysława Łokietka, który zjednoczył rozbite ziemie polskie. Odtąd przed ołtarzem głównym Katedry Wawelskiej dokonywały się najważniejsze ceremonie państwowe: koronacje, śluby, chrzty i pogrzeby królewskie. Katedra ta, to miejsce pochówku polskich królów. Następnie zwiedziliśmy komnaty reprezentacyjne na Wawelu. Pan przewodnik opowiadał ciekawostki związane z zamkiem, pięknymi arrasami, które się tam znajdują. Żartobliwie tłumaczył, dlaczego w Krakowie nie lubią króla III Wazy.  Byliśmy także w Katedrze Świętych, w której zobaczyliśmy: grób św. Stanisława, św. Jadwigi oraz biskupów. Potem odwiedziliśmy grób pary prezydenckiej i Józefa Piłsudzkiego oraz weszliśmy na wieżę, gdzie zobaczyliśmy dzwon Zygmunta. który waży ponad 11 ton. Po wyczerpującej wycieczce po Wzgórzu Wawelskim, autokarem przejechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni 6 ha rozmieszczono urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna, sensoryczna oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema. Sami mogliśmy przeprowadzać doświadczenia i wyciągać wnioski z zaobserwowanych eksperymentów.
Po wspaniałej zabawie w ogrodzie głodni i zmęczeni pojechaliśmy do schroniska młodzieżowego, gdzie mieliśmy nocleg. Najpierw zjedliśmy pyszny obiad o godz. 18. 00. Potem udaliśmy się do swoich pokoi. Każdy miał czas dla siebie. Rozmawialiśmy, oglądaliśmy TV, graliśmy w gry towarzyskie oraz przygotowywaliśmy się do ciszy nocnej. O godzinie 23. 00 wszyscy udaliśmy się na spoczynek.
Rano wstaliśmy i mieliśmy trochę wolnego czasu. Po chwili panie powiedziały, że mamy przygotować ubrania na wyjazd do Wieliczki. Wszyscy się przygotowali. Potem   zjedliśmy śniadanie. Zaczęliśmy się pakować. Posprzątaliśmy swoje pokoje i opuściliśmy ośrodek o godz. 9. 30.   Weszliśmy do autobusu i pojechaliśmy na Stare Miasto. Przeszliśmy ul. Floriańską. Dowiedzieliśmy się, że ta ulica ma 335m. Nazwa pochodzi od Bramy Floriańskiej i prowadzi w kierunku kościoła św. Floriana. Ulica ta wyznacza początek Drogi Królewskiej w Krakowie. Następnie trafiliśmy na Stary Rynek, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice ( tam można było zakupić różne pamiątki dla siebie jak i najbliższych). Sukiennice znajdują w centralnej części Głównego Rynku w Krakowie. Następnie zobaczyliśmy Kościół Mariacki. Był piękny. Zwłaszcza ołtarz Wita Stwosza. Około godziny 12. 00 skierowaliśmy się w stronę Wieliczki. Zjechaliśmy pod ziemię, by zwiedzić Kopalnię Soli „Wieliczka”. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata.To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. To dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci. W przerwie zwiedzania zjedliśmy pyszny obiad w restauracji „Karczma Górnicza”. Po posiłku poszliśmy odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich.
Około godziny 17. 00 wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w powrotną stronę. Pod szkołę dotarliśmy przed 20. 00. Wszyscy zdrowi, szczęśliwi i radośni udali się do domów. Wycieczka wszystkim uczestnikom bardzo się podobała. Mamy nadzieję, że znów w przyszłym roku pojedziemy w równie ciekawe miejsce co Kraków.
                                                                            /Uczniowie klasy 5/
 
 
Dwudniowa wycieczka do Wrocławia
W dniach 15 – 16 maja na wycieczkę do Wrocławia pojechały dzieci klas: 6 i 7. Wcześnie rano zebraliśmy się pod szkołą, by o godzinie 6:30 wsiąść do autokaru i ruszyć w kierunku stolicy Dolnego Śląska. Razem cała grupa liczyła 27 osób. Opiekunami były wychowawczynie: p. Pietroszek, p. Szubert oraz pan przewodnik. Do Wrocławia dotarliśmy ok. godziny 11:00. Wtedy rozpoczęła się nasza prawdziwa przygoda z tym miastem.
O godz. 11:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie „Panoramy Racławickiej”. Jest to muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 r. we Lwowie, od 1980 r. we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, sprowadzonym z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów, które zszyto w jedną całość i rozpięto na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów na 15 metrów (z czego przestrzeń malarska ma w sumie długość 114 metrów oraz wysokość 15), czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby. Największy udział w pracy nad dziełem mieli Jan Styka i Wojciech Kossak.
O godzinie 14:00 doszedł do naszej grupy przewodnik. Od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie Wrocławia, najpierw najstarszej części - Ostrowa Tumskiego. Dalej przeszliśmy przez Most Zakochanych i szliśmy brzegiem Odry, aż do mapy Wrocławia przy Moście Piaskowym. Tam dowiedzieliśmy się o ogromnej powodzi z 1997 roku. Ruszyliśmy mostem, by zatrzymać się przy Uniwersytecie Wrocławskim i rozmawialiśmy o profesorze Janie Miodku. Przeszliśmy Ścieżką Historii dowiadując się wielu ciekawych faktów. Później doszliśmy do rzeźby szermierza i szliśmy droga więzienną aż do rynku. Przewodnik opowiedział nam historię rynku, a później pożegnał się z nami. Było to o godzinie 16:00.
O godzinie 16:45 po zakończeniu zwiedzania wszystkich atrakcji podjechał po nas autokar i jechaliśmy do pensjonatu Karczyce. Około godziny 18:00 byliśmy na miejscu. Gdy wysiedliśmy z autokaru, czekaliśmy 10 minut aż nasi wychowawcy nas zameldują. Mogliśmy wtedy pójść do swoich pokoi. Mieliśmy trochę czasu, aby się wypakować. O godzinie 19:00 zjedliśmy pyszną kolację, po której był wolny czas i odpoczynek aż do następnego dnia.
Drugi dzień zapowiadał się deszczowo. Było pochmurnie i szaro. W godzinach od 6:20 do 7:00 trwała pobudka. O godzinie 8:30 zeszliśmy na wspólne śniadanie. Po posiłku wróciliśmy do swoich pokoi, by się spakować. Ośrodek opuściliśmy o godzinie 9:45. Wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Hydropolis. To jedna z najbardziej nowoczesnych interaktywnych ekspozycji w Polsce. Skoncentrowana jest wokół wody, jej życiodajnych wartości i roli, jaką odgrywa w funkcjonowaniu naszej planety i całego kosmosu. Wystawa ma wyjątkowe walory edukacyjne i w bardzo spektakularny sposób przedstawia fascynujące zagadnienia, które są pomocne dla zrozumienia otaczającego nas świata. Hydropolis mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000 metrów kwadratowych.
Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy do zoo. Wejście zaplanowano na godzinę 12:50. Wspólnie zwiedziliśmy Afrykanarium. Później zoo zwiedzaliśmy w grupach. Podzieliliśmy się na 3, 5 osobowe zespoły. Dzięki temu każdy mógł zobaczyć to, co go interesuje. Widzieliśmy wiele ślicznych ryb, żółwi, pingwinów i innych zwierząt. Parę minut przed zbiórką – a była to godzina 14:50 - zaczęło padać. Opady nasilały się. Był to dobry moment na przerwę i posiłek. Restauracja, w której jedliśmy, była na terenie zoo. Na szczęście przestało padać i mogliśmy dalej oglądać egzotyczne zwierzęta. O godz. 16:40 spotkaliśmy się przy wyjściu. Wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy dalej.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były multimedialne fontanny. Położona w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, multimedialna wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jej powierzchnia wynosi ok. hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. Szkoda, że pokazów nie mogliśmy zobaczyć późnym wieczorem. Wrażenia z pewnością byłyby jeszcze bardziej piorunujące.
Po pokazie wsiedliśmy do naszego autokaru i ruszyliśmy w kierunku Iłownicy. Pod szkołą czekali na nas rodzice. Wyjazd do Wrocławia udał się wyśmienicie. Mogliśmy zwiedzić dużo atrakcji takich jak: Panorama Racławicka, Ogród Zoologiczny, Stare Miasto i Rynek. Pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom. Wróciliśmy pełni niesamowitych wrażeń. Dzięki zdyscyplinowaniu grupy i sprawności kierowcy, podróż przebiegała szybko i bez zakłóceń. Mamy nadzieję, że znów pojedziemy na tak ciekawą wycieczkę.
                                                                                    /Uczniowie klasy 6 /
  
Występy zespołu

Szwarne Dziecka
 
Szkolny Zespół Regionalny Szwarne Dziecka miał ostatnio maraton występów. Trudno było odmówić miłym zaproszeniom, które tak zbiegły się w jednym czasie.
- 17 maja w sali OSP w Iłownicy z okazji 50-lecia pracy przewodniczącej KGW p. Anny Tomik;
- 19 maja w Rudzicy na 15-leciu Towarzystwa Miłośników Rudzicy,
- 20 maja na naszym szkolnym pikniku
- 22 maja w sali Gminy Jasienica z okazji Gminnego Dnia Matki.
Na wszystkich uroczystościach prezentowaliśmy program wyćwiczony w tym roku, czyli pieśni i tańce Śląska Cieszyńskiego, wzbogacany okolicznościowymi tekstami pasującymi do imprezy. Występy były udane, podobały się, zebraliśmy duże brawa a każdy z zespołu został czymś słodkim obdarowany. Dziękuję całemu zespołowi za pilność i zaangażowanie a Rodzicom za pomoc w przewożeniu dzieci na występy, dbałość o stroje i pomoc w trakcie trwania imprez.
/Opiekun M. Szubert/
 
 
Piknik Rodzinny
Iłownica 2018
Na niedzielne popołudnie 20 maja 2018r. pogoda zaplanowana była już od dawna, bo przygotowania do Pikniku Rodzinnego w Iłownicy obiecywały, że będzie to wspaniały dzień dla uczniów, nauczycieli i rodziców. I tak też było. Imprezę rozpoczęła część artystyczna przygotowana dla licznie zgromadzonych gości. Na scenie zaprezentował się Szkolny Zespół Muzyczny oraz Szkolny Zespół Regionalny „Szwarne Dziecka” prowadzony przez p. Marię Szubert, Szkolne Koło Regionalne pod kierunkiem p. Małgorzaty Krehut – Skoczylas, laureaci konkursów szkolnych i gminnych, przedszkolaki. Całość została podsumowana występem Szkolnego Kółka Gitarowego założonego przez p. Annę Mleczko. Wspólnie ze Szkolnym Zespołem Muzycznym zagrali i zaśpiewali piosenką „Najlepsza drużyna, to moja rodzina”.
Po występach artystycznych rozpoczęły się różne atrakcje dla wszystkich uczestników pikniku: zawody i konkurencje sportowe, zumba, dmuchane zamki, pyszności z grilla, frytki, bigos, lody włoskie oraz wiele innych smakołyków. Dzieci otrzymały kartkę z wypisanymi różnymi zadaniami (np. tor przeszkód, bieg z gazetą, rzut do celu, zagadki) - za wykonane poprawnie zadanie uczestnicy dostawali pieczątki. Wypełniona pieczątkami kartka gwarantowała nagrodę. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz ze swoim opiekunem przygotowali, jak w roku ubiegłym, bardzo ciekawy bieg z przeszkodami na czas. Chętnych do udziału w tej konkurencji nie brakowało. Piknik zakończył pokaz strażacki w wykonaniu OSP w Iłownicy.
/Opracowała M. Białek, J. Zienkiewicz/
 
 
„Zielona Szkoła”
w Sianożętach
W tym roku uczniowie klas trzecich spędzili czas "Zielonej Szkoły" w Sianożętach, które są niewielką nadmorską miejscowością turystyczną, chętnie odwiedzaną przez miłośników pięknych, piaszczystych plaż. Położenie tuż obok Ustronia Morskiego i ok. 12 km od Kołobrzegu daje możliwość skorzystania z atrakcji większych miejscowości, a jednocześnie spokojnego wypoczynku. Specyficzny mikroklimat charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem i najwyższą na polskim wybrzeżu zawartością leczniczego, morskiego aerozolu i jodu w powietrzu. Dzieci miały możliwość odpoczywać tutaj w terminie od 28 maja do 5 czerwca 2018r., a miejscem pobytu był Dom wczasowy „Neptun".
Byliśmy wszyscy zachwyceni czystym powietrzem, szeroką i czystą plażą, ścieżkami spacerowymi oraz piękną pogodą, która towarzyszyła nam w czasie całego pobytu. Nie zabrakło  moczenia nóg w zimnym o tej porze roku Bałtyku, budowli z piasku oraz podziwiania cudownych zachodów słońca. Dzieci miały także możliwość zwiedzenia Kołobrzegu, wejścia na latarnię morską w Gąskach, przejazdu kolejką oraz poczucia morskiej bryzy w czasie rejsu statkiem.
Nie zabrakło również mocnych wrażeń i współzawodnictwa w czasie turnieju łucznictwa, gdzie dziewczyny okazały się odrobinę lepsze od chłopców. Ci z kolei z pasją rozgrywali mecze piłki nożnej.  „Zielona Szkoła” była również sprawdzianem umiejętności organizacyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie porządku w pokojach oraz swoich rzeczach. Niektórzy wprawiali się w ścieleniu łóżek, inni w układaniu ubrań. W ciągu całego tygodnia dzieci rywalizowały zacięcie w konkursie czystości.
Wszyscy odważnie wzięli udział w „Neptunaliach”, gdzie musieli się spisać w czasie morskich prób. Dzięki Neptunowi i jego żonie uczniowie stali się prawowitymi użytkownikami plaży oraz wód Bałtyku. Otrzymali także nowe imiona, m.in. Falujący Pomost, Rozbrykana Krewetka, Szeleszczący Glon, Milusi Rekin. Po mocnych wrażeniach dzieci chętnie zjadły pyszną kiełbaskę z ogniska i śpiewały przy akompaniamencie gitary.
Dużą atrakcją był dla naszych podopiecznych pobyt w Western City Park, gdzie mogli poznać zwyczaje Indian, zobaczyć jak wygląda miasteczko na Dzikich Zachodzie oraz przejechać się Orient Expressem. Mocne wrażenia towarzyszyły im także w czasie takich atrakcji jak: jazda konna, jazda na byku rodeo, strzelanie z łuku oraz strzelanie z Winchestera.
Czas „Zielonej Szkoły” minął bardzo szybko i choć niektórzy nie raz uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, ciężko było nam wyjeżdżać i wracać na Śląsk oraz do codziennych obowiązków.
/A. Mleczko/
  
Praktyczny egzamin
na kartę rowerową
13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy czwartej razem z rodzicami pojechali do miasteczka drogowego w Zaborzu, by zdać praktyczny egzamin na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie w obecności policjanta, zastępcy dyrektora oraz nauczyciela techniki wykazali się dobrymi umiejętnościami jazdy na rowerze oraz znajomością przepisów ruchu drogowego i zdali bez problemu egzamin. Teraz z niecierpliwością czekają na swoje pierwsze prawo jazdy.
/R. Pietroszek/
 
Musical – Zwycięzca
Dnia 21 czerwca 2018 roku w dzień przed zakończeniem roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy VI i VII pojechali autokarem do Cieszyna do teatru im. Adama Mickiewicza na musical – Zwycięzcy. Nasi podopieczni mieli możliwość obejrzenia najnowszego projektu Stowarzyszenia TEATRU NA DŁONI. Młodzi aktorzy przez cały rok przygotowywali się do musicalu pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów z zajęć aktorskich, tanecznych i wokalnych. Reżyserem musicalu jest prezes stowarzyszenia p. Sebastian Chmiel, który w naszym przedszkolu prowadzi rytmikę.
Musical przedstawia historię dwójki młodych ludzi: niewidomego Arka, chłopaka o pięknym glosie i tancerki Marysi poruszającej się na wózku inwalidzkim, którzy trafiają do pierwszej klasy cieszącej się prestiżem szkoły artystycznej, która przystąpiła do integracyjnego projektu „Zwycięzcy”. Spektakl przede wszystkim mówi o tolerancji wobec drugiego człowieka.
W musicalu wystąpiła uczennica z naszej szkoły, z klasy VII – Aleksandra Białoń, która zagrała jedną z głównych ról. Musical wszystkim bardzo się podobał, byliśmy dumni z naszej koleżanki i uczennicy oraz zachwyceni profesjonalizmem młodych aktorów.
/Organizatorzy wyjazdu: J. Zienkiewicz, R. Pietroszek/
 
 
 
Wycieczka do Sztolni
„Królowa Luiza”
21 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klas I-III odwiedzili jedną z największych atrakcji w Zabrzu. W Kopalni Królowa Luiza, w górniczych chodnikach z XIX i XX wieku, zaaranżowanych w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, znajduje się największy w kraju podziemny park maszyn górniczych.
Uczniowie wzięli udział w niesamowitej wyprawie w XIX-wieczne podziemia. Podczas zwiedzania poznali podstawowe narzędzia górnicze, takie jak: pyrlik, kilof. Dowiedzieli się jak wyglądała dawniej praca górników w kopalni, jakie zwierzęta były wykorzystywane do pracy pod ziemią przed zastosowaniem maszyn. Dzieci spotkały się także z najważniejszą Święta związaną ze światem górniczym – Barbarą, która sama opowiedziała im o swoim męczeńskim żywocie.
Na zakończenie wycieczki uczniowie spędzili czas w Parku 12C – miejscu łączącym wymiar edukacyjny i rozrywkowy. Interaktywna wystawa składająca się z urządzeń i wynalazków wykorzystujących siłę czterech żywiołów bardzo podobała się naszym podopiecznym. Zmęczenie, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
/Opracowała A. Mleczko/
 
 
„To już jest koniec, nie ma już nic.
Jesteśmy wolni, możemy iść” - a gdzie???
Do domu na dwumiesięczny , zasłużony wypoczynek.
           
Tymi słowami rozstaliśmy się 22 czerwca b. r. O godzinie 9. 00 cała nasza społeczność zebrała  się na uroczystej akademii kończącej rok szkolny 2017/ 2018. Najpierw wszyscy zebrani obejrzeli  bardzo zabawny program artystyczny, który w tym roku przygotowała klasa pierwsza, uczniowie koła regionalno – teatralnego , kółka gitarowego, kółka muzycznego  oraz spora gromada słowików z klas 4 – 7. Wiersze pierwszaków przeplatane były piosenkami z akompaniamentem gitar. Na koniec zgromadzeni wzięli udział w prelekcji kolekcjonera – Krzysztofa Janoty, który zaprezentował atlas uczniów. Przedstawił najbardziej charakterystyczne osobowości uczniowskie, które zatruwają życie gronu pedagogicznemu. Po tym śmiesznym wykładzie rozpoczęła się część oficjalna spotkania.
Dyrektor szkoły – Ewa Sowa wręczyła świadectwa dla najlepiej uczących się uczniów naszej szkoły. Rozdano także nagrody książkowe, które ufundowała Rada Rodziców. Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby odebrać swoje cenzurki. Po krótkim pożegnaniu wszyscy zbiegli ze szkoły. 
/M. Krehut-Skoczylas/