Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2018/2019

 
Witaj szkoło!
Gminne rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Jasienica mgr inż. Janusz Pierzyna oraz przewodniczący Komisji oświaty Czesław Machalica.
Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście rozpoczęli ten ważny dla środowiska szkolnego dzień od mszy św. w kościele w Iłownicy. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie po powitaniu nastąpił pięknie przygotowany występ uczniów.
Na scenie pojawiła się TV SILESIA, która opracowywała ranking szkół pod hasłem „Fajno szkoła”. Podczas zwiedzania dziennikarze zobaczyli wspaniale śpiewające dzieci, próbę kółka gitarowego, tańce śląskie w wykonaniu uczniów z kółka regionalnego, ucznia pracującego na komputerze a także osoby z transparentami wiwatujące na cześć szkoły. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych w postaci schorowanego, znerwicowanego nauczyciela. Cały program był przygotowany perfekcyjnie, co potwierdził pan Wójt w swoim przemówieniu.
Po części artystycznej i oficjalnej goście udali się na zwiedzanie budynku szkoły, w którym w czasie wakacji miały miejsce liczne remonty: dzięki środkom samorządowym udało się poszerzyć salę informatyczną, zorganizować salę fizyczna – chemiczną i pozyskać dodatkowe pomieszczenie w piwnicy, jak również wymalować szereg sal, sanitariaty i korytarz w piwnicy. Zarówno uczniowie, rodzice jak i goście byli pod wrażeniem wykonanych remontów i modernizacji pomieszczeń. 
 

Nowy Samorząd Szkolny

7 września 2018 roku odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Szkolnego. Uczniowie klas IV-VIII wytypowali swoich kandydatów do Samorządu Szkolnego:
z klasy IV a – Jakub Machalski, Nina Janik
z klasy IV b – Katarzyna Derlich, Julian Skoczylas
z klasy V – Gabriela Budny, Nikodem Sadlik
z klasy VI – Julia Sachmerda, Zuzanna Sobuń
z klasy VII – Zuzanna Kobiela
z klasy VIII – Aleksandra Białoń, Patrycja Folek
         Każdy z kandydatów wykonał plakat wyborczy, dzięki którym uczniowie mogli zapoznać się z jego kandydaturą oraz programem wyborczym. Pomogło to podjąć właściwą decyzję przy wyborze swojego kandydata do samorządu. W demokratycznych wyborach do Samorządu Szkolnego zostali wybrani:
 - Aleksandra Białoń – głosów 29
- Gabriela Budny– głosów 15
- Zuzanna Sobuń – głosów 13
W skład Samorządu wchodzą również przewodniczący klas. Opiekunem Samorządu Szkolnego jest p. Mariola Białek.
/Wybory zorganizowała M. Białek/
 

Wycieczka
na Uniwersytet Śląski
 

21 września bieżącego roku uczniowie klasy VIII udali się do Katowic na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, na którym to uczestniczyli w wykładach z cyklu „Osobliwości Świata Fizyki”. Tematy, które w tegorocznej edycji były omawiane to „Potęga ciśnienia” oraz „Wszechobecne fale”. Na wykładzie dotyczącym ciśnienia uczniowie uświadomili sobie, że żyjemy na dnie oceanu powietrza, które choć niezauważalne wywiera na nas ogromna siłę. Pokazy z tematu fale, które na co dzień kojarzą nam się z falami na morzu, udowodniły, że dzięki nim  m. in. możemy słuchać radia, obejrzeć program w TV, porozmawiać przez telefon oraz zachwycać się pięknem krajobrazu.
Zajęcia przeprowadzone na Uniwersytecie były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób. Osoby chętne mogły brać czynny udział w doświadczeń i pokazach – śmiałków nie brakowało.
/Organizator wyjazdu D. Seklecka, R. Pietroszek, O. Sokulska/ 
 

Trudna lekcja historii

W dniu 9 października 2018 roku  uczniowie klasy ósmej z wychowawcą panią Reginą Pietroszek oraz nauczycielem języka polskiego Agnieszką Tolasz wcześnie rano wyruszyli do Oświęcimia. Celem wycieczki było poznanie tragicznej historii obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. 
W pierwszej kolejności zwiedzaliśmi obozu w Auschwitz, przeszliśm przez bramę z napisem Arbeit macht frei. Następnie zwiedziliśmy teren obozu i poszczególne budynki, w których mieszczą się dowody tak wielkich zbrodni, pani przewodnik przedstawiła nam tragiczną historię ludzi tu przebywających.
Potem udaliśmy się do obozu Birkenau. W tym miejscu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na tym terenie zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami. 
Około południa, już w pełnym słońcu, z Oświęcimia wyruszyliśmy do Pszczyny. Tam na rynku pszczyńskim mieliśmy możliwość wziąć udział w grze terenowej.
Po dobrej zabawie udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gromadzącego zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. W Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W ostatniej dekadzie XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie.
 To był ostatni punkt naszej wycieczki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiadomości udaliśmy się do Iłownicy.
/Uczestnik wycieczki/
/Organizator wycieczki R. Pietroszek, A. Tolasz/

Górska wycieczka klasy 7
16 października 2018 r. wyruszyliśmy autobusem PKS do Bielska-Białej na górską wyprawę do Beskidu Małego. Pociągiem dojechaliśmy do Łodygowic i stamtąd czerwonym szlakiem przez 3,5 h wchodziliśmy przez Czupel (933m) do schroniska na Magurce. Pogoda była zamówiona, droga usłana dywanem kolorowych liści a i z nieba spadał na nas „deszcz” brązowych, bukowych liści. Cudnie… ale zmęczenie już czuliśmy. Na szczycie krótki odpoczynek i smażenie kiełbasy na własnym ognisku. Schodziliśmy 1 h do Straconki a stamtąd autobusem MPK nr 11 dojechaliśmy do dworca w Bielsku-Białej. Była to wycieczka inna niż dotychczasowe, wymagała większej samodzielności, odpowiedzialności (aktualne legitymacje szkolne). Oj, nie jest łatwo podróżować autobusami PKS.
/Organizator wycieczki M. Szubert/

Koncert patriotyczny
20 października 2018 roku młodzież ZSP w Iłownicy włączyła się w obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Późnym sobotnim popołudniem pojechaliśmy 20-osobową grupą do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, gdzie wysłuchaliśmy Koncertu Patriotycznego. W programie znalazło się wiele znanych patriotycznych pieśni, które wykonywali uczniowie szkoły muzycznej z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały. Pierwszy raz mieliśmy też możliwość wysłuchania utworów w wykonaniu chóru Hejnał z Mazańcowic. Trudnym utworem była kompozycja Feliksa Nowowiejskiego pt. „Śmierć Ellenai”, czytana proza przeplatana nastrojową muzyką. Duże wrażenie wywarło na nas wykonanie Mazurka Dąbrowskiego przez połączone siły choru i orkiestry. W takim podniosłym nastroju, deszczową nocą wracaliśmy do domu, po drodze posilając się w ulubionym przez uczniów miejscu.
/Organizator wyjazdu M. Szubert/
 

Bieg Szkolny 100 osób na 100 lat
22 października 2018 roku ponad stu uczniów ZSP w Iłownicy, wraz z nauczycielami i grupą rodziców, wzięło udział w Biegu Szkolnym zorganizowanym dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież i dorośli pokonali dystans 2,5 km, a dzieci wystartowały na dystansie 500 m wokół szkoły. Wszyscy podeszli do startu bardzo ambitnie, moment rozpoczęcia każdego biegu był bardzo emocjonujący, co widać na zdjęciach. Wszyscy zawodnicy, zaopatrzeni w biało-czerwone numery startowe, ukończyli bieg z sukcesem i zadowoleniem oraz chęcią organizowania takich sportowych wydarzeń częściej.
Jako pierwszy bieg na 2,5 km ukończył Mikołaj Derber z klasy V, drugi był Miłosz Janik, również z klasy V, a trzeci Bartosz Wojtyła z klasy VI. Trzeba również wyróżnić tu dzielną Nadię z klasy V, która ukończyła bieg na 7 miejscu, jako pierwsza z dziewcząt.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i drobny poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania biegu, przede wszystkim Pani Anicie Budny i Radzie Rodziców oraz iłownickiej straży pożarnej. za pomoc w czasie biegu. Straż pożarna była aktywnie reprezentowana w czasie biegu przez Panią Magdalenę Sadlik. Wszystkim mamom biorącym udział w biegu dziękujemy i gratulujemy kondycji! 
/Organizatorzy/

Prelekcja z krwiodawstwa
W środę 24 października 2018 roku uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w prelekcji na temat: Honorowego oddawania krwi. Wykład przeprowadził pan Jan Mrzyk – były prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Maksymiliana Marii Kolbe przy Urzędzie Gminy w Jasienicy. Pan Mrzyk regularnie oddawał krew przez 35 lat. W sumieoddał 60 litrów tegocennegoleku.
Głównym celem spotkania było promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły oraz uzmysłowienie im jak ważnym elementem dla ratowania ludzkiego życia są zapasy krwi. Uczniowie otrzymali niezbędne informacje dotyczące grup krwi oraz ilości krwi potrzebnej podczas operacji poszczególnych narządów. Prowadzący szczegółowo omówił, kto może zostać krwiodawcą i jakie są przeciwwskazania. Zwrócił również uwagę na fakt, iż idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne, czy przeszczep szpiku kostnego. Pan Jan przypomniał uczniom zasady pierwszej pomocy, zwrócił uwagę na bezpieczeństwo poruszania się na drodze, noszenia odblasków i kamizelek.
Na koniec wyemitowany został film o honorowym krwiodawstwie, procedurach oddawania krwi, wstępnej kwalifikacji dawcy, badaniach próbek i przechowywaniu gotowego leku. Uczniowie dowiedzieli się także o korzyściach wynikających z bycia honorowym krwiodawcą.
Wszyscy z uwagą i w skupieniu wysłuchali prelekcji. Być może uczniowie naszej szkoły, zafascynowani postawą pana Jana Mrzyka, w przyszłości zdecydują się na oddanie innym tego cennego daru.
/D. Muchacka/
  


Posiady gwarowe 2018

W czwartek 27 października 2018 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy odbyły się Posiady Gwarowe, realizowane w ramach projektu „Bajtel i starzik rzondzom po naszymu – gwarowe spotkania pokoleń", opracowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica.  Uczestnicy posiad zaprezentowali swoje umiejętności w  posługiwaniu się gwarą nie tylko w wersji mówionej, ale również śpiewanej. W spotkaniu gawędziarskim wzięło udział 29 wykonawców ze szkół podstawowych  i gimnazjów. 
Nie zabrakło oczywiście  uczniów ZSP Iłownica. Zaprezentowali oni pełne humoru i dydaktyzmu utwory twórców naszego regionu:  Krzysztof Janota tekst Ireny Branc „Kózka” , Natalia Jurak wiersz „Starzik i starka, Emilia Zamarska „Ferajna to je siła”. Wśród młodszych uczestników zobaczyliśmy Aleksandrę Binda z tekstem „Gónić, skokać i wyliczać”, natomiast Julian Skoczylas zachęcił zgromadzonych do konsumowania zdrowego jedzenia.
Na posiadach wystąpił także iłownicki  zespół „Szwarne Dziecka” prezentując swoje popisy taneczne i wokalne. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy oraz wszyscy, którym bliska sercu jest gwara Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie prowadził Józef  Niesyt, były członek zespołu „Jasieniczanka”.
Każdy z uczestników spotkania gwarowego otrzymał dyplom  uznania oraz pamiątkowy kubek. Podczas przerwy panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników posiad oraz gości na smaczne kanapki i kołocz. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli spotkać się na takim maratonie gawędziarskim.
 
                                                                           /M. Krehut-Skoczylas/
 

Narodowe Święto Niepodległości
 
 
W ramach obchodów 100–lecia niepodległości dnia 9 listopada w naszej placówce odbyło się kilka wydarzeń temu poświęconych.
Tradycją stało się, że uroczystość Odzyskania Niepodległości świętujemy w naszej szkole w formie projektu edukacyjnego. Uczniowie wszystkich klasy na różnych zajęciach dydaktycznych oraz zajęciach świetlicowych omawiają zagadnienia związane z tym ważnym dla Polaków wydarzeniem.
W tym roku uczniowie ósmej klasy wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia, której celem było poznanie tragicznej historii ludzi, którzy trafiali do obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. 
Chętni uczniowie klas 4-8 wysłuchali KoncertuPatriotycznego organizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną w Bielsku Białej.
Uczniowie klas 1–3 obejrzelispektakl  „Polskie miasta w baśni i legendzie” przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie oraz oglądaliedukacyjny film o polskich symbolach narodowych – „Mały Polak”. 
 Zorganizowano również „Bieg Szkolny- 100 osób na 100 lat Niepodległości”, w którym zmierzyć się mogli na różnych dystansach nie tylko uczniowie, ale również przedszkolaki i chętni rodzice.
W piątek 9 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie.Klasy 4 – 6 brały udział w konkursie historycznym „Niepodległa”. W związku z tym konkursem od 23 października odbywa się na terenie szkoły wystawa prezentująca różne informacje o naszej ojczyźnie, jej historii i współczesności. Z materiałów zgromadzonych na wystawie uczniowie korzystali, by przygotować się do konkursu na poziomie klasy. Następnie odbył się etap szkolny gdzie wyłonieni najlepsi z klas uczniowie rywalizowali w zespołach. Miejsce 1 zdobyła klasa 6 w składzie: Julia Sachmerda, Szymon Moskała, Zuzanna Sobuń, miejsce 2 klasa 5: Ala Kropka, Piotr Budny, Gabriela Budny, miejsce 3 klasa 4 b: Julian Skoczylas, Tymoteusz Stefaniuk, Krzysztof Bernat. Gratulujemy osiągnięć!
Odbył się także finał konkursu mówców "Wolność - cóż znaczy?" dla klas 7 i 8. Miejsce 1 zajął Krzysztof Janota z przemówieniem na temat „Moje Westerplatte –czego będę bronił? O co będę walczył?”, miejsce 2 Natalia Jurak - „Polska kultura, sztuka – z czego możemy być dumni?”, miejsce 3 Igor Tumiło - „Polska kraj w środku Europy – błogosławieństwo czy przekleństwo?”. Wyróżnienia otrzymali: Kamil Śleziński oraz Zuzanna Kobiela. Gratulujemy!
Na zakończenie obchodów przed szkołą wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i kilka pieśni patriotycznych oraz zasadziliśmy drzewo z tabliczką upamiętniającą 100 lecie odzyskania  przez Polskę niepodległości.