Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Akcje prowadzone na terenie szkoły

 
 
 ROK SZKOLNY 2019/2020 
 
 
 
Fundacja na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych
"POMÓŻ I TY" 
Szkolny klub wolontariatu przyłączył się do współpracy z fundacją na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „POMÓŻ I TY”. Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 17-letniemu Bartkowi Chrzan, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego i operacji kręgosłupa nie rezygnuje z rehabilitacji wspomagającej jego rozwój. Bartek uwielbia samochody i podróże a dwuosobowy skuter inwalidzki Companier jest spełnieniem jego motoryzacyjnej pasji. Koszt takiego skutera to około 16000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie spełnienie marzeń o odkrywaniu z najbliższymi zakamarków zewnętrznego świata na łonie natury.
Cena cegiełki wynosiła minimum 2 zł. Udało sie nam rozprowadzić 100 cegiełek i zebrać 200 zł. Dziękujemy członkom szkolnego klubu wolontariatu za pomoc w rozprowadzeniu cegiełek. Natomiast wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazane zrozumienie i wsparcie.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/
 

 

 
 
ROK SZKOLNY 2018/2019
  
 
 Fundacja na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych
"POMÓŻ I TY" 
Szkolny klub wolontariatu przyłączył się do współpracy z fundacją na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „POMÓŻ I TY”. Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 15-letniemu Łukaszowi Flis, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego niweluje wzmożone napięcie mięśniowe poprzez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego codzienne życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg tj. trójkołowy elektryczny i stacjonarny typu Orbitek, oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilnego chodu. Koszt sprzętu to około 10000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu.
Cena cegiełki wynosiła minimum 2 zł. Udało sie nam rozprowadzić 200 cegiełek i zebrać 426 zł. Dziękujemy członkom szkolnego klubu wolontariatu za pomoc w rozprowadzeniu cegiełek. Natomiast wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazane zrozumienie i wsparcie.
/Koordynator akcji R. Pietroszek/
 
 
 
Zbiórka surowców wtórnych – pierwsza w roku szkolnym 2018/19
Wspólnymi siłami zebraliśmy 4660 kg surowców: makulatury i butelek typu Pet. Dobrze, że możemy składować je do kontenerów podstawionych przy szkole. Szkoda jednak, że ceny odbioru spadają. Rekordzistą została klasa ta sama co zawsze – teraz już 4 a. Gratulacje! Podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się do akcji.
/Koordynator akcji M. Szubert/ 
 
 
 
Zbiórka zakrętek
W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie razem ze swoimi rodzinami oraz pracownicy szkoły przyłączyli się do zbiórki zakrętek na rzecz dziewczynki, Marysi Heller i chłopca, Szymona Stawiarskiego.
Marysia Heller urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową i wodogłowiem. W ciągu miesiąca przeszłam trzy poważne operacje. Z uzyskanych pieniędzy dziewczynka będzie mogła: częściej korzystać z różnorodnych form rehabilitacji; pokryć koszty przyborów do cewnikowania; korzystać ze wsparcia specjalistów bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach; wyjechać na turnus intensywnej rehabilitacji.
Szymon Stawiarski urodził się w maju 2016 roku jako zdrowe niemowlę z 10 punktami w skali Apgar. Nic nie zapowiadało żadnych problemów. Dopiero w 3 miesiącu życia pojawiły się zaburzenia neurologiczne. Chłopiec walczy z niedosłuchem, problemami metabolicznymi, wzmożonym napięciem mięśniowym, które uniemożliwia mu wykonywanie najprostszych czynności, takich jak jedzenie, siedzenie, a nawet kontrola głowy. Wymaga diety uzupełnionej o dodatkowe suplementy, które mają mu zapewnić stały przyrost masy ciała i regularnych rehabilitacji dla usprawnienia jego rozwoju. Z uzyskanych pieniędzy rodzice będą mogli wspomóc zakup przedmiotów ortopedycznych – obuwie, ortezy, kombinezon, aparat słuchowy, specjalistyczny wózek i fotelik.
 
Zestawienie:
Marysia Heller – 208 kg
Szymon Stawiarski – 200 kg
/Koordynatorzy akcji: R. Pietroszek/ 
 
 
 
Akcja „Pola Nadziei”
Sadzenie cebulek żonkili
 
 
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w październikową zbiórkę cebulek żonkili. Podarowane cebulki w listopadzie zostały posadzone przez uczniów klasy I do kamiennych donic znajdujących się przed naszą szkołą. Mamy nadzieję, że na wiosnę pięknie zakwitną i będą nie tylko ozdobą ale przypomną nam o udziale naszej szkoły w akcji „Pola Nadziei”. (żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią).
/M. Białek/ 
 
 
 
 
Podsumowanie XI edycji ogólnopolskiej
akcji ekologicznej pod hasłem:
Oddaj zużyty telefon komórkowy
– atrakcyjne nagrody czekają
 
Na przełomie października i listopada 2018r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Oddaj zużyty telefon komórkowy – atrakcyjne nagrody czekają”. Akcja polegała na przeprowadzeniu wśród uczniów zbiórki zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii. Udało nam się zebrać 11,3 kg takich telefonów. Po przeliczeniu kilogramów na punkty, 1kg to 1 punkt, czekamy na kupony Sodexo, 1 punkt = 5 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę zużytych telefonów i zapraszamy do udziału w następnej edycji.
Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak np. ołów oraz kadm i są znacznym zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.
/Koordynator akcji: M. Białek/
  
 
Góra Grosza
Uczniowie naszej szkoły, dzieci z przedszkola razem z rodzicami oraz  nauczyciele włączyli się do udziału w XIX ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra Grosza". Od 26 listopada 2018 roku do 2 stycznia 2019 roku zbieraliśmy drobne monety do słoików w klasach, które później były liczone, pakowane w paczki i zanoszone na pocztę. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać 532,07 zł. Dziękujemy wszystkim za zaangażawanie.
Przekazane pieniądze fundacja przeznacza na:
- doposażenie małych domów dziecka;
- pomoc różnym formom opieki zastępczej – instytucjonalnej (domy dziecka) czy rodzinnej ((rodziny zastępcze);
- zakup rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci;
- wsparcie w remontach a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin;
- rozwijanie talentów, pasji i zainteresowań swoich podopiecznych;
- tworzenie programów dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych.
Szczegółowe zestawienie:
- pierwsza paczka – waga 9 kg – wartość 205,45 zł;
- druga paczka – waga 5 kg – wartość 126,47 zł;
- trzecia paczka – waga  9,1kg – wartość  140,15zł;
- czwarta paczka – waga  7,3kg – wartość  60zł.
/Koordynator R. Pietroszek, E. Tokarz/
 
 
Podsumowanie akcji charytatywnej
„Świąteczne kartki dobroczynne – Boże Narodzenie 2018”
Już po raz trzeci szkoła w Iłownicy wzięła udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA, która polegała na sprzedaży świątecznych kartek z życzeniami. Udało nam się zebrać 110 zł. Cała kwota została przekazana na konto stowarzyszenia w celu wsparcia prowadzonego przez stowarzyszenie programu „ Na Ratunek”.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję poprzez zakup kartek świątecznych oraz wolontariuszom za ich sprzedaż. Zapraszamy do udziału w edycji wielkanocnej.
/Koordynator akcji: M. Białek/
 
 
 
 Kiermasz świąteczny – Boże Narodzenie 2018
Jak co roku, w grudniu,dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów został zorganizowany w naszej szkole kiermasz świąteczny, podczas którego wolontariusze sprzedawali ozdoby i wypieki świąteczne. Udało nam się zebrać 1177 zł, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Już dziś zapraszamy do aktywnego włączenia się w kiermasz wiosenno – wielkanocny.
/Opiekun S. U. M. Białek/
 
  
 
Podsumowanie akcji charytatywnej
„Świąteczne kartki dobroczynne – Wielkanoc 2019”
Już po raz czwarty szkoła w Iłownicy wzięła udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA, która polegała na sprzedaży świątecznych kartek z życzeniami. Udało nam się sprzedać 50 kartek za łączną kwotę100 zł. Cała kwota została przekazana na konto stowarzyszenia w celu wsparcia prowadzonego przez stowarzyszenie programu „ Na Ratunek” (niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym dzieciom). 
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję poprzez zakup kartek świątecznych oraz wolontariuszom za ich sprzedaż. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
/Koordynator akcji: M. Białek/

Kiermasz wiosenno – świąteczny – podsumowanie
    W kwietniu, w okresie przedświątecznym, samorząd uczniowski przy pomocy rodziców oraz nauczycieli zorganizował kiermasz wiosenno – świąteczny. Udało nam się zebrać 497 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję i zapraszamy na kolejne kiermasze.
/Opiekun S. U. Mariola Białek/
 

Zbiórka książek
W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Wielka zbiórka książek”. Celem akcji jest stworzenie 100 bibliotek dla dzieci i dorosłych w placówkach medycznych i socjalnych – szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz centrach aktywności lokalnej, w miejscach gdzie książka nabiera niezwykłej mocy. Jej organizatorzy , fundacja zamierza również przekazać książki do 800 bibliotek, które powstały w ubiegłych latach
W kwietniu i maju uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły przynosili książki, które były wydane po 2000 roku i były w bardzo dobrym stanie. Udało się nam zebrać 173 pozycji książkowych, które były przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zebrana literatura będzie także wspaniałym narzędziem dla bajkoedukatorów z Zaczytanej Akademii, którzy prowadzą bajkoterapię dla dzieci przebywających w szpitalach i domach dziecka" – napisała Nawrocka.
/Koordynator akcji E. Tokarz, R. Pietroszek/
 

„Zostań misjonarzem – pomóż dzieciom na wschodzie”
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Zostań misjonarzem – pomóż dzieciom na wschodzie”. Zebraliśmy 3 kartony przyborów szkolnych, puzzli oraz słodyczy. Całość przekazaliśmy dzieciom i młodzieży z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach.
/Koordynator akcji M. Białek/
 

„Zamiast kwiatka niosę pomoc”
W roku szkolnym 2018/2019 nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”. Celem było przekonanie uczniów i ich rodziców, by zrezygnowali z zakupu kwiatów, a pieniądze przekazali na szlachetny cel – pomoc mieszkańcom i mieszkankom Somalii. Zebrana kwota wyniosła 470 zł. Dziękujemy za aprobatę tej akcji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii zajrzyj na link.
/Grono pedagogiczne/