Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Akcje prowadzone na terenie szkoły

 
 
 
ROK SZKOLNY 2017/2018
 
 

Fundacja na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych
"POMÓŻ I TY"
          Samorząd Uczniowski wzorem ubiegłych lat przyłączył się do współpracy z fundacją na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „POMÓŻ I TY”. Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Z uwagi na jej stan zdrowia fizycznego niezbedne jest zapewnienie jej systematycznej rehabilitacji wspomagającej dalszy rozwój i sprawność. Pasją Oliwii są sport i taniec. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. aktywny sportowy wózek inwalidzki oprócz rehabilitacji ułatwi Oliwii realizację jej pasji poprzez udział w kursach tańca i zawodach sportowych. Koszt takiego sprzetu to około 15000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Oliwii spełnienie marzeń o uprawianiu sportu. Cena cegiełki wynosiła minimum 2 zł. Udało sie nam rozprowadzić 200 cegiełek i zebrać 432,60zł. Dziękujemy za okazane zrozumienie i wsparcie.
 /Koordynator akcji R. Pietroszek/ 

 

 

 

Październikowa zbiórka surowców wtórnych

Została zakończona październikowa zbiórka surowców wtórnych – pierwsza w tym roku szkolnym i inna. Utraciliśmy pomieszczenie do składowania makulatury więc musieliśmy zmienić sposób zbierania – ale chyba ten okazał się o wiele sprawniejszy i łatwiejszy. Nie musieliśmy tych ciężkich kilogramów przerzucać dwa razy. A nazbierało się ich dużo, 4 tony makulatury i 450 kg butelek. Nie był to ciekawy widok, kontenery przy szkole i wory plastiku, ale opłacało się. Wszystkim klasom i przedszkolakom znów przybyło na szkolnych książeczkach SKO. Która grupa dużo przyniosła to dużo zarobiła. Rekordzistą znów została klasa III a – zwieźli do szkoły 1255 kg. Skąd oni to biorą?? Gratulacje!!
/Koordynator akcji M. Szubert/

 

Sadzenie cebulek żonkili

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w październikową zbiórkę cebulek żonkili. Podarowane cebulki w listopadzie zostały posadzone przez uczniów klasy I do kamiennych donic znajdujących się przed naszą szkołą. Mamy nadzieję, że na wiosnę pięknie zakwitną i będą nie tylko ozdobą ale przypomną nam o udziale naszej szkoły w akcji „Pola Nadziei”. (żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią).
/Organizator akcji M. Białek/

 

 

 
Akcja „Pola Nadziei”.
Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej 16 października 2017 r.  zainaugurowało już 14. edycję akcji Pola Nadziei. Program skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych. Jego celem jest przede wszystkim uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby chorych i cierpiących ludzi.
Szkoły, które współpracują z Salwatoriańskim Stowarzyszeniem Hospicyjnym, działały na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego. Hospicjum, dzięki wielkiemu społecznemu wysiłkowi, funkcjonuje od 1 października 2016 r. Do dzisiaj hospicjum przyjęło 155 pacjentów, nadal jednak potrzebuje wsparcia, bo kontrakt z NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów jego funkcjonowania. Miesięczny koszt utrzymania, przy pełnej obsadzie tj. 28 pacjentów, wynosi 215 tys. zł, a kontrakt z NFZ pokrywa ok. 60% ponoszonych kosztów, tj.132 tys. zł. miesięcznie. Utrzymanie jednego pacjenta dziennie wynosi średnio 254 zł, co miesięcznie daje kwotę 7.620 zł. Pozostałą część środków finansowych Stowarzyszenie uzyskuje dzięki ludziom dobrej woli  i ich działalności charytatywnej, polegającej na organizowaniu różnych akcji w celu pozyskania źródeł finansowania, m.in. akcja „Pola Nadziei”.
/Opracowała M. Białek/

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 


 

Zbiórka makulatury i butelek PET 
Za nami  majowa zbiórka surowców wtórnych. Tym razem zebraliśmy 2400 kg makulatury i 260 kg butelek plastikowych. Akcja przebiegła wyjątkowo sprawnie,  w jeden tydzień  udało się wszystko zebrać i załadować przy pomocy panów M. Moskały, J. Małysza, J. Dziendziela. Do załadunku włączyli się też chłopaki z różnych klas: J. Małysz; Sz. Gawlas; S. Gola; D. Folek i J. Mencnarowski. Dziękujemy wszystkim za dobry przebieg akcji.
/Koordynator akcji M. Szubert/
 
 
Zostań Misjonarzem – pomóż dzieciom na Wschodzie
Nauczyciel religii razem z Samorządem Uczniowskim i jego opiekunem zorganizowali zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Wśród przyniesionych darów znalazły się: bloki rysunkowe, kredki, papier kolorowy, plecaki, kolorowanki i wiele innych. Podarunki te pojechały do wybranych miejsc na Wschodzie w ramach corocznej akcji Zespołu Misyjnego Wschód, działającego pod patronatem Redemptorystów. Chętnych którzy chcieliby włączyć się w to dzieło misyjne, jako wolontariusze, zapraszamy do współpracy. Informacje na ten temat można znaleźć na stronieDziękujemy za okazane serce. 

 
Zbiórka zużytych baterii

W roku szkolnym 2016/2017 kontynuowaliśmy zbiórkę zużytych baterii. Zadowalający jest fakt, że rośnie w nas poczucie odpowiedzialności za nasza planetę, a tym samym dbamy o nasze środowisko. Od września do końca kwietnia uczniowie razem z rodzicami przynosili baterie na świetlice szkolną do specjalnego pojemnika.
W VI edycji programu udało się nam zabrać 183 kg zużytych baterii, a tym samym współczynnik w przeliczeniu na jednego ucznia wyniósł 1,83 kg. Największą ilość baterii zebrała uczennica klasy szóstej  Natalia Filapek – 50kg, następnie uczeń klasy szóstej Jakub Małysz – 17kg oraz Wiktoria Farana  8kg.  Dziękujemy za propagowanie tej akcji wśród najbliższych, gratulujemy sukcesu. 

/Koordynator akcji R. Pietroszek/ 

 

 

Wyniki zbiórki surowców wtórnych  LUTY  2017r.
Nasi uczniowie z pomocą najbliższych zebrali 3280 kg makulatury i 420 kg butelek typu Pet. Ciężka i mozolna jest ta praca. Wymaga mobilizacji ze strony uczniów, rodziców  i wychowawców, którzy zliczają cenne kilogramy, a które późnej w postaci złotówek zasilają klasowe książeczki oszczędnościowe. Ostatnią czynnością przy każdej zbiórce jest załadunek wszystkich surowców na auto z firmy odbierającej ten materiał. Chcemy gorąco podziękować wszystkim osobom, które były przy tej pracy (w deszczu). Byli to: Moskała Marian, Szkorupa Czesław (sołtys) oraz Dziendziel Jan (konserwator szkolny).
Uwaga: w makulaturze i workach z butelkami znalazły się inne odpady (nawet kromki chleba). Zwróciła już na to uwagę firma odbierająca – jest to potwierdzone zdjęciem! Zastanawiamy się jak organizować kolejne zbiórki. Korzyści są dla państwa dzieci i szkoda psuć reputację naszej szkole. My zbieramy tylko makulaturę i butelki plastikowe Pety. 
/Koordynator akcji: M. Szubert/

 

 

 

Góra grosza
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do udziału w XVII ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra grosza". Od 26 listopada do 4 grudnia 2016 roku zbieraliśmy pieniądze, które przekazaliśmy fundacji, której celem jest pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które wychowują się w swojej rodzinie. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać 132,06zł.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/

 

 

 

 

Dyskoteka Życzliwości na Pola Nadziei
 

 

W środę 23 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się Dyskoteka Życzliwości. Uczniowie klas 3 – 6 świetnie się bawili tańcząc i biorąc udział w wesołych zabawach. Dużym zaangażowaniem wykazali się członkowie Samorządu Szkolnego oraz uczniowie klasy 6, którzy prowadzili zabawy. W przerwie można było skosztować pysznych galaretek, soczków i ciasta, czyli przekąsek przygotowanych przez kochane Mamy naszych przedszkolaków. Dochód z dyskoteki wyniósł 180 zł. Pieniądze zostaną przekazane na akcję ,,Pola Nadziei” czyli wsparcie funkcjonowania naszego nowego Hospicjum w Bielsku – Białej. Serdeczne Bóg zapłać!
/Koordynator akcji w naszej szkole K. Szkucik-Rewaj/

 

 

Pomóż zwierzętom przetrwać zimę
 
 
Od 8 listopada do końca miesiąca trwała w naszej szkole zbiórka dla zwierząt z bielskiego schroniska. Do kartonów umieszczonych na korytarzu można było wrzucać dary, które w tej chwili były najbardziej potrzebne: karma dla kotów i psów (sucha, mokra); żwirek dla kotów; koce, ręczniki, legowiska; obroże i smycze; środki myjące – domestos; specjalistyczna karma dla kotów i psów np. po sterylizacji i kastracji; gryzaki, sztuczne kości.
Za okazaną pomoc otrzymaliśmy specjalne podziękowania przysłane do szkoły za okazaną pomoc i wsparcie.
Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku - Białej składa najserdeczniejsze podziękowania dzieciom, rodzicom i pracownikom szkoły za okazane wsparcie dla zwierząt. Każda forma pomocy jest dla nas niezwykle ważna z uwagi na dużą ilość zwierząt przebywających w naszym schronisku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce i zrozumienie.
 
 
Cebulki żonkili
Dziękujemy za zaangażowanie w akcję Pola Nadziei i przyniesienie przez dzieci i młodzież cebulek żonkili. Zostały one zasadzone w naszym szkolnym ogrodzie przez uczniów klasy 6. W naszej szkole planujemy kolejne działania na rzecz Hospicjum w Bielsku – Białej. Najbliższe akcje odbędą się przy okazji Dnia Życzliwości, a następnie występów Jasełkowych dzieci. Serdecznie zapraszamy do udziału!
/Koordynator akcji w naszej szkole K. Szkucik-Rewaj/ 
 
Podsumowanie zbiórki surowców wtórnych - jesień 2016r.
          Zakończyliśmy pierwszą w tym roku szkolnym 2016/2017 zbiórkę surowców wtórnych. Zebraliśmy 3760 kg makulatury i 280 kg butelek plastikowych – razem 4040 kg surowców.  Rekordzistą została klasa II a – sama zebrała  1249 kg. Skąd się bierze  ta ogromna ilość odpadów? Dobrze, że potrafimy  jako szkoła regularnie zmobilizować się do takich akcji. Może będzie piękniej i czyściej wokół nas. Dziękuję wszystkim za włączenie się do akcji i pomoc w jej zorganizowaniu.
                                                                       /Koordynator M. Szubert/ 

Zbiórka zakrętek
Z dniem 1 września 2016 roku rozpoczęliśmy kontynuację zbiórki zakrętek dla Łukasza Ficek i zakończyliśmy ją w grudniu. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przekazane na rehabilitacje. Dziękujemy za zaangażowane się w zbiórkę, od września do końca grudnia udało się nam zebrać: 373 kg.
Od 1 stycznia dalej zbieraliśmy zakrętki tylko dla Judyty Sadlik. W styczniu udało się nam przekazać 27kg, w lutym - 61,5kg, marcu - 132,5kg, kwietniu - 88,5kg, maju - 180kg w czerwcu - 153kg. Razem 642,5 kg.
 
/Koordynator R. Pietroszek/ 

Fundacja na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych
"POMÓŻ I TY"
          Samorząd Uczniowski wzorem ubiegłych lat przyłączył się do współpracy z fundacją na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „POMÓŻ I TY”. Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniakowi, który od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekooporną. Daniel wymaga całodobowej pomocy i opieki ze strony osoby dorosłej. Z uwagi na stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego niezbędne jest zapewnienie mu systematycznego udziału w zajęciach rehabilitacyjnych wspomagających rozwój. Daniela oraz jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowózek ułatwi podróżowanie Daniela z najbliższymi, ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. Koszt takiego sprzętu to około 20.000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie otwarcie drzwi do zewnętrznego świata chłopca. Cena cegiełki wynosiła minimum 1.50 zł. Udało sie nam rozprowadzić 197 cegiełek i zebrać 311zł. Dziękujemy za okazane zrozumienie i wsparcie.
 /Koordynator akcji R. Pietroszek/
         

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

Zbiórka zużytych baterii

 
W tym roku szkolnym kontynuowaliśmy zbiórkę zużytych baterii. Już od pierwszych dni nauki uczniowie zaczęli przynosić je do szkoły. Efektem było zebranie w pierwszym miesiącu nauki 24kg baterii i tak do końca roku szkolnego uczniowie z rodzicami przynosili zużyte baterie na świetlicę szkolną do specjalnego pojemnika.
Zadowalający jest fakt, że rośnie w nas poczucie odpowiedzialności za nasza planetę, a tym samym dbamy o nasze środowisko.
Informujemy ze w V edycji programu nasza palcówka zebrała 188kg zużytych baterii i akumulatorów, a tym samym współczynnik w przeliczeniu na jednego ucznia wyniósł 1,83. Największą ilość baterii zebrała uczennica klasy 1a - Wiktoria Farana - 47kg oraz Natalia Filapek - 76,5kg.
Serdecznie gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji programu, ktora rozpocznie się 1 września 2016 roku.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/

Wiosenna zbiórka surowców
Za nami kolejna zbiórka surowców wtórnych. Wiosenna zbiórka to 2500 kg makulatury i 240 kg butelek plastikowych. Wszystkie oddziały przedszkolne i klasy I-VI włączyły się do tej akcji. To korzyść dla środowiska i dla finansów klasowych. Nie wiem jak to robi klasa Ia, ale znów jest rekordzistą, przyniosła 780 kg materiałów wtórnych. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali, przynosili, układali a w końcu pomogli przy załadunku prawie 3 ton makulatury i worków z plastikami.

 

/Koordynator M. Szubert/
 
 
Studnia dla Południa
Powoli zbliżamy się do końca roku szkolnego 2015/2016. Przychodzi również czas na posumowania akcji, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. W ostatnich tygodniach zakończyliśmy sprzedaż opasek w ramach akcji Studnia dla Południa, z której dochód przeznaczony jest na budowę studni w Sudanie Południowym. Zebrano kwotę 750zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej na budowę nowego ujęcia wody w tym dotkniętym suszą kraju. Pragniemy przypomnieć, że w ubiegłych latach Polska Akcja Humanitarna refundowała w ramach programu Pajacyk obiady dla wybranych dzieci z naszej szkoły. W tym oraz ubiegłym roku szkolnym uczniowie z kolei wsparli inicjatywę PAH udzielając pomocy innym osobom potrzebującym. Dziękujemy nauczycielom, uczniom, przedszkolakom, rodzicom oraz drogim dziadkom naszych przedszkolaków za zakup opasek i przekazanie pieniędzy na ten szczytny cel. Życzę wszystkim, którzy mają serca wrażliwe na potrzeby i cierpienie innych ludzi, aby sami również doświadczali miłości, serdeczności oraz wszelkiej życzliwości!
/Organizator K. Szkucik – Rewaj/
 
 
 
Podsumowanie drugiej jesiennej zbiórki surowców wtórnych 2015r.

 

klasa, grupa
ilość kg makulatury
po 0,30zł
ilość kg butelek PET
po 0,50 zł
maluchy
110
22
starszaki
223,5
22
klasa I a
708
66
klasa I b
244
20
klasa II
351
56
klasa III
162
32
klasa IV
225
38
klasa V
464
12
klasa VI
76
12
samorząd szklony
76,5
-
razem
2640 kg
280 kg


/Koordynator akcji: M. Szubert/

 
Góra grosza

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do udziału w XVI ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra grosza". Od 26 listopada do 4 grudnia 2015 roku zbieraliśmy pieniądze, które przekazaliśmy fundacji, której celem jest pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które wychowują się w swojej rodzinie. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać 183,05zł.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/

 

Zakrętki dla chorych dzieci

Z dniem 14 września 2015 roku zakończyliśmy zbiórkę zakrętek dla Judyty Sadlik, której przekazaliśmy jeszcze 40kg. Nastepnie zaczeliśmy zbierać zakręteki dla Łukasza Ficek. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przekazane na rehabilitacje - dało się nam zebrać 409kg. Dziękujemy wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/


Podsumowanie zbiórki surowców wtórnych - jesień 2015r.
 
 
Zakończyliśmy pierwszą zbiórkę surowców wtórnych w tym roku szkolnym. Razem oczyściliśmy nasz najbliższy świat z odpadów papierowych i butelek plastikowych po wodzie na łączną ilość 3340,3 kilogramów. Sama klasa Ia (ta młodsza) przyniosła prawie 1 tonę a rekordzistką  okazała się ich koleżanka, która zebrała około 500kg odpadów. Dzięki pomocy rodziców i najbliższych, uczniowie mocno zasilą swoje książeczki SKO. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w załadowaniu i wywiezieniu tak dużych ilości makulatury i worków z butelkami.
/koordynator zbiórki M.Szubert/

 

Fundacja na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych
"POMÓŻ I TY"
          Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 21-letniemu Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię wcześniaczą i autyzm. Mimo wsparcia i miłości najbliższych codzienne życie stawia przed nim ogromne wyzwania, a nieuleczalna wada wzroku i zaburzone spostrzeganie świata skazują na zamkniecie w czterech ścianach domu. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, tj. rowerowózek ułatwi podróżowanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. Koszt takiego sprzętu to około 25000zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie otwarcie drzwi do zewnętrznego świata. Koszt jednej cegiełki wynosi 1,50zł. Udało się nam rozprowadzić 255 cegiełki. Zebraliśmy 382,50zł. Dziękuję za zrozumienie i życzliwe serce. 
/Koordynator zbiórki R. Pietroszek/