Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2018/2019

 
Witaj szkoło!
Gminne rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Jasienica mgr inż. Janusz Pierzyna oraz przewodniczący Komisji oświaty Czesław Machalica.
Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście rozpoczęli ten ważny dla środowiska szkolnego dzień od mszy św. w kościele w Iłownicy. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie po powitaniu nastąpił pięknie przygotowany występ uczniów.
Na scenie pojawiła się TV SILESIA, która opracowywała ranking szkół pod hasłem „Fajno szkoła”. Podczas zwiedzania dziennikarze zobaczyli wspaniale śpiewające dzieci, próbę kółka gitarowego, tańce śląskie w wykonaniu uczniów z kółka regionalnego, ucznia pracującego na komputerze a także osoby z transparentami wiwatujące na cześć szkoły. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych w postaci schorowanego, znerwicowanego nauczyciela. Cały program był przygotowany perfekcyjnie, co potwierdził pan Wójt w swoim przemówieniu.
Po części artystycznej i oficjalnej goście udali się na zwiedzanie budynku szkoły, w którym w czasie wakacji miały miejsce liczne remonty: dzięki środkom samorządowym udało się poszerzyć salę informatyczną, zorganizować salę fizyczna – chemiczną i pozyskać dodatkowe pomieszczenie w piwnicy, jak również wymalować szereg sal, sanitariaty i korytarz w piwnicy. Zarówno uczniowie, rodzice jak i goście byli pod wrażeniem wykonanych remontów i modernizacji pomieszczeń. 
 

Nowy Samorząd Szkolny
7 września 2018 roku odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Szkolnego. Uczniowie klas IV-VIII wytypowali swoich kandydatów do Samorządu Szkolnego:
z klasy IV a – Jakub Machalski, Nina Janik
z klasy IV b – Katarzyna Derlich, Julian Skoczylas
z klasy V – Gabriela Budny, Nikodem Sadlik
z klasy VI – Julia Sachmerda, Zuzanna Sobuń
z klasy VII – Zuzanna Kobiela
z klasy VIII – Aleksandra Białoń, Patrycja Folek
         Każdy z kandydatów wykonał plakat wyborczy, dzięki którym uczniowie mogli zapoznać się z jego kandydaturą oraz programem wyborczym. Pomogło to podjąć właściwą decyzję przy wyborze swojego kandydata do samorządu. W demokratycznych wyborach do Samorządu Szkolnego zostali wybrani:
 - Aleksandra Białoń – głosów 29
- Gabriela Budny– głosów 15
- Zuzanna Sobuń – głosów 13
W skład Samorządu wchodzą również przewodniczący klas. Opiekunem Samorządu Szkolnego jest p. Mariola Białek.
/Wybory zorganizowała M. Białek/
 

Wycieczka
na Uniwersytet Śląski
 
21 września bieżącego roku uczniowie klasy VIII udali się do Katowic na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, na którym to uczestniczyli w wykładach z cyklu „Osobliwości Świata Fizyki”. Tematy, które w tegorocznej edycji były omawiane to „Potęga ciśnienia” oraz „Wszechobecne fale”. Na wykładzie dotyczącym ciśnienia uczniowie uświadomili sobie, że żyjemy na dnie oceanu powietrza, które choć niezauważalne wywiera na nas ogromna siłę. Pokazy z tematu fale, które na co dzień kojarzą nam się z falami na morzu, udowodniły, że dzięki nim  m. in. możemy słuchać radia, obejrzeć program w TV, porozmawiać przez telefon oraz zachwycać się pięknem krajobrazu.
Zajęcia przeprowadzone na Uniwersytecie były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób. Osoby chętne mogły brać czynny udział w doświadczeń i pokazach – śmiałków nie brakowało.
/Organizator wyjazdu D. Seklecka, R. Pietroszek, O. Sokulska/ 
 

Trudna lekcja historii
W dniu 9 października 2018 roku  uczniowie klasy ósmej z wychowawcą panią Reginą Pietroszek oraz nauczycielem języka polskiego Agnieszką Tolasz wcześnie rano wyruszyli do Oświęcimia. Celem wycieczki było poznanie tragicznej historii obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. 
W pierwszej kolejności zwiedzaliśmi obozu w Auschwitz, przeszliśm przez bramę z napisem Arbeit macht frei. Następnie zwiedziliśmy teren obozu i poszczególne budynki, w których mieszczą się dowody tak wielkich zbrodni, pani przewodnik przedstawiła nam tragiczną historię ludzi tu przebywających.
Potem udaliśmy się do obozu Birkenau. W tym miejscu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na tym terenie zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami. 
Około południa, już w pełnym słońcu, z Oświęcimia wyruszyliśmy do Pszczyny. Tam na rynku pszczyńskim mieliśmy możliwość wziąć udział w grze terenowej.
Po dobrej zabawie udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gromadzącego zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. W Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W ostatniej dekadzie XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie.
 To był ostatni punkt naszej wycieczki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiadomości udaliśmy się do Iłownicy.
/Uczestnik wycieczki/
/Organizator wycieczki R. Pietroszek, A. Tolasz/

Górska wycieczka klasy 7
16 października 2018 r. wyruszyliśmy autobusem PKS do Bielska-Białej na górską wyprawę do Beskidu Małego. Pociągiem dojechaliśmy do Łodygowic i stamtąd czerwonym szlakiem przez 3,5 h wchodziliśmy przez Czupel (933m) do schroniska na Magurce. Pogoda była zamówiona, droga usłana dywanem kolorowych liści a i z nieba spadał na nas „deszcz” brązowych, bukowych liści. Cudnie… ale zmęczenie już czuliśmy. Na szczycie krótki odpoczynek i smażenie kiełbasy na własnym ognisku. Schodziliśmy 1 h do Straconki a stamtąd autobusem MPK nr 11 dojechaliśmy do dworca w Bielsku-Białej. Była to wycieczka inna niż dotychczasowe, wymagała większej samodzielności, odpowiedzialności (aktualne legitymacje szkolne). Oj, nie jest łatwo podróżować autobusami PKS.
/Organizator wycieczki M. Szubert/

Koncert patriotyczny
20 października 2018 roku młodzież ZSP w Iłownicy włączyła się w obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Późnym sobotnim popołudniem pojechaliśmy 20-osobową grupą do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, gdzie wysłuchaliśmy Koncertu Patriotycznego. W programie znalazło się wiele znanych patriotycznych pieśni, które wykonywali uczniowie szkoły muzycznej z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały. Pierwszy raz mieliśmy też możliwość wysłuchania utworów w wykonaniu chóru Hejnał z Mazańcowic. Trudnym utworem była kompozycja Feliksa Nowowiejskiego pt. „Śmierć Ellenai”, czytana proza przeplatana nastrojową muzyką. Duże wrażenie wywarło na nas wykonanie Mazurka Dąbrowskiego przez połączone siły choru i orkiestry. W takim podniosłym nastroju, deszczową nocą wracaliśmy do domu, po drodze posilając się w ulubionym przez uczniów miejscu.
/Organizator wyjazdu M. Szubert/
 

Bieg Szkolny 100 osób na 100 lat
22 października 2018 roku ponad stu uczniów ZSP w Iłownicy, wraz z nauczycielami i grupą rodziców, wzięło udział w Biegu Szkolnym zorganizowanym dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież i dorośli pokonali dystans 2,5 km, a dzieci wystartowały na dystansie 500 m wokół szkoły. Wszyscy podeszli do startu bardzo ambitnie, moment rozpoczęcia każdego biegu był bardzo emocjonujący, co widać na zdjęciach. Wszyscy zawodnicy, zaopatrzeni w biało-czerwone numery startowe, ukończyli bieg z sukcesem i zadowoleniem oraz chęcią organizowania takich sportowych wydarzeń częściej.
Jako pierwszy bieg na 2,5 km ukończył Mikołaj Derber z klasy V, drugi był Miłosz Janik, również z klasy V, a trzeci Bartosz Wojtyła z klasy VI. Trzeba również wyróżnić tu dzielną Nadię z klasy V, która ukończyła bieg na 7 miejscu, jako pierwsza z dziewcząt.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i drobny poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania biegu, przede wszystkim Pani Anicie Budny i Radzie Rodziców oraz iłownickiej straży pożarnej. za pomoc w czasie biegu. Straż pożarna była aktywnie reprezentowana w czasie biegu przez Panią Magdalenę Sadlik. Wszystkim mamom biorącym udział w biegu dziękujemy i gratulujemy kondycji! 
/Organizatorzy/

Prelekcja z krwiodawstwa

W środę 24 października 2018 roku uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w prelekcji na temat: Honorowego oddawania krwi. Wykład przeprowadził pan Jan Mrzyk – były prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Maksymiliana Marii Kolbe przy Urzędzie Gminy w Jasienicy. Pan Mrzyk regularnie oddawał krew przez 35 lat. W sumieoddał 60 litrów tegocennegoleku.
Głównym celem spotkania było promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły oraz uzmysłowienie im jak ważnym elementem dla ratowania ludzkiego życia są zapasy krwi. Uczniowie otrzymali niezbędne informacje dotyczące grup krwi oraz ilości krwi potrzebnej podczas operacji poszczególnych narządów. Prowadzący szczegółowo omówił, kto może zostać krwiodawcą i jakie są przeciwwskazania. Zwrócił również uwagę na fakt, iż idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne, czy przeszczep szpiku kostnego. Pan Jan przypomniał uczniom zasady pierwszej pomocy, zwrócił uwagę na bezpieczeństwo poruszania się na drodze, noszenia odblasków i kamizelek.
Na koniec wyemitowany został film o honorowym krwiodawstwie, procedurach oddawania krwi, wstępnej kwalifikacji dawcy, badaniach próbek i przechowywaniu gotowego leku. Uczniowie dowiedzieli się także o korzyściach wynikających z bycia honorowym krwiodawcą.
Wszyscy z uwagą i w skupieniu wysłuchali prelekcji. Być może uczniowie naszej szkoły, zafascynowani postawą pana Jana Mrzyka, w przyszłości zdecydują się na oddanie innym tego cennego daru.
/D. Muchacka/
  


Posiady gwarowe 2018
W czwartek 27 października 2018 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy odbyły się Posiady Gwarowe, realizowane w ramach projektu „Bajtel i starzik rzondzom po naszymu – gwarowe spotkania pokoleń", opracowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica.  Uczestnicy posiad zaprezentowali swoje umiejętności w  posługiwaniu się gwarą nie tylko w wersji mówionej, ale również śpiewanej. W spotkaniu gawędziarskim wzięło udział 29 wykonawców ze szkół podstawowych  i gimnazjów. 
Nie zabrakło oczywiście  uczniów ZSP Iłownica. Zaprezentowali oni pełne humoru i dydaktyzmu utwory twórców naszego regionu:  Krzysztof Janota tekst Ireny Branc „Kózka” , Natalia Jurak wiersz „Starzik i starka, Emilia Zamarska „Ferajna to je siła”. Wśród młodszych uczestników zobaczyliśmy Aleksandrę Binda z tekstem „Gónić, skokać i wyliczać”, natomiast Julian Skoczylas zachęcił zgromadzonych do konsumowania zdrowego jedzenia.
Na posiadach wystąpił także iłownicki  zespół „Szwarne Dziecka” prezentując swoje popisy taneczne i wokalne. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy oraz wszyscy, którym bliska sercu jest gwara Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie prowadził Józef  Niesyt, były członek zespołu „Jasieniczanka”.
Każdy z uczestników spotkania gwarowego otrzymał dyplom  uznania oraz pamiątkowy kubek. Podczas przerwy panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników posiad oraz gości na smaczne kanapki i kołocz. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli spotkać się na takim maratonie gawędziarskim.
                                                                           /M. Krehut-Skoczylas/


Ocalić od zapomnienia – odwiedzamy
groby nieznanych żołnierzy

Początkiem listopada uczniowie klasy VII wraz z opiekunem P. Mariolą Białek zorganizowali wyjście na groby nieznanych żołnierzy, które znajdują się na terenie naszej miejscowości. Pamiętając o bohaterstwie zamordowanych żołnierzy, młodzież zapaliła na grobach znicze, by w ten sposób oddać hołd poległym. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję. Mamy nadzieję, że będzie ona kontynuowana co roku.
/M. Białek/
 

Polskie miasta w baśni i legendzie

W dniu 7.11.2018 r. dzieci z zerówki i klas 1-3 z wychowawcami wybrały się do MDK w Czechowicach-Dziedzicach na spektakl teatralny pt. „Polskie miasta w baśni i legendzie”. Przedstawienie zostało przygotowane przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.
Widowisko przybliżyło dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Zwiedzanie przez legendy i baśnie to niesamowita podróż w czasie, która jednocześnie uczyła i bawiła. Odwiedziliśmy Kraków, gdzie poznaliśmy legendę o hejnale z Wieży Mariackiej, Warszawę i legendy o Syrence i o Bazyliszku. Poznaliśmy legendę o toruńskich piernikach. W Poznaniu towarzyszyliśmy koziołkom, które uciekły kuchcikowi na wieżę ratusza. Na koniec zawitaliśmy do Kruszwicy, gdzie króla Popiela myszy zjadły. Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat.
Baśnie i legendy, choć często ubarwione uczą małych obywateli o ważności narodowych wydarzeń i kształtują postawy patriotyczne. Przedstawienie bardzo nam się podobało i pogłębiło wiedzę historyczną o naszej ojczyźnie.
/opracowała M. Kożuchowska/

Narodowe Święto Niepodległości

 
W ramach obchodów 100–lecia niepodległości dnia 9 listopada w naszej placówce odbyło się kilka wydarzeń temu poświęconych.
Tradycją stało się, że uroczystość Odzyskania Niepodległości świętujemy w naszej szkole w formie projektu edukacyjnego. Uczniowie wszystkich klasy na różnych zajęciach dydaktycznych oraz zajęciach świetlicowych omawiają zagadnienia związane z tym ważnym dla Polaków wydarzeniem.
W tym roku uczniowie ósmej klasy wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia, której celem było poznanie tragicznej historii ludzi, którzy trafiali do obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. 
Chętni uczniowie klas 4-8 wysłuchali KoncertuPatriotycznego organizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną w Bielsku Białej.
Uczniowie klas 1–3 obejrzelispektakl  „Polskie miasta w baśni i legendzie” przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie oraz oglądaliedukacyjny film o polskich symbolach narodowych – „Mały Polak”. 
 Zorganizowano również „Bieg Szkolny- 100 osób na 100 lat Niepodległości”, w którym zmierzyć się mogli na różnych dystansach nie tylko uczniowie, ale również przedszkolaki i chętni rodzice.
W piątek 9 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie.Klasy 4 – 6 brały udział w konkursie historycznym „Niepodległa”. W związku z tym konkursem od 23 października odbywa się na terenie szkoły wystawa prezentująca różne informacje o naszej ojczyźnie, jej historii i współczesności. Z materiałów zgromadzonych na wystawie uczniowie korzystali, by przygotować się do konkursu na poziomie klasy. Następnie odbył się etap szkolny gdzie wyłonieni najlepsi z klas uczniowie rywalizowali w zespołach. Miejsce 1 zdobyła klasa 6 w składzie: Julia Sachmerda, Szymon Moskała, Zuzanna Sobuń, miejsce 2 klasa 5: Ala Kropka, Piotr Budny, Gabriela Budny, miejsce 3 klasa 4 b: Julian Skoczylas, Tymoteusz Stefaniuk, Krzysztof Bernat. Gratulujemy osiągnięć!
Odbył się także finał konkursu mówców "Wolność - cóż znaczy?" dla klas 7 i 8. Miejsce 1 zajął Krzysztof Janota z przemówieniem na temat „Moje Westerplatte –czego będę bronił? O co będę walczył?”, miejsce 2 Natalia Jurak - „Polska kultura, sztuka – z czego możemy być dumni?”, miejsce 3 Igor Tumiło - „Polska kraj w środku Europy – błogosławieństwo czy przekleństwo?”. Wyróżnienia otrzymali: Kamil Śleziński oraz Zuzanna Kobiela. Gratulujemy!
Na zakończenie obchodów przed szkołą wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i kilka pieśni patriotycznych oraz zasadziliśmy drzewo z tabliczką upamiętniającą 100 lecie odzyskania  przez Polskę niepodległości.


Warsztaty
profilaktyczno – ceramiczne

W dniach 19, 20 i 21 listopada 2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczno-ceramiczne, na których to uczniowie brali udział pod kierunkiem państwa Sikorskich z pracowni ceramicznej  "Buena".

Jednym z celów było uświadomienie młodym ludziom jak ogromna ilości bodźców z zewnątrz, nas rozprasza, utrudnia w skupieniu się, oraz co można zrobić dla siebie, aby temu zapobiec.

Dzieci mogły się dowiedzieć jak można poprzez sztukę i kontakt z gliną uczyć się koncentracji uwagi, ćwiczyć pamięć, a ponadto wyciszyć swoje emocje. 

W tym roku szkolnym uczniowie klas 1-8 wykonywali własnoręcznie anioły, które zostaną wypalone i każdy z nich otrzyma je do domu.

Rodzice pokrywali część kosztów, a pozostałą część dofinansowała Rada Rodziców. Dziękujemy za wsparcie i możliwość zrealizowania warsztatów, które podobały się naszym uczniom.

/pedagog szkolny O. Sokulska/

 

Występ zespołu "Szwarne dziecka"

- 60-lecie KGW Landek

 
24 listopada 2018r. szkolny zespół regionalny Szwarne Dziecka wystąpił z okolicznościowym programem w sali OSP w Landeku, na pięknej uroczystości 60-lecia działalności tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Sala była pełna gości: członkiń koła (wśród nich nasze uczennice) i ich rodzin, przedstawicieli organizacji i władz samorządowych na czele z wójtem naszej gminy. Zaprezentowaliśmy kilka nowych piosenek i tekstów gwarowych. Pierwszy raz przed taką publicznością wystąpiła Amelka Sojka i Ola Binda. Reszta zespołu to już zahartowani aktorzy. Nie muszę się martwić o ubiór dziewczyn, białe rajstopy, broszki, potrafią o wszystko same zadbać. To z pewnością duża zasługa rodziców, którzy nad wszystkim czuwają. Przywiozą, odwiozą i towarzyszą nam podczas występów – bardzo dziękuję za pomoc i współpracę. Panie z KGW pięknie nas ugościłyi obdarowały. Po naszym występie nastąpiła oficjalna część,  a my po cichutku wróciliśmy do domów.
/Opiekun M. Szubert/

Spotkanie profilaktyczne
z panem I. Brachaczkiem
29 listopada 2018 r. odbyły się dwu-godzinne warsztaty profilaktyczne dla klas 1-4 i 5-8, na których została poruszona następująca tematyka:
Dla klas młodszych zostały omówione bezpieczne zachowania i postawy w szkole, poza szkołą oraz w sieci. Uczniowie mogli przećwiczyć różne przykładowe zachowania oraz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu.
Dla klas starszych pan Brachaczek poruszał zagadnienia prawne związane odpowiedzialnością karną oraz publikowaniem na kanale You Tube różnych filmików i treści, które mogą być nieakceptowane przez odbiorców. Poruszano też zagadnienia dotyczące pojęcia demoralizacji oraz jej wpływu na inne osoby.
/pedagog O. Sokulska/
 

Mikołajki

Szóstego grudnia już od rana panował w naszej szkole szczególny klimat. Po korytarzach rozlegał się odgłos dzwoneczków – dla wszystkich dzieci znak, że zbliża się Gość z Dalekiej Północy. Uczniowie, którzy byli w tym dniu także wyjątkowo ubrani - w swoim stroju mieli coś czerwonego lub mikołajowego – oczekiwali z niecierpliwością na jego odwiedziny.  
Mikołaj wraz z pomocnikami dotarł do szkoły z workiem pełnym niespodzianek, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazł się upominek - i dla młodszego, i dla starszego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z tym wyjątkowym Gościem sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.
Serdecznie dziękujemy pracownikom i podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu za pomoc w zorganizowaniu tego szczególnego święta. 
/A. Mleczko/ ZDROWA PRZERWA

Pedagog szkolny wraz z chętnymi uczniami klas 4-8 zorganizowała w dniu 6 grudnia 2018 roku w naszej szkole akcja pod hasłem "Zdrowa przerwa".

Uczniowie i rodzice bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie zdrowych przekąsek w celu promowania zdrowego sposobu odżywiania.

Każda klas miała swoje stoisko, na którym uczniowie prezentowali smakołyki sprzedając je za przysłowiową złotówkę.

Uczniowie prezentowali z czego wykonane są przekąski, jak wyglądają produkty które używali do ich wykonania, a także dla zainteresowany dzielono się przepisami.

Był to smaczny, zdrowy i owocny dzień w naszej szkole, za udział i zaangażowanie bardzo dziękuję :))

/pedagog szkolny O. Sokulska/


 

Apel świąteczny
– Jasełka 2018

Nasi uczniowie od lat przygotowują na Boże Narodzenie spektakl teatralny przedstawiający historię narodzenia Pana Jezusa. W tym roku prezentacji tego wydarzenia podjęło się dwudziestu śmiałków koła regionalno – teatralnego. Przedstawienie było niecodzienne, gdyż pierwszy raz wykorzystano pantomimę. Bez słów opowiedziano wszystkim zebranym tak wiele. Piękna muzyka, taniec aniołów w układzie choreograficznym uczennic klasy szóstej, niezwykła gra aktorów, piękna scenografia. Po pierwszej części , do inscenizacji dołączyły się dzieciaki klasy drugiej. Zaśpiewały znane kolędy, zatańczyły i złożyły szczere życzenia świąteczne wszystkim: uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom. Popisy drugoklasistów wzbogacone zostały o akompaniament uczniów kółka gitarowego oraz solowe popisy uczennic klasy ósmej. Całość przedstawienia pozwoliła zebranym na niecodzienne przeżycia: wzruszenie i zachwyt. Oby jak najczęściej występy naszych podopiecznych wzruszały nas do łez.
W powstanie przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób. Nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić. Zatem tym, którzy przyczynili się do powstania spektaklu serdecznie dziękujemy.
/M. Krehut-Skoczylas/ 
 

Kolędowanie misyjne w Iłownicy

  
„Jest w Twoim sercu miejsce na cud…
Na wiarę, że radość zamieszka w nim znów…”
 
Czas świąteczny to przede wszystkim radość ze spotkania z Jezusem, który przychodzi w tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia. To czas doświadczania Jego obecności i miłości, a także czas dzielenia się tą radością z innymi.
6 stycznia 2019r. w naszej wiosce dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy wcieliły sięw Kolędników Misyjnych.Głosiły one mieszkańcom Dobrą Nowinę o przyjściu Zbawiciela oraz Jego miłości do każdego człowieka. Oprócz tego przybliżyły tematykę misyjną, szczególnie troski i problemy dzieci żyjących w różnych zakątkach świata. W tym roku Kolędnicy Misyjni ruszyli na pomoc rówieśnikom żyjącym w Rwandzie i Burundi.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za ciepłe przyjęcie, życzliwość i otwarte serce. Dzięki zebranym ofiarom możemy nieść pomoc niedożywionym dzieciom, ochronie życia i edukacji w najbiedniejszych krajach.
/A. Mleczko/
 
 

Bal Karnawałowy
W środę, 9 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla przedszkolaków, zerówki oraz uczniów klas I – III. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami i ozdobami. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, Lewandowskiego...
Prowadzący zabawę – kapitan statku – pan Sebastian Chmiel oraz jego asystentka zabrali nas w „Magiczny rejs”. Przygotowali wiele atrakcji, zabaw i niespodzianek, których ostatecznym celem było wyczarowanie „magicznej piany”. Na morzu nie zabrakło również piratów, a także odwiedzin na tajemniczej wyspie, gdzie dzieci popisywały się swoimi umiejętnościami tanecznymi.  W czasie przerwy dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku, co pozwoliło im na regenerację sił i powrót do dalszej zabawy. 

Wycieczka edukacyjna
do Katowic

W piątek 11 stycznia uczniowie klas 6 – 8 mogli uczestniczyć w ciekawej eskapadzie kulturalno – edukacyjnej. Celem naszego wypadu były najciekawsze instytucje stolicy naszego województwa – Katowic. Po godzinnej trasie wynajętym autokarem , dotarliśmy do Muzeum Śląskiego. Usytuowanie muzeum na terenie związanym niegdyś z górnictwem przypomina o znaczącej w regionie roli przemysłu. Byłą kopalnię węgla zamieniono w unikatową skarbnicę kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. W głębi ziemi otwarto  Galerię sztuki polskiej.
Celem wizyty było zapoznanie uczniów z różnorodnością kultury Górnego Śląska i tym, co ją kształtowało na przestrzeni wieków. Uczestnicy mieli szansę poznać początki górnictwa i sylwetki osób ważnych dla regionu. Dowiedzieli się, jak istotny dla tego terenu okazał się przemysł, który zmienił losy tego miejsca w sposób odczuwalny do chwili obecnej, a także jak ważną rolę w kulturze Śląska odgrywają dom, rodzina, kopalnia i zwyczaje tam obowiązujące.
Po zakończonej wizycie udaliśmy się na krótki spacer po mieście. Przemknęliśmy przez katowicki rynek i dotarliśmy do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Tam na godzinę 12. 00 mieliśmy zarezerwowane wejście na spektakl pt. „Oskar i pani Róża”. Spektakl opowiadał o chłopcu imieniem Oskar. Dziesięciolatek chory na białaczkę, przez ostatnie 12 dni życia pisze listy do Pana Boga. Niewiele o Nim wie. Nawet nie zna Jego adresu, ale szybko odnajduje w Nim wiernego słuchacza. Z listów Oskara, który za radą zaprzyjaźnionej z nim pani Róży każdy dzień traktuje jak dziesięć lat, powstaje piękny i wzruszający traktat o tym, co w życiu najważniejsze. 
Poruszeni, zapłakani i zachwyceni spektaklem wróciliśmy do autokaru. Ruszyliśmy w drogę powrotną. Przejeżdżając przez Tychy postanowiliśmy się zatrzymać w Centrum Handlowym Gemini. Tam wrzuciliśmy coś na ząb. Pełni wrażeń, syci i zadowoleni wróciliśmy do naszej ukochanej szkoły około godziny 17:00. Rozeszliśmy się do domów z nadzieją, że jeszcze kiedyś będziemy uczestnikami tak ciekawego wypadu edukacyjno – kulturalnego.
 
/Organizator wyjazdu M. Krehut-Skoczylas/ 


Wieczornica w iłownickiej szkole
 

„Tyle wart jest nasz rok,
ile zdołaliśmy okazać ludziom serca,
bliskości, współczucia, dobroci i pociechy”
ks. Kardynał Stefan Wyszyński
 
W środowy wieczór 16 stycznia 2019 roku kolejny już raz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbyło się niecodzienne spotkanie. W trakcie imprezy zbierano fundusze na wsparcie inicjatywy „Pola Nadziei” oraz na potrzeby naszych podopiecznych. Przedsięwzięcie miało integrować środowisko lokalne, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Wśród zaproszonych gości pojawili się: Dyrektor GZOSiP mgr Urszula Bujok, przedstawiciele władz terytorialnych, przedstawiciele organizacji społecznych kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele straży pożarnych, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Rudzicy - ks. Jacek Wójcik.
Nasi uczniowie od lat przygotowują na Boże Narodzenie spektakl teatralny przedstawiający historię narodzenia Pana Jezusa, a następnie prezentują go na szkolnej wieczornicy. W tym roku prezentacji tego wydarzenia podjęło się dwudziestu śmiałków koła regionalno – teatralnego prowadzonego przez Małgorzatę Krehut - Skoczylas. Przedstawienie było niecodzienne, gdyż pierwszy raz wykorzystano pantomimę, której pomysłodawcą była między innymi p. Ewelina Szuba - Paprzycka. Bez słów opowiedziano wszystkim zebranym tak wiele. Piękna muzyka, taniec aniołów w układzie choreograficznym uczennic klasy szóstej, niezwykła gra aktorów, czarowna scenografia – przygotowana przez p. Dagmarę Skowron, p. Mariolę Białek. Po pierwszej części, do inscenizacji dołączyły się dzieciaki klasy drugiej. Zaśpiewały znane kolędy, zatańczyły i złożyły szczere życzenia noworoczne wszystkim zebranym. Popisy drugoklasistów wzbogacone zostały o akompaniament uczniów kółka gitarowego prowadzonego przez p. Annę Mleczko oraz solowe występy uczennic klasy ósmej. Całość przedstawienia pozwoliła uczestnikom imprezy na niecodzienne przeżycia: wzruszenie, zachwyt. W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na sali wprowadziły również kolędy śpiewane i grane przez członków zespołu muzycznego pod batutą p. Marii Szubert. Oby jak najczęściej występy naszych podopiecznych wzruszały nas do łez.
Podczas spotkania był czas na wspólną integrację przy kawie, herbacie i domowym ciastku. Można też było zakupić domowe specjały przygotowane przez pracowników szkoły i rodziców.
Frekwencja zaskoczyła wszystkich. Wypełniona po brzegi sala radowała serca organizatorów. Zebrana kwota była również rekordowa – zebraliśmy 3725 złotych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się w podobnym gronie na szkolnych jasełkach.
/M. Krehut – Skoczylas/ 
 

Dzień angielski


25 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy odbył się Dzień Angielski. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom, jak ważna we współczesnym świecie jest znajomość języka angielskiego oraz zwiększenie ich motywacji do nauki tego przedmiotu i poznawania kultury, literatury i historii Wielkiej Brytanii.
Zaangażowane zostały wszystkie klasy. Uczniowie młodsi wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Wielka Brytania moimi oczami”, a starsi (klasy 4-8) przygotowywali krótkie programy artystyczne związane z Wielką Brytanią oraz wytypowali przedstawicieli do I Szkolnego Quizu Wiedzy o Wielkiej Brytanii. W tym dniu na terenie szkoły pojawiło się wiele informacji i plakatów dotyczących tego kraju, jego literatury, kultury i słynnych postaci. Uroczystość na sali gimnastycznej miała charakter edukacyjny, ale była też dobrą zabawą zarówno dla uczestników, jak i widzów – rodziców, nauczycieli, uczniów oraz przedszkolaków. Obejrzeliśmy wspaniale przygotowane scenki i prezentacje, podkreślone stosownymi przebraniami i muzyką, wysłuchaliśmy też kilku angielskich utworów w wykonaniu uczennic. 
Klasa 5a zdobyła zaszczytny tytuł „The Best English Class”. Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości i dziękujemy za zaangażowanie!             
/Organizator: E. Tokarz/ 

Pierwsza pomoc w ramach akcji
„Ratujemy i Uczymy Ratować”
W dniu 30 stycznia 2019 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas I – III z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które w ramach akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować” przeprowadził przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztropicach.
Zajęcia obejmowały kilka bloków tematycznych: bezpieczeństwo, sprawdzanie przytomności poszkodowanego, wzywanie pomocy, pozycja boczna, resuscytacja krążeniowo – oddechowa przy użyciu odpowiedniego sprzętu medycznego.  
Celem zajęć było nauczenie dzieci podstawowych czynności ratujących życie oraz kształtowanie właściwych nawyków, by pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym. Dzieci dowiedziały się jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować. Przy okazji uczniowie przeszli krótki kurs wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie każde dziecko mogło wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów i defibrylatora. Praktyczne zajęcia bardzo podobały się uczniom.
/opr. B. Małysiak/

Zimowisko

W pierwszym tygodniu ferii od 11 do 13 lutego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy zostały zorganizowane zajęcia dla naszych uczniów, którzy nie wyjechali na zorganizowany wypoczynek.  Grupa 42 osobowa nie nudziła się w domu, ale spędzała czas w atrakcyjny sposób, korzystając z ciekawej i niecodziennej oferty szkoły w godzinach od 8:00 do 13:00.
Koszty autokaru i bilety wstępów zostały sfinansowane przez Gminę Jasienica, Radę Rodziców naszej szkoły oraz rodziców dzieci korzystających z zimowiska. Zajęcia przebiegały według wcześniej opracowanego programu. Zapewniały one wszechstronny rozwój, kształtowały nawyki aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijały twórcze myślenie i kreatywność.
Pierwszy dzień zimowiska wychowawcy rozpoczęli od zapoznania całej grupy z regulaminem i ustalenia zasad współpracy. Następnie zgodnie z harmonogramem odbywały się zaplanowane  zajęcia. Obejrzeli film „Chłopiec z burzy” w bielskim kinie oraz mieli okazję doskonalić umiejętności pływackie w Parku Wodnym Aquarion w Żorach. Uczniowie brali udział w zajęciach sportowych, ceramicznych oraz warsztatach - „Opowieści o świecie – po górach i lasach”.
Każdy uczestnik wrócił do domu z uśmiechniętą buzią. Uczestnicy zimowiska zabrali wykonane ozdoby wielkanocne z gliny.
/Kierownik zimowiska: R Pietroszek/ 

„Wycieczka iłownickich strażaków”
W dniu 11 marca 2019 r. drużyna uczniów ZSP Iłownica przygotowująca się do Gminnego Konkursu Pożarniczego – „Młodzież Zapobiega Pożarom” pojechała na wycieczkę do siedziby zawodowej straży pożarnej w Bielsku-Białej.
Celem naszej wizyty było poszerzenie wiedzy na temat pracy  strażaka, zapoznanie ze specjalistycznym sprzętem pożarniczym. Na miejscu  strażacy zapoznali uczestników wycieczki z trudnościami wynikającymi ze specyfiki ich pracy. Zwrócili również uwagę na to,  jak ważną rolę w ich zawodzie odgrywa sprawność i tężyzna  fizyczna. Uświadomiono nam, że zawód strażaka nie tylko wiąże się z gaszeniem pożarów, ale z wezwaniami do wypadków samochodowych lub ratowania zwierząt. Uczniowie mogli zobaczyć, gdzie strażacy odpoczywają, szkolą się, ćwiczą, przyrządzają posiłki. Na żywo uczestniczyliśmy również w wywiadzie z panią rzecznik Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku – Białej. Tematem rozmowy były działania prowadzone poprzedniej nocy na terenie powiatu bielskiego.
Spotkanie z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów. Dziękujemy panu Januszowi Czylok za pomoc w organizacji wyjazdu.
/Organjizator wyjazdu R. Pietroszek/
 


X Zlot Samorządów Uczniowskich
Szkół Podstawowych
Województwa Śląskiego
25 marca 2019 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  naszej szkoły: Aleksandra Białoń, Zuzanna Sobuń oraz Krzysztof Janota wraz z opiekunem Samorządu p.  Mariolą Białekpo raz pierwszy w historii naszej szkoły wzięli udział w X ZLOCIE SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach. Temat tegorocznego zlotu to  "Dobra komunikacja i współpraca kluczem do sukcesu." Celem spotkania było m.in. rozwijanie samorządności, kreatywności i asertywności młodych ludzi, kształtowanie postaw zaangażowania społecznegooraz kompetencji w zakresie komunikacji w środowisku rówieśniczym, nawiązanie współpracy między samorządami. W pierwszej części spotkania uczniowie mogli podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Podstawowej nr 33 „Katowiczanie” oraz wysłuchać przemówienia wiceprezydenta miasta Katowice, p. Waldemara  Bojaruna - "Katowice miastem sukcesu", wykładu p. Magdaleny Datty ( program edukacyjny "Odyseja Umysłu" ) – pt.„ Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie” oraz wykładu dr Grzegorza Frączka, który swoim wystąpieniem przybliżył słuchaczom czym jest mediacja, oraz jak można skutecznie z niej korzystać rozwiązując spory w życiu szkolnym czy osobistym. W drugiej części - warsztatowej - uczniowie zostali zaproszeni do czterech pokoi zagadek i rozwiązania szeregu zadań zespołowych w ściśle określonym czasie. Zwieńczeniem wspólnego wysiłku wszystkich uczestników zlotu była prezentacja pracy plastycznej „Logo samorządów uczniowskich w kolażu”. Dziękujemy uczestnikom wyjazdu za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych zlotach.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie przejazdu do Katowic.
/Opiekun S.U. – M. Białek/