Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2016/2017

 
Witaj szkoło!
 
Dzwonek!
Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite 
Nad książką szkolną, 
nad zeszytem... 
Po odpoczynku wakacyjnym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli Nowy Rok Szkolny 2016/2017.
Szczególnie serdecznie powitaliśmy pierwszoklasistów, którzy w tym dniu rozpoczęli nowy etap edukacyjny, złożyli także uroczyste ślubowanie.Następnie pani dyrektor przystąpiła do mianowania na ucznia każdego pierwszoklasistę. Nasi nowi uczniowie zostali obdarowani rogami obfitości. Życzymy im samych sukcesów w nauce!
Wszystkim podejmującym trud nauki i pracy w nowym roku szkolnym życzymy pięknych owoców zdobywania wiedzy i pracy pedagogicznej. Wszystkiego najlepszego!
Klasa I: Białek Katarzyna, Nowok Oliwier, Sojka Remigiusz, Stefaniuk Oskar, Szkorupa Adrian,  Tomaszczyk Natalia, Wieczorek Kacper.
/Opracowała A. Tolasz/
 
Nowy Samorząd Szkolny
 
         9 września 2016 roku odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Szkolnego. Początkiem września każda klasa wytypowała swoich kandydatów do Samorządu Szkolnego:
z klasy IV –Martyna Tymon, Mateusz Mencnarowski
z klasy V –Nadia Kobiela, Olaf Górniok
z klasy VI – Magdalena Pisarek, Aleksandra Białoń
         Większość z nich wykonało plakaty wyborcze, dzięki którym uczniowie mogli zapoznać się z ich kandydaturą oraz programem wyborczym, co pomogło niektórym podjąć właściwą decyzję przy wyborze swojego kandydata do samorządu.
W demokratycznych wyborach do Samorządu Szkolnego zostali wybrani:
o   Magdalena Pisarek – 31 głosów
o   Aleksandra Białoń – 27 głosów
o   Olaf Górniok – 26 głosów
o   Mateusz Mencnarowski – 26 głosów 
W skład Samorządu wchodzą również przewodniczący klas. Opiekunem Samorządu Szkolnego jest p. Regina Pietroszek. 
/Wybory zorganizowała: p. A. Tolasz, p. R. Pietroszek/
 
Szkolne wybory książek
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, otrzymaliśmy fundusze na zakup nowości czytelniczych do naszej książnicy. Przeprowadziliśmy wśród uczniów Szkolne Wybory Książek. Dzieci razem z rodzicami chętnie wzięły udział w sondażu. Wachlarz polecanych przez uczestników akcji pozycji czytelniczych był bardzo szeroki: od obyczajowych, przygodowych poprzez baśnie i lubianego gatunku fantasy. Razem z rodzicami, dziećmi i nauczycielami stworzyliśmy „triumwirat”, którego owocem pracy jest stworzona lista książek. Na liście znalazły się zarówno nowości , ale pojawiały się również tytuły znajdujących się w naszej bibliotece lektur m. in. „Dzieci z Bullerbyn”, „Ten obcy”. Cieszy nas fakt, że nasi podopieczni potrafią być świadomymi czytelnikami, wybierając z ogromu wydawniczego te pozycje, które lubią i czytają najchętniej.
Lista pomoże bibliotekarzom w zakupie nowych pozycji do pomnażania naszego księgozbioru i rozwijania czytelnictwa zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
/opracowała M. Krehut-Skoczylas/


Koncert muzyczny
Przygoda z muzyką rozpoczęta – za nami pierwszy w roku szkolnym 2016/2017, wyjazd na koncert do PSM w Bielsku-Białej. Królestwo Beskidu to nazwa młodego zespołu pod kier. Katarzyny Gacek-Dudy, który dostarczył nam niesamowitych wrażeń artystycznych. Muzycy czarowali nas popisową grą na skrzypcach, altówce, kontrabasie, fortepianie a nade wszystko na fletach etnicznych (pani Kasia). Inna muzyka, inaczej skomponowana, dopracowana  i wysmakowana  a gdzieś w tle ludowe dźwięki z Beskidów. Bisowali dwa razy - warto było ich posłuchać.
/Organizator i opiekun grupy 23 uczniów: M. Szubert i M. Kożuchowska/
 
Aktywna Jasienica
    Dnia 23 września 2016 roku w Jasienicy przy boisku „Drzewiarza” odbyła się impreza sportowa pod nazwą „Aktywna Jasienica”, w której licznie uczestniczyli również uczniowie z Iłownicy z klas IV-VI. Podczas imprezy rozegrane zostały turnieje tenisa stołowego i piłki nożnej oraz prowadzone były zajęcia z jazdy na rolkach pod okiem instruktorów. Dwunastu chłopców z naszej szkoły brało udział w rozgrywkach piłki nożnej, gdzie zajęli 3 miejsce w grupie nie przechodząc do meczy finałowych, a czternaście dziewczyn brało udział w zajęciach z jazdy na rolkach, gdzie miały możliwość rozwinąć własne umiejętności. Pogoda dopisała, a wszyscy uczestnicy wrócili do szkoły miło wspominając udany wyjazd. 
/Opiekun M. Sobala/
 
 
Światowy Dzień Mózgowego
Porażenia Dziecięcego
Z inicjatywy pani Agnieszki Bronowskiej w porozumieniu z  Samorządem Uczniowskim 5 października, uczniom naszej szkoły zostały przybliżone zagadnienia związane z mózgowym porażeniem. W tym dniu uczniowie przyszli ubrani w kolor zielony, zostali zapoznani z edukacyjnym filmem. W czasie zajęć świetlicowych uczniowie przygotowali gazetkę na korytarzu. 
 /Opracowała R. Pietroszek/


Święto Komisji Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I – VI, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Akademię przygotowały klasy II a i II b. Na początku przywitano dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi oraz zaproszonych gości. Następnie uczniowie zaprezentowali scenki z życia szkoły, recytowali wiersze i śpiewali piosenki wraz z uczniami klasy VI oraz zespołem muzycznym pod kierownictwem Pani Marii Szubert. Podziękowano za pracę wszystkim pracownikom szkoły, nauczycielom za ich trud i pracę włożoną w codzienną edukację i wychowanie uczniów oraz wręczono kwiaty. Nad przygotowaniem uczniów do wystąpień czuwały panie: Anna Wilczyńska, Beata Małysiak oraz Maria Szubert.
/Opracowała: B. Małysiak/
Koncert muzyczny
W piątek 14 października 2016r. grupa 13 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Koncercie dla dzieci i młodzieży w ramach Festiwalu Kompozytorów Polskich, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej ZPSM w Bielsku-Białej pod dyrekcja Andrzeja Kucybały. Uczniowie pierwszy raz mieli możliwość przeżywania takiej muzyki, w takim składzie instrumentalnym. Było to dla nich niesamowite wrażenie. Muzyki na żywo z delikatnym wprowadzeniem do utworu - krótkim przedstawieniem zamysłu kompozytora /wg. dyrygenta/ nie zastąpi żadna płyta ani inne nagranie. Wysłuchaliśmy utworów Noskowskiego, Wieniawskiego, Kilara i Nowowiejskiego. Piękne przeżycia.
/Organizator wyjazdu M. Szubert/

Wycieczka edukacyjna
do Bielska-Białej


Osiemnastego października nasi uczniowie mieli niecodzienną okazję spędzić cały dzień na ciekawej wycieczce do Bielska. Wszyscy ochoczo wyruszyli autokarem spod szkoły o godzinie 8:00. Trasa do wyznaczonego celu przebiegła gładko i niepostrzeżenie. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy nasz autokar zajechał pod Książnicę Beskidzką. Tam prędziutko szkolna dziatwa rozebrała swoje odzienia w bibliotecznej szatni, po czym udała się do ogromnej auli. Przywitała nas pani bibliotekarka, która opowiadała nam o osobliwościach smoków, potworów w mitach i legendach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym różni się bazyliszek od smoka chińskiego oraz jak odżywiają się smoki, gdzie żyją i jak się rozmnażają. Dzieciaki pisały przepis smoczego dania, opisywały smoka wodnego oraz komponowały smocze towary do sprzedaży. Po zakończeniu panie bibliotekarki oprowadziły nas po największej bibliotece w powiecie. Zobaczyliśmy działy dla dzieci i dorosłych, wypożyczalnie, skomputeryzowane katalogi, sekcję opracowania zbiorów, czytelnie oraz najbardziej nas ciekawiące - magazyny. Cieszyliśmy się, że możemy tak wielką placówkę biblioteczną obejrzeć „od kuchni”. 
Dalszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historyczne na Zamku Sułkowskich. Było trochę czasu, więc idąc z biblioteki, zahaczyliśmy o Plac Bolesława Chrobrego. Tam odpoczęliśmy, skonsumowaliśmy kanapki, niektórzy odwiedzili kawiarnię „Delicje” – istniejącą chyba od zawsze. O godzinie 11:00 skierowaliśmy się na zamek. Na zamkowym dziedzińcu czekał już przewodnik, który bardzo ciekawie i interesująco zapoznał nas z historią zamku. Dowiedzieliśmy się, że wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz († 1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko. Najstarsze części pochodzą z XIV wieku, a przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. Jest typem zamku miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i zarazem tworzącego najsilniejszy element jego obwarowań. Przez stulecia pełnił rolę śląskiej warowni granicznej, najpierw strzegąc granicy księstw dzielnicowych cieszyńskiego i oświęcimskiego, od połowy XV wieku granicy państwowej czesko-polskiej, a od 1526 roku austriacko-polskiej. Po II wojnie światowej zamek przejęty został przez Państwo i służył jako siedziba licznych instytucji kulturalnych, w tym Muzeum.

Po zwiedzeniu zabytku ruszyliśmy w stronę Starej Fabryki. Muzeum znajduje się na Żywieckim Przedmieściu , w budynkach dawnej fabryki sukna i towarów wełnianych, założonej przez bielskiego sukiennika Karola Büttnera . Zespół zabudowań powiększał się stopniowo. Na zakupionej w 1868 roku posesji najpierw wystawiono dwupiętrowy dom przy ul. 1 Maja 8 z warsztatami i oficynami od strony dziedzińca, a w 1888 roku wielokondygnacyjny budynek fabryczny przy ul. Sukienniczej. W 1983 roku Muzeum wprowadziło się do pofabrycznych pomieszczeń ZPW „Bewelana”, gdzie przez ponad dekadę pozostawało w stanie organizacji, a jego działalność polegała na gromadzeniu, inwentaryzowaniu i zabezpieczaniu eksponatów. Dopiero po 1990 roku, dzięki opracowaniu projektu ekspozycji i zatrudnieniu większej liczby doświadczonych włókienników, udało się przełamać impas i po kilku latach wytężonej pracy uruchomić Muzeum Techniki i Włókiennictwa (nazwa wprowadzona w 1995 roku). Włączenie Muzeum do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (2006) stało się impulsem do jego gruntownej przebudowy. W 2010 roku oddano do użytku obszerne sale poddasza, służące odtąd wystawom czasowym (Galeria w Fabryce), a w latach 2011–2012 remont przeszły pozostałe hale ekspozycyjne. Przebudowano przy tym część parteru, gdzie w latach 2013–2015 stworzono od podstaw stałą wystawę historyczną Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku. Od końca 2013 roku Muzeum nosi nazwę Stara Fabryka. Uczniowie dowiedzieli się również, jak produkuje się tkaniny, dywany oraz kapelusze. Obejrzeli film o produkcji wełny oraz mogli zobaczyć jeden z niewielu już egzemplarzy Fiata 126 p. Na koniec tej fascynującej wędrówki po świecie techniki, mieliśmy czas na odrobinę zabawy. Pan przewodnik pozwolił nam przymierzyć kapelusze, produkowane przez bielskie fabryki. Bawiliśmy się przy tym setnie. Śmialiśmy się do rozpuku, a najbardziej z chłopców, którzy namiętnie przymierzali damskie kapelusze ozdobione kwiatami, zamiast męskich i skromnych meloników.

    
Na koniec udaliśmy się na Stary Rynek gdzie w centralnej jego części znajduje się fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz Neptuna. Wybiega z niej w kierunku wschodnim sztuczny kanał o długości 15 m, przy zakończeniu którego umieszczono podświetlaną makietę całego placu. Zarówno fontanna, jak i kanał są zazwyczaj nieczynne zimą. Na placu znajdują się dwie, przykryte szkłem pancernym, ekspozycje archeologiczne: fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienna studnia z tego samego okresu.
Są to relikty dawnej zabudowy odnalezione w czasie prac archeologicznych w latach 90. XX wieku. W części zachodniej wydzielono przestrzeń, na której ustawiana jest estrada podczas koncertów i innych wydarzeń masowych. Rynek posiada także liczne stylowe elementy małej architektury, a w części północnej i wschodniej – aleje drzew. Po obejrzeniu placu w końcu mogliśmy trochę odpocząć i coś zjeść. Sielanka długo nie trwała – panie po 30 minutach kazały się zbierać i ruszyliśmy wszyscy na parking, gdzie czekał na nas autokar. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy pod szkołę o godzinie 1600. Wycieczka bardzo się podobała, a zwłaszcza forma nauki, którą tego dnia zaoferowano wszystkim uczestnikom. Miejmy nadzieję, że jeszcze weźmiemy udział w podobnej wyprawie.
/Organizator wycieczki M. Krehut/
 

Posiady Gwarowe

27 października 2016 roku uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego "Szwarne Dziecka" wzięli  udział w Posiadach Gwarowych, które odbyły się w ramach projektu "Bajtel i starzik rzondzom po naszymu". Zaprezentowały wiązankę tańców śląskich i piosenek z naszego regionu. Jako gawędziarze wystąpili Stefania Zbijowska i Krzysztof Janota. Nasze dzieciaki ładnie wyglądały w strojach cieszyńskich a występ przed pełną salą był lekko tremujący. Dziękuję Rodzicom za wszelką pomoc, za zorganizowany transport i czynny udział w tej imprezie.
/Opiekun zespołu M. Szubert/

„Baśnie braci Grimm”
 
W piątek 4 listopada uczniowie zerówki i klas I – III wraz z opiekunami wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach- Dziedzicach by obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie „Baśnie braci Grimm”.  Podekscytowani, w dobrych humorach spod szkoły wyruszyliśmy już przed ósmą.
Któż z nas nie słuchał z zapartym tchem historii, opowiadanych przez babcię, gdzie dobro i zło toczyło odwieczną walkę, a dzielny rycerz zdobywał rękę pięknej księżniczki? Baśnie naszego dzieciństwa to najpiękniejsze opowieści, które pamiętamy do dziś. Takie też są „Baśnie braci Grimm”, które aktorzy przybliżyli naszym dzieciom. Oparte na folklorze opowiadania, kryją w sobie wiele mądrości ludowych, często osnutych na pradawnych podaniach i legendach. Pozbawione okrucieństwa historie ukazują zwycięstwo miłości, sprawiedliwości i dobra, prowadzą dzieci przez pełne morału wędrówki po magicznej krainie wyobraźni.  W spektaklu jedna baśń płynnie przechodziła w drugą. I tak mogliśmy zobaczyć fragmenty „Czerwonego Kapturka”, „Śpiącej Królewny”, „Żabiego króla” , a także trochę ze strachem obserwować jak wilk podstępem pożarł małe koźlątka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.Ruchoma i kolorowa scenografia, oprawa muzyczna i efekty specjalne pobudziły dziecięcą wyobraźnię. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły na ostatnią lekcję.
/Opracowała V. Giżycka/
 
 

„Dynastia Miziołków"
 
W piątek 4 listopada uczniowie klas 4 – 6 naszej szkoły mieli okazję zobaczyć ciekawą sztukę teatralną w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Pojechaliśmy do Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, by zobaczyć „Dynastię Miziołków”. To adaptacja książki Joanny Olech pod tym samym tytułem.
Teatr Współczesny w Krakowie jest prywatnym przedsięwzięciem, którego założycielem jest Bartosz Jarzymowski, aktor, reżyser i dyrektor. Aktorzy z Krakowa wystawiają  głównie sztuki oparte na tekstach młodych polskich dramaturgów. Niestrudzenie dążą do tego, aby ukazywać widzom zaskakujące aspekty współczesnego świata. Swoje spektakle realizują wykorzystując często nietypową przestrzeń pozasceniczną, korzystając ze zdobyczy najnowszej techniki jak i z bogatej tradycji teatru europejskiego.
Przezabawna sztuka opowiada o niesfornym dwunastolatku. Miziołek, to bohater dziecięcego bestselleru „Dynastia Miziołków”. Jego życie wręcz przepełnione jest przygodami, które skrzętnie zapisuje w swoim pamiętniku. Zwariowana mama zmienia zainteresowania równie często, jak nowe buty, czy torebki, a tata to maniak komputerowy. Mimo różnicy upodobań bardzo się kochają. Chłopiec wie o tym, bo jest z nimi mocno związany. To wesoły, otwarty i bystry dzieciak, który, jak jego rówieśnicy, intensywnie przeżywa przyjaźnie z kolegami, a także swoją pierwszą miłość. Byłoby mu z pewnością o wiele łatwiej, gdyby nie nieustanne wtrącanie się w jego sprawy wścibskiego Kaszydła i ciągłe wrzaski Małego Potwora, dwóch sióstr, które złośliwie utrudniają mu życie. „Dynastia Miziołków” to pełna humoru opowieść o niełatwych zmaganiach młodego człowieka w wieku dojrzewania ze skomplikowaną rzeczywistością.
Spektakl w dużej mierze zachowuje formę pamiętnika poprzez pierwszoosobowe prowadzenie narracji. Sprawia to wrażenie „bliskości” z bohaterem, dzięki czemu młody widz łatwiej identyfikuje się z jego problemami. Przedstawienie porusza istotne treści, wynikające ze szkolnego programu profilaktyki. Podejmowane są tu tematy m.in. radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów interpersonalnych czy wyrażanie sprzeciwu wobec nacisku otoczenia. Sztuka zachęca również do przyjrzenia się trudnościom, związanym z wiekiem adolescencji. Przede wszystkim jednak jest ogromną dawką dobrego humoru, w której aktorzy „z przymrużeniem oka” ukazują świat dziecięcego postrzegania.
Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Wielu uczniów zwracało uwagę na to, że życie Miziołka jest im bardzo bliskie, a jego zwariowany dom, przypomina im często własne rodziny i szalone życie. Wróciliśmy pełni wrażeń do szkoły o godzinie 13. 00 na pozostałe lekcje w tym dniu. Mamy nadzieję, że znów wybierzemy się na sztukę teatralną, która równie mocno nas rozbawi, jak „Dynastia Miziołków”. 
/Organizator wyjazdu M. Krehut – Skoczylas/
 


Podsumowanie projektu
edukacyjnego – 11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości

Już od tygodnia nasze dzieciaki uczyły się na lekcjach o Święcie Niepodległości. Na różnych zajęciach poznawały meandry  odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczyły się jakie nasz kraj ma barwy narodowe, hymn, symbole. Analizowały historyczne aspekty powstania niepodległej Polski po I wojnie światowej. Zarówno klasy młodsze, jak i starsze wykonywały ciekawe prace plastyczne, brały udział w Szkolnym Konkursie na Narodowy Kotylion - uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkam. Miały możliwość ubrania się jak żołnierze oraz patrioci w biało – czerwone barwy. Na muzyce poznawali najbardziej znane pieśni patriotyczne, które z miłą chęcią śpiewali.
Dziś 15 listopada odbyło się podsumowanie i zakończenie tegoż projektu. Dla klas 4 – 6 zorganizowano Szkolny Konkurs Wiedzy o Narodowym Święcie Niepodległości. Każda klasa wybrała swoich trzech reprezentantów, którzy mieli przygotować się do turnieju. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, prezentując ogromną wiedzę na ten temat. Po długich zmaganiach, nie mogąc wytypować zwycięzców, nagrodzono uczestników quizu gromkimi oklaskami oraz najwyższymi ocenami celującymi z historii. Konkurs przeplatany był ciekawymi informacjami historycznymi, które przekazywała nam p. Maria Szubert oraz śpiewem pieśni żołnierskich.
Po skończonym konkursie nasi uczniowie mieli nie lada gratkę, gdyż do szkoły zaprosiliśmy szczególnego gościa, historyka, znawcę Śląska Cieszyńskiego pana Piotra Kropkę. Zaprezentował nam interesującą prezentację połączoną z wykładem na temat „11 listopad 1918 roku na Śląsku Cieszyńskim”. W łatwy, przyjemny i dostępny dla młodego pokolenia sposób, wtajemniczył nas w realia tamtego okresu. Pokazywał zdjęcie, relacjonował wydarzenia. Mówił o ludziach i miejscach nam wszystkim bardzo bliskich. Jego dobry kontakt z dziećmi dodatkowo ułatwiał przyswajanie przekazywanej przez pana Piotra wiedzy. Spotkanie wszystkim się bardzo podobało. Liczymy na przychylność pana Kropki w przyszłym roku i mamy nadzieję, że po raz kolejny będziemy się mogli z nim spotkać. Dziękujemy oczywiście za poświęcony czas i ciekawy, bliski naszym sercom aspekt przekazywanej wiedzy historycznej.
/Uczestnik spotkania M. Krehut-Skoczylas/

 

Spotkanie autorskie

z pisarzem Waldemarem CichoniemW dniu 16 listopada 2016 roku do naszej szkoły przybył niezwykły gość – pan Waldemar Cichoń, który jest autorem cyklu przezabawnych opowieści o niesfornym kocie Cukierku. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas I - VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści pisarza, o tym skąd wziął się Cukierek, jakie ma maniery i sposób bycia oraz poznali kilka przygód Kotka Cukierka.
Dzieci miały możliwość porozmawiać z gościem, poznać warsztat pracy pisarza, dowiedzieć się jak powstaje książka. Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić lektury z  imienną dedykacją pisarza. Dla uczniów osobisty kontakt z autorem książek był bez wątpienia nowym doświadczeniem. Dziękujemy serdecznie Panu Waldemarowi Cichoniowi za poświęcony czas i przedstawienie ciekawych historii o Cukierku.
Nasi podopieczni mieli okazję już wcześniej poznać niektóre przygody Cukierka, ponieważ w ramach funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono trzy części przygód Cukierka do szkolnej biblioteki.
/Organizator spotkania A. Tolasz/


Dzień Życzliwości
,,Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy”


 
Na przekór szarym, deszczowym, jesiennym dniom z radością i słonecznymi uśmiechami 29.11.2016. świętowaliśmy ,,Dzień Życzliwości”. Najstarsi uczniowie tego dnia serdecznie witali wszystkich wchodzących do szkoły rodziców, pracowników szkoły, uczniów i przedszkolaków. Wręczali plakietki z uśmiechniętymi buziami życząc każdej osobie miłego dnia. Uczniowie w czasie przerw rozdawali również ,,darmowe uściski” pokazując tym samym jak ważna jest bliskość i przyjaźń oraz dobra, serdeczna atmosfera. Przypomniała o tym również w czasie podsumowania Dnia Życzliwości pani dyrektor Jolanta Zienkiewicz, która została uhonorowana specjalnym ,,Orderem Uśmiechu”. Pani Zienkiewicz zwróciła się z prośbą, aby przyjazne nastawienie do świata i serdeczny, dodający każdemu człowiekowi piękna uśmiech, gościł na twarzy każdego ucznia oraz uczennicy każdego dnia, nie tylko od święta. Należy również podkreślić, że przedszkolaki i uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, a członkowie Samorządu Szkolnego przypomnieli historię Dnia Życzliwości. Same obchody ,,Dnia Życzliwości” były poprzedzone wieloma przygotowaniami. Uczniowie i przedszkolaki  uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących życzliwości, wykonywały ordery uśmiechu i plakaty. Ćwiczyły również postawę życzliwości i otwartości poprzez udział w różnych akcjach pomocowych np. Dyskotece Życzliwości, z której dochód został przeznaczony na akcję Pola Nadziei, a także akcji zbiórki pokarmu dla zwierząt ze schroniska ,,Reksio” i akcji ,,Góra Grosza”. Mamy nadzieję, że w naszej szkole Dzień Życzliwości stanie się coroczną tradycją.
/pedagog K. Szkucik – Rewaj/
 


Kiermasz świąteczny
Tradycją naszej szkoły stał się bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny. W tym roku szkolnym w organizację włączyli się uczniowie nauczyciele, rodzice i babcie naszych pociech. Piękne prace cieszyły oczy i bardzo szybko znikły z korytarza upiększając domy właścicieli. Szczególne podziękowania należą się Joannie Fajkis, Katarzynie Mencnarowskiej, Katarzynie Sikora, Sylwii Kulasik, Kindze Bednarek, Gabrieli Włosińskiej, Krystynie Puchalik, Małgorzacie Krehut-Skoczylas. Dochód w wysokości 1346,93zł został przekazany na cele Samorządu Uczniowskiego.
/Opracowała R. Pietroszek/

Szkoła na wesoło
 
Dnia 6 grudnia 2016 roku (wtorek) w naszej szkole odbył się kolejny dzień z cyklu „Szkoła na wesoło”. Zgodnie z ustaleniami Samorządu Uczniowskiego tym razem uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje koloru czerwonego, w czapkach świętego mikołaja, rogach renifera. 
/Opiekun S. U. R. Pietroszek/

Wizyta Św. Mikołaja

Dnia 6 grudnia jak co roku, szkolne progi nawiedził świętobliwy gość – św. Mikołaj wraz z pomagierami. Wśród dziatwy już od rana panował podniosły nastrój nerwowego oczekiwania na przybycie starszego Pana z brodą. Dzieci z właściwym sobie podnieceniem dopytywały czy przez przypadek Mikołaj sobie o nich nie zapomniał. Wtem na korytarzu dało się słyszeć wyraźny głos dzwonka i kroki powoli poruszającego się ,wyczekiwanego biskupa wraz z pomocnikami. Ów  asystentami był diabeł Lucek – wcale nie taki straszny jak go malują i anioł Bonifacy nie taki grzeczny jak znów o nim mówią. Wór pełny prezentów pomocnicy nieśli – o nikim nie zapomniano. Świętobliwy chodząc od klasy do klasy wręczał drobne upominki i składał Bożonarodzeniowe życzenia. Niektórym nie było łatwo, by coś dostać musiał coś dać od siebie – zaśpiewać, odpowiedzieć na pytanie, pokazać zeszyt. Wnikliwy diabeł kontrolował niektóre uczniowskie zapiski. Niestety czarci syn zapomniał w piekle rózg. Na szczęście okazało się, iż nie były potrzebne – wszystkie dzieci były w ostatnim roku bardzo grzeczne a te którym się coś przytrafiło deklarowały solennie poprawę. We wszystkich klasach które odwiedził coroczny gość panowała wspaniała, świąteczna atmosfera, dzieciaczki były bardzo zaangażowane i przejęte. Około godziny 1300 nasze skromne podwoje opuścił wraz z pomagierami św. Biskup w czerwonym ornacie. Bez wątpienia dużo wysiłku włożyli ,w podjęciu czcigodnego gościa, Dyrekcja, Komitet Rodzicielski, kadra pedagogiczna i Sekretarz Szkoły – w imieniu szkolnej dzieciarni bardzo dziękujmy.
 /Opracowała M. Krehut-Skoczylas/
 


Warsztaty świąteczne


 
14 grudnia 2016 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy odbyły się, organizowane już po raz drugi, warsztaty świąteczne. Pomysłodawcami tej zabawy byli rodzice oraz nauczyciele ZSP, a głównym celem przede wszystkim budowanie i pogłębianie wzajemnych relacji między dziećmi, rodzicami, nauczycielami.
Podczas warsztatów dzieci i ich opiekunowie mogli własnoręcznie wykonać choinki z opakowań na muffinki,  kartki świąteczne, choinkowe ozdoby, a nawet spróbować swoich sił w szyciu czapki dla szyszkowego krasnala. Wszyscy doskonale się bawili i podziwiali efekty swojej pracy. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło uczestnikom poznać różnorodne techniki plastyczne, odkryć skrywane talenty, a także nam nauczycielom poszerzyć własny warsztat pracy o nowe doświadczenia i pomysły.
Mamy nadzieję, że tego typu warsztaty staną się tradycją w naszej szkole i będziemy mogli spotykać się co rok. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji całej zabawy.
/Współorganizator A. Mleczko/

Szkoła na wesoło

Dnia 14 grudnia 2016 roku (środa) w naszej szkole odbył się kolejny dzień z cyklu „Szkoła na wesoło”. Zgodnie z ustaleniami Samorządu Uczniowskiego tym razem uczniowie mogli wykazać się swoją pomysłowością ubierając najśmieszniejsze kapcie jakie maja w domu bądź sami je skonstruować. Efekty były na prawdę zabawne.
/Opiekun S. U. R. Pietroszek/
 

Spotkanie z policjantem


 
W ZSP Iłownica duży nacisk kładziemy na edukację związaną  z bezpieczeństwem uczniów. W naszych działaniach wspierają nas Policjanci z KP w Jasienicy, którzy chętnie odwiedzają naszą szkołę i przedszkole.  W ramach edukacji w tym kierunku uczniowie klas 1 – 3 oraz klas 4 – 6 uczestniczyli w spotkaniu z Dzielnicowymi Gminy Jasienica. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Starsi uczniowie poszerzyli swoją wiedze na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych oraz rozwinęli swoją świadomość prawną. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w spotkaniu dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i zadając wiele dociekliwych pytań odnośnie pracy policjanta. Mamy nadzieję, że nasi Dzielnicowi nadal chętnie będą odwiedzali naszą szkołę.
/pedagog K. Szkucik-Rewaj/

Apel świąteczny

Dnia 21 grudnia 2016 roku na apelu przedświątecznym, w naszej szkole w Iłownicy, klasa III wraz ze swoją wychowawczynią Violettą Giżycką, która czuwała nad całością, przedstawili ciekawe i nowoczesne Jasełka pt; "Jeden zero dla nieba". Był to teatr cieni, w którym obserwowaliśmy zmagania , naprzemiennie, Aniołów w niebie i Diabłów w piekle. Pierwsi martwili się, jak zabezpieczyć godne narodzenie Syna Bożego i jak uratować ludzi przed oszustwem demonów. Drudzy łamali sobie głowy wymyślając najrozmaitsze, chytre sztuczki i knowania, aby udaremnić narodzenie Jezusa i zwieść ludzi, by ci nie zechcieli przyjąć Dziecka Bożego i nie uwierzyli w zbawczą  maleńką Miłość. Akcja, przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, od wysublimowanej do złowieszczych akordów, przenosiła się z nieba do piekła i zatrzymała się na ziemi wraz z pojawieniem się zapowiedzianego Mesjasza. Zdarzenie to  dało satysfakcję wygranej  Aniołom. Jednak moce piekielne  odgrażały się, że na tym nie poprzestaną i nie pozostawią człowieka w nadziei ostatecznego ratunku. Niestandardowe Jasełka podobały się zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Natomiast rodzice będą mogli  obejrzeć i podziwiać występ swoich pociech 13. stycznia br., na który już dziś zapraszamy.
/Opracowała R. Niedziela-Foksińska/
 

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
W ramach działań na świetlicy szkolnej Samorząd Uczniowski pod kierownictwem pani Agnieszki Bronowskiej przybliżał uczniom zagadnienia związane
z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z którymi zmagają się zarówno dorośli jak i dzieci. Uczniowie bliżej zapoznali się z tym zagadnieniem poprzez prowadzone: pogadanki, wykonywanie prac plastycznych – kolorowanki, filmy edukacyjne. W przystępny i ciekawy sposób p
rzedstawiono uczniom informacje dotyczące języka migowego i jego znaczenia dla osób niesłyszących, jak należy  zachować się, by nie urazić osoby nie słyszącej a jednocześnie nasza pomoc była dla niej owocna i przyjęta z aprobatą. Podsumowaniem działań było przygotowanie aniołków i kartek świątecznych dla osób niepełnosprawnych w naszej okolicy i wręczenie ich w okresie świąt Bożego Narodzenia.
/Opracowała: R. Pietroszek/ 

 
,,Ponieważ Ziemia opiekuje się nami
zaopiekujmy się Ziemią.
Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
utrzymując ją w czystości i szczęściu.”
Jesienne i zimowe miesiące to czas, kiedy w naszej szkole omawialiśmy zagadnienia związane z ekologią, a w szczególności z ochroną czystego powietrza. Nasi uczniowie wykonywali plakaty, gazetki szkolne i przygotowywali ulotki dotyczące szkodliwości używania niewłaściwego opału. Na godzinach wychowawczych zaprezentowane zostały filmy edukacyjne o wpływie smogu na nasz organizm, test czystości powietrza przy pomocy odkurzacza. W działania włączyły się zarówno młodsze jak i starsze klasy. Mamy nadzieję, że nasza akcja przyniesie pozytywny efekt, a w czasie spacerów po Iłownicy i Landeku będzie można swobodnie wdychać jedynie czyste powietrze!
/K. Szkucik-Rewaj, R. Pietroszek/
 
Występ zespołu muzycznego
i regionalnego w Landeku
 
11 stycznia 2017 roku uczniowie szkolnego zespołu muzycznego i regionalnego wystąpili z programem  świątecznym w sali OSP w Landeku. Kolędowali tam członkiniom KGW z terenu Gminy Jasienica. O dobre nagłośnienie zadbał pan Sobala, Rodzice pomogli w przewozie dzieci i transporcie sprzętu a panie z Landeku o miłą atmosferę i poczęstunek. Dziękuję wszystkim słowami  kolędników  „Dejwóm Boże co potrzeba a po śmierci fik do nieba”.
/Opiekun M. Szubert/


Feryjny czas - Zimowisko

 
W dniach od 16 do 20 stycznia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy zostały zorganizowane zajęcia dla naszych uczniów, którzy nie wyjechali na zorganizowany wypoczynek.  Zimowa aura, pejzaż za oknem zachęcały do wychodzenia z domu. Dzięki temu aż 37 osobowa grupa dzieci skorzystała z ciekawej i niecodziennej oferty szkoły. Dzieciaki nie nudziły się w domu, ale spędzały wolny czas w atrakcyjny sposób.
Materiały plastyczne, koszty dowozu oraz wstępy zostały sfinansowane przez Gminę Jasienica, Radę Rodziców naszej szkoły oraz rodziców dzieci uczęszczających na spotkania. Zajęcia przebiegały według wcześniej opracowanego programu przez kierownika zimowiska oraz wychowawców. Zapewniały one wszechstronny rozwój, kształtowały nawyki aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijały twórcze myślenie i kreatywność.
Zimowisko zorganizowano w pierwszym tygodniu ferii od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00. Dzieci miały zapewnioną ciepła herbatę i obiad. Biorąc pod uwagę, iż uczestnicy zajęć byli w różnych wieku, można  było skoncentrować się na kształtowaniu postawy tolerancji i opiekuńczości nad słabszym i młodszym.  
Pierwszy dzień zimowiska wychowawcy rozpoczęli od zapoznania całej grupy z regulaminem i ustalenia zasad współpracy. Następnie zgodnie z harmonogramem odbywały się zaplanowane  zajęcia. Dzieciaki brały udział w zajęciach: plastycznych, sportowych na sali gimnastycznej, zajęciach warsztatowych – doświadczeniach. Zobaczyły film „Sing” w bielskim kinie, odwiedziły Centrum Zabaw dla Dzieci – Leopark oraz Muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej w Górkach Wielkich. Brały udział w zajęciach teoretyczno – praktycznych w Chacie Chlebowej w Górkach Małych. Mieli okazję podszlifować jazdę na łyżwach oraz doskonalić umiejętności pływackie w Parku Wodnym Aquarion.
Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie i nie narzekał na nudę, ponieważ wachlarz prowadzonych zajęć był bardzo szeroki. Uśmiechnięte buzie uczestników zimowiska były dla nas motorem do pracy i zachętą do kontynuowania takich działań w następnym roku. 
/Kierownik zimowiska: R Pietroszek/ 
 
 

Narodowy Program

Rozwoju Czytelnictwa

Wieloletni „Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa” jest skierowany do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Jest programem rządowym. Ma on na celu wspieranie w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości literackich i wydawniczych.
Wniosek złożony w imieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy przez Dyrektora szkoły został pozytywnie zaakceptowany przez organ prowadzący placówkę. Warunkiem przyznania wsparcia było zapewnienie co najmniej 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w kwocie 5000,00 zł., z czego 1000,00 zł. jest wkładem własnym otrzymanym od Gminy Jasienica.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy jest jedyną szkołą podstawową naszej gminy zakwalifikowaną do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2016.
Po konsultacjach z uczniami, rodzicami i nauczycielami zbiory biblioteki szkolnej zostały wzbogacone o nowości literackie oraz wydawnicze.
W zamian za udzielone wsparcie, w szkole podejmowane były działania promujące,a także wspierające rozwój czytelnictwa wśród naszych uczniów m. in.:
Zorganizowanie spotkania  autorskiego z pisarzem Waldemarem Cichoniem, który zaprezentował uczniom serię książek o kocie Cukierku.
Przeprowadzono Szkolny Festiwal Głośnego Czytania – świąteczne czytanie. Na każdej lekcji czytano  uczniom fragment książek zakupionych z funduszy pozyskanych z NPRC.
Zorganizowano również wystawę Książki naszego dzieciństwa - dzieci miały możliwość zapoznania się z książkami, które czytali ich rodzice i dziadkowie, gdy byli mali. Książki do przygotowania wystawy przynieśli uczniowie, za co im bardzo dziękujemy.
Dla dzieci klasy młodszych raz w tygodniu prowadzone są zajęcia czytelnicze w szkolnej bibliotece.
Zrealizowano projekty czytelnicze: Poznajemy literaturę europejską w klasach 1 – 3 oraz Wśród bohaterów naszych lektur dla klas 4 – 6.
Zakupione pozycje w ramach NPRC zostały włączone do wykazu lektur uzupełniających uczniów  klas 4 – 6.
Dzieci projektowały okładki książek techniką dowolną.
Odbył się również kiermasz taniej książki.
Podjęte działania i zakup nowości przyczyniły się do tego, że dzieci chętnie wypożyczają i czytają książki. Zauważony został realny wzrost wypożyczeń. 
/Koordynator projektu: A. Tolasz/
Wieczornica w iłownickiej szkole

 
Dnia 31 stycznia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Iłownicy zebrali się na uroczystym spotkaniu kończącym już świąteczny okres rodzice, najbliżsi uczniów, mieszkańcy naszych miejscowości, przedstawiciele Samorządu i Gminy Jasienica. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło jak zawykle reprezentantów: Parafii Rzymskokatolickiej w Rudzicy, KGW Iłownicy i Landeka. W takim rodzinnym gronie uczniowie chcieli zaprezentować swoje umiejętności aktorskie i muzyczne, prezentując jasełka w sztuce pt. „Jeden zero dla nieba”. W tym roku jasełka przygotowała klasa 3 pod opieką pani Violetty Giżyckiej oraz pani Renaty Niedzieli. Piękne efekty świetlne wzbudzały zainteresowanie zgromadzonej widowni, a zwłaszcza malutkich dzieci, które spontanicznie reagowały na wszystkie sceny. Następnie wystąpili uczniowie przygotowani przez panią Marię Szubert. Z kolędami i pastorałkami zaprezentowali się uczniowie klas II-VI. Chłopcy ze Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” pokazali jak dawniej kolędowało się po domach w czasach, gdy nie było telewizora. Jak to jest w zwyczaju przy kolędowaniu zbiera się też pieniążki na różne cele. Tym razem datki finansowe zostały przeznaczone na wsparcie akcji charytatywnej Pola Nadziei i na potrzeby naszych uczniów. Udało się zebrać 2543,25zł. Dziękujemy bardzo darczyńcom. O miłą atmosferę zadbali rodzice, nauczyciele i pracownicy placówki. Przygotowali salę, stoły, zadbali też o ciepłe napoje oraz ciasta. Każdy mógł miło spędzić wtorkowy wieczór.
/Grono Pedagogiczne/
 

Kiermasz Walentynkowy
Pierwszy raz Samorząd Uczniowski razem z nauczycielami świetlicy szkolnej zorganizowali minikiermasz Walentynowy dla uczniów i rodziców naszej szkoły. Sprzedawane były kartki, lampiony oraz słodkości. Dochód w wysokości 256,22zł został przekazany na cele Samorządu Uczniowskiego.
/R. Pietroszek/  

Święto miłości przyjaźni

Nazwa Walentynek pochodzi od imienia Świętego Walentego, który 14 lutego obchodzi swoje imieniny.  Ten dzień uznawany jest za święto miłości oraz przyjaźni. Tego dnia zakochani, przyjaciele obdarowują się upominkami, listami oraz małymi prezentami. Kim jednak był człowiek, który stał się patronem Dnia Zakochanych? Żył w III wieku i wbrew zakazom Klaudiusza II udzielał ukochanym potajemnych ślubów. Cesarz zabraniał młodym mężczyznom żeniaczki w obawie, że nie będą chcieli wstępować do armii. Walenty został przyłapany i za swoje przewinienie stracony dokładnie 14 lutego. Papież Gelasius docenił jego waleczność i w 496 roku ustanowił go patronem zakochanych. Dziś na całym świeci wysyła się około miliarda kart walentynkowych. To czas wyznawania zarówno miłości jak i przyjaźni.
Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie przynosili kartki, drobne upominki, słodycze, które 14 lutego na szkolnym apelu zostały wręczone ich adresatom.
/Opiekun S.U. R. Pietroszek/

„Jesteś kochany
musisz być odpowiedzialny”
Pod takim hasłem przebiegła akcja na temat bezpieczeństwa zorganizowana 14 lutego  przez ZSP w Iłownicy i OSP Iłownica. Na dużej przerwie strażak z OSP Iłownica Tadeusz Wrona rozdał naszym uczniom wiersze związane z bezpieczeństwem, na następnej lekcji uczniowie przeczytali wiersze wspólnie z nauczycielami. Szczęśliwcy, którzy otrzymali wiersz z sercem cieszyli się także drobnym upominkiem.  W maluchach i zerówce każde dziecko otrzymało obrazek dotyczący niebezpiecznych zachowań w domu, przedszkolu, na ulicy. Dzieci wspólnie z Panem Tadeuszem omówiły i  utrwaliły zasady bezpiecznego zachowania. O rozmowę z dziećmi na temat bezpieczeństwa poproszono również rodziców. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wypadkom jest profilaktyka prowadzona przez rodziców i szkołę. Uczniów naszej szkoły zachęcamy do zapisywania się do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na spotkaniach młodzież poznaje funkcjonowanie lokalnych OSP, zdobywa wiedzę na temat pożarnictwa, startuje w  gminnych zawodach MDP.  
/Przygotowała A. Bronowska/


Bal karnawałowy
dla klas
I-III
W poniedziałek 20 lutego w godz. od 9:15 do godz. 11:00 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas 0 – III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali bal ciekawymi zabawami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa była wyjątkowa i udana – serdecznie dziękujemy!
/Opracowała: B. Małysiak/
Dyskoteka karnawałowa
dla klas
IV-VI
Karnawał to miła tradycja przepełniona zabawą i muzyką. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. W poniedziałek 20 lutego uczniowie klas IV – VI spotkali się na wspólnej dyskotece kończącej okres hucznego karnawału. Rozpoczęła się ona od układów tanecznych, w których uczniowie chętnie uczestniczyli. Udekorowana sala zapraszała do zabawy i wprowadzała naszych podopiecznych w wesoły nastrój. Podczas imprezy przeprowadzono liczne konkursy. Rada Rodziców przygotowała dla milusińskich niespodziankę w formie soczku i wafelka. Wychowawcy klas zorganizowali słodki bufet, a dochód zasilił książeczkę Samorządu Uczniowskiego. Dyskoteka karnawałowa była niezwykle udana, zostanie na długo w naszej pamięci. Uczestnicy z żalem opuszczali salę balową. Poniedziałkowe popołudnie umożliwiło wszystkim spędzenie czasu w miłej atmosferze oraz integrację zespołów klasowych. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok. Czekamy z niecierpliwością.
/Wychowawcy klas IV-VI/

 

Szkoła na wesoło

Dnia  28 lutego 2017 roku (wtorek) w naszej szkole odbył się kolejny dzień z cyklu „Szkoła na wesoło”. Zgodnie z ustaleniami Samorządu Uczniowskiego uczniowie przyszli do szkoły w krawatach. Dzień ten wywołał wielki entuzjazm wśród uczniów jak i pracowników szkoły. Zabawne krawaty rozweseliły każdą buzię. 
/Opiekun S.U. R. Pietroszek/
 

Projekt Lekki Tornister

Nasza szkoła wzięła udział w V Edycji ogólnopolskiej kampanii Lekki Tornister. Akcja organizowana jest przez Fundację ROSA Fundację SENSORIA oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Jej adresatami są uczniowie klas I – III szkół podstawowych.
Głównym celem kampanii są działania prozdrowotne zmierzające w kierunku profilaktyki wad postawy. Zajęcia takie zostały przeprowadzone w naszej szkole po raz pierwszy i odbyły się w dniach od 1 do 3 marca 2017 roku. Podczas zajęć uczniowie bawili się w rytm piosenki o „Lekkim Tornistrze” oraz wysłuchali słuchowiska „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka”. Po wysłuchaniu opowiadania rozmawialiśmy o zasadach racjonalnego pakowania tornistrów, rozwiązywaliśmy ciekawe krzyżówki i rebusy, ćwiczyliśmy prawidłową postawę ciała.
/Opracowała: A. Wilczyńska/

Dzień kobiet
Z okazji Dnia Kobiet
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej 
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia,
spełnienia najskrytszych marzeń
oraz powodzenia w realizowaniu własnych planów
i byście zawsze czuły się doceniane.
Niech ten dzień będzie dla Was pełen uśmiechu oraz zadowolenia
i aby takie radosne dni trwały niezmiennie przez cały rok.
 
Dzień Kobiet to coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 roku, a więc 100 lat temu. Z tej okazji w naszej szkole męskie grono Samorządu Uczniowskiego złożyło życzenia wszystkim małym i dużym kobietom w naszej szkole. Odbyły się również wybory, w których udział wzięli chłopcy klas IV – VI. Klasyfikacja przedstawia się następująco:
Dziewczyna o najładniejszym uśmiechu w szkole to Nadia Kobiela (kl. 5). Dziewczyna najbardziej szalona to Aleksandra Białoń (kl. 6).
Dziewczyna najmilsza to: Olga Sojka (kl. 6), Zuzanna Sobuń (kl. 4).
Najsympatyczniejsza dziewczyna szkoły to Stefania Zbijowska (kl.6)
Najsympatyczniejsze dziewczyny z klasy:
Zuzanna Sobuń z klasy 4,
Emilia Zamarska, Nadia Kobiela, Karolina Kwiatkowska z klasy 5,
Stefania Zbijowska z klasy 6.
/Opiekun S. U. R. Pietroszek/ 

Ciekawe spotkanie

 
W ramach cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” 9 marca 2017r. uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły spotkały się z panem Damianem Iskrzyckim zawodnikiem Bocci. Boccia jest najprężniej rozwijającą się dyscyplina paraolimpijską w Polsce. To dyscyplina dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością. Boccia angażuje zarówno ciało, jak i umysł działając terapeutycznie.
Pan Damian Iskrzycki trenuje tę dyscypliną od ponad dwóch lat, a już jest dwukrotnym Mistrzem Polski. Reprezentuje nasz kraj na zawodach międzynarodowych. W czasie naszego spotkania dzieci poznały zasady gry w Boccię, zobaczyły jakim profesjonalnym sprzętem posługuje się pan Damian oraz same spróbowały gry, która bardzo im się spodobała. Mogliśmy podziwiać także medale i trofea zdobyte przez naszego gościa.
To było bardzo interesujące spotkanie i cenna lekcja dla każdego. Życzymy panu Damianowi dalszych sukcesów. 
/J.Zienkiewicz/

Szkoła na wesoło

Dnia  21 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się kolejny dzień z cyklu „Szkoła na wesoło”. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje koloru wiosny czyli barwy optymistyczne, wesołe z okazji pierwszego dnia wiosny. Dodatkowo dzień 21 marca jest dniem kolorowej skarpetki - Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach, niepasujących do siebie parach. Skarpetki były w paski, kropki jako znak solidarności z osobami o wadze genetycznej, mając na celu budowanie świadomości czym jest zespół downa, a takze tolerancji i wrazliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
/Opiekun S.U. R. Pietroszek/ 

Mobilne planetarium
21 marca 2017 roku, tj. we wtorek przyjechało do naszej szkoły Mobilne Planetarium. Przenośne planetarium to nowoczesne narzędzie edukacji, które zabrało uczniów  w niezwykłą podróż po zakątkach kosmosu. Prowadzący odkrywał i wyjaśniał niesamowite zagadki Wszechświata. Grupa młodsza obejrzała seans pod tytułem „Przelot przez układ Słoneczny”, a starsza grupa „Ruch i jego następstwa”. Pokaz dostarczył niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Można było z bliska zobaczyć planety, ich księżyce, odlegle galaktyki, piękne mgławice oraz wiele innych ciekawych zjawisk występujących we Wszechświecie.
/Wychowawcy klas IV - VI/ 

Wycieczka klas I-III
Dnia 28 marca 2017 roku dzieci klas O - III wybrały się na wycieczkę do Multikina w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt. „Ozzy”. Film przedstawia historię psa Ozzy – ukochanego pieszczocha całej rodziny. Kiedy jego właściciele wyjeżdżają w daleką podróż do Japonii, jego życie wywraca się do góry łapami. Ozzy trafia do luksusowego spa dla psów. Szybko okazuje się jednak, że wyglądający na raj hotel, to tak naprawdę, prawdziwa szkoła przetrwania. Jednak za sprawą nowych przyjaciół Ozzy pokazuje, że nawet najtrudniejsze momenty można przetrwać dzięki odwadze i przyjaźni. Film bardzo się wszystkim podobał. Następnie odwiedziliśmy Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz”. Podczas prezentacji ciekawych doświadczeń, dzieci mogły same odkrywać różne tajniki nauki. Zorganizowane stanowiska w strefach: fizyki, kosmosu, światła, iluzji i anatomii człowieka, pozwoliły dzieciom poznać nowe dla nich rzeczy i zjawiska. Uczniowie mogli eksperymentować i uczyć się przez doświadczenie. Wszyscy byli zachwyceni ekspozycją. Był to świetny rodzaj rozrywki i nauki dla naszych uczniów.
/B. Małysiak/
 

Szkolny Konkurs Gwary
 
Jak co roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy zorganizowaliśmy konkurs gwary. Do tegorocznego konkursu znów przystąpiła niemała rzesza zwolenników śląskiej godki. W piątek 31 marca 2017 roku uczestnicy mogli popisać się przed publicznością swą gwarową wirtuozerią. Na ocenę wpływała zarówno znajomość gwary, ale również gra aktorska oraz ogólne wrażenia artystyczne. Do konkursu przystąpiło prawie 40 uczestników, a wśród nich zarówno najmłodsi z zerówki, jak i ci najstarsi – szóstoklasiści. Poziom okazał się wysoki i bardzo wyrównany, a jury miało ogromny problem – jak wyłonić zwycięzców. W końcu po długich debatach i pertraktacjach komisja w składzie: dyrektor –  Zienkiewicz, p. Gawlas, p. Tolasz, przedstawiciel Rady Rodziców p. Mencnarowska ustaliły, kto zostanie zwycięzcą konkursu. Najlepszymi okazali się: Karolina Kwiatkowska – klasa 5, Aleksandra Binda – klasa 2 b oraz w kategorii zespoły: Krzysztof Janota i Igor Tumiło – klasa 5. Dzięki hojności Rady Rodziców każdy z uczestników mógł otrzymać dyplom za uczestnictwo, a najlepsi drobne upominki.
                                      /Organizatorzy/ 
 

"Świat widziany
oczami dzieci niepełnosprawnych"
 
Dzień  21 marca w naszej szkole przebiegał pod hasłem "Kolorowych skarpetek".  W tym dniu wszyscy założyli kolorowe skarpetki jako symbol solidarności z osobami które maja Zespół Downa. Pedagog wraz z wychowawcami  przeprowadził  zajęcia w klasach które przybliżyły uczniom charakterystykę tej choroby. Uczniowie mogli również obejrzeć filmy poświęcone dzieciom które są trochę inne niż oni sami. 
Drugą akcją która była zrealizowana w naszej szkole był Dzień poświęcony osobą chorym na Autyzm. Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. W naszej szkole odbył się 3 kwietnia w poniedziałek. Uczniowie mieli okazje oglądnąć dwa filmy poświęcone dzieciom chorym na Autyzm i Zespół Aspergera. Nawiązała się dyskusja jak pracuje sie z takimi dziećmi i jak można im pomóc, żeby w przyszłości mogły funkcjonować w miarę normalnie w społeczeństwie.
/Pedagog O. Sokulska/
 
Pogadanka o zagrożeniach

– prelekcja strażakówWe wtorek 4 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 4 – 6 ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłownicy oraz przedstawicielem Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej w ramach kampanii edukacyjnej "Czad i ogień - obudź czujność" oraz "Stop pożarom traw!".
W ramach kampanii społecznej "STOP pożarom traw" uświadomiono uczniom, że wiosenne wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe i karalne. Spotkanie zakończyło się krótkim podsumowaniem, w trakcie którego strażacy przekazali dzieciom jak w skuteczny sposób należy wzywać pomoc korzystając z numerów alarmowych 998 i 112.
 
 

Warsztaty teatralne w ZSP Iłownica

Dwudziestego kwietnia 2017 roku (w czwartek) w Szkole Podstawowej w Iłownicy odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV-VI. Prowadził je aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – pan Jerzy Dziedzic. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły poznać tajniki pracy aktora, reżysera. Pan Jerzy prowadził zajęcia bardzo dynamicznie oraz  z dużą dozą humoru. Wskazywał na bardzo istotne aspekty zawodu aktora: interpretację tekstu, intonację głosu, mimikę twarzy, mowę ciała. Młodzież z chęcią brała udział w przygotowywaniu sztuki opartej na utworze Agnieszki Osieckiej pt. „ Dziobak”. Wybrani uczniowie stosowali się do wskazówek zawodowca, powtarzali kwestie, sceny, pracując jak prawdziwi aktorzy. Poprzez zabawę młodzież miała okazję posiąść wiedzę z zakresu teatru i sztuki oraz stworzyć prawdziwy spektakl! Przedstawienie dotyczyło odrzucenia społecznego wśród młodych ludzi, uczyło tolerancji, empatii i akceptacji.
Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Dziedzicowi za zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że uczniowie na długo zapamiętają rady aktora, a także będą wyczuleni  na krzywdę i odmienność drugiego człowieka, w myśl puenty:
 
"Dziobaku, w tobie nadzieja,
dziobaku, tyś miły nam,
dziobaku, ty się nie zmieniaj,
kolego dziobaku, trwaj!"

Dziękujemy również Radzie Rodziców, która całkowicie pokryła koszt warsztatów.
/M. Krehut-Skoczylas/

Szkoła na wesoło

Dnia 26 kwietnia 2017 roku (środa) w naszej szkole odbył się kolejny dzień z cyklu „Szkoła na wesoło”. Zgodnie z ustaleniami Samorządu Uczniowskiego tym razem uczniowie przyszli do szkoły w ciekawych, a czasem własnoręcznie zrobionych nakryciach głowy.  Uczennice: Wiktoria Iskrzycka, Zuzanna Kobiela, Aleksandra Włosińska i Oliwia Nowok miały najciekawsze nakrycie głowy. Gratulujemy pomysłowości.
/Opiekun S. U. R. Pietroszek/

XI Gminny Konkurs
Wiedzy o Unii Europejskiej

28 kwietnia br w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy odbył się już po raz jedenasty Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z 7 szkół podstawowych z naszej gminy – z ZSP w Rudzicy, ZSP w Jasienicy, ZSP w Międzyrzeczu, ZSP w Mazańcowicach, ZSP w Grodźcu, ZSP w Iłownicy oraz SP w Świętoszówce. Poziom konkursu był bardzo wysoki.  Uczestnicy pisali test wiedzy o Unii Europejskiej, jej krajach, a szczegółowo w tym roku zapoznawali się z Maltą, która obecnie przewodniczy UE. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy konkursu szkolnego: Aleksanra Włosińska i Dawid Osinczuk z klasy VI oraz Krzysztof Janota z klasy V. Oli do III miejsca zabrakło tylko 2 punktów.
Laureaci konkursu:
I miejsce Bartłomiej Sygut   - ZSP Międzyrzecze
II miejsce Marta Brol – ZSP Jasienica
III miejsce Marcin Dutka – ZSP Mazańcowice
Drużynowo zwyciężyli uczniowie z  Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mazańcowicach, II miejsce zajął Zespół Szkolno - Przedszkolny w Międzyrzeczu, natomiast III miejsce wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jasienicy.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! 
/Organizator konkursu/

Warsztaty Klocki LEGO
– konstruowanie i programowanie

 
W maju uczniowie klasy VI i V wzięły udział w warsztatach konstruowania i programowania robotów z klocków lego. Od samego początku zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele emocji. Podczas zajęć dzieci nie tylko uczyły się podstaw robotyki i programowania, ale również poszerzali swoją wiedzę z zakresu innych dziedzin.
Wyzwaniem było stworzenie prostego robota, który po podłączeniu do komputera poruszał się i wydawał dźwięki. Zadanie to wymagało logicznego myślenia, umiejętności budowania według instrukcji i pracy w zespole. Uczniowie świetnie sobie z nim poradzili i mogli podziwiać efekty swojej pracy.
Emocje wzbudziły także konstrukcje wykonane wcześniej przez inne dzieci – gitara elektryczna oraz piesek-robot, który wykonywał różne czynności. Uczestnicy zajęć z wypiekami na twarzach bawili się niezwykłymi robotami. Wyraziły także chęć udziału w kolejnych warsztatach tego typu. Dziękujemy panu Andrzejowi za poprowadzenie zajęć.
 
  Piknik rodzinny
20 maja 2017 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy odbył Piknik Rodzinny. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10:00 na sali gimnastycznej występami naszych uczniów i zerówkowiczów. Przed zebraną publicznością zaprezentował się Szkolny Zespół Regionalny Szwarne Dziecka oraz Zespół Muzyczny Symfonietta pod przewodnictwem Marii Szubert.
Po części artystycznej rozpoczęły się liczne atrakcje – dmuchane zamki, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy.  Oczywiście nie zabrakło konkurencji sportowych z nagrodami, które przygotowali nauczyciele naszej szkoły oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu wraz ze swym opiekunem M. Skoczylasem. Był to I Piknikowy Bieg Przełajowo – Terenowy z Przeszkodami „Ondraszkowa Gonitwa”. Nie zabrakło jak co roku pokazów strażackich OSP Iłownica, którzy zaprezentowali akcję ratowniczą.
Impreza oczywiście dawała wiele radości zarówno dla duszy jak i ciała. Można było zakupić pyszne  przekąski – frytki, kiełbasy z grilla, cukrową watę, popcorn, lody oraz słodkości – ciasta pieczone przez rodziców naszych uczniów. W trakcie imprezy uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac naszych dzieci – „Portret mojej mamy”, a następnie stać się właścicielem owego portretu zakupując go na pamiątkę. W trakcie pikniku pojawiła się wystawa zdjęć nadesłanych do ogłoszonego Konkursu Fotograficznego pt. „Drzewa mają swoją duszę”. Obecni na pikniku mogli oddać swój głos na najładniejsze i najciekawsze ich zdaniem zdjęcie. Boisko szkolne ozdabiała jak zawsze girlanda uszyta z trójkątów, które zostały przyniesione do szkoły przez naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Pikniku – rodzicom, nauczycielom, pracownikom technicznym oraz sponsorom. Piknik miał na celu promowanie spędzania wolnego czasu z rodziną oraz integrację społeczności lokalnej. Dziękujemy. 
/Organizatorzy/
 

Nocny spacer po Cieszynie

Dziesiątą Noc Muzeów w Cieszynie dzieci z klas IV-VI rozpoczęły od Wzgórza Zamkowego i atrakcji przygotowanych przez Zamek Sztuki:  pokazu walk rycerstwa piastowego zaprezentowanego przez Drużynę Słowian i Wikingów, warsztatów szycia kostiumu nietoperza z Sonią Słaboń oraz obejrzenia wystawy „Miasto i Las”. Uczestnikom zabawy udało się uszyć maskę i pelerynkę-skrzydła nietoperza, mogliśmy więc „frunąć” dalej…
Na cieszyńskim rynku przywitały nas salwy wystrzelone przez Cieszyńskie Bractwo Kurkowe i zostaliśmy zaproszeni do ogrodów zamkowych na przestawienie o Kopciuszku do Parku Pokoju. Następnie udało nam się zobaczyć Teatr uliczny z elementami ognia, przygotowany przez studentów Uniwersytetu Śląskiego, który późną porą robił niezwykłe wrażenie. Aktorzy „porwali” nas do wspólnego tańca na płycie rynku i tylko ze względu na deszcz, który niespodziewanie zaczął padać, musieliśmy ratować się ucieczką pod arkady. Lekko zmoknięci, ale z wypiekami na twarzy ruszyliśmy na dwudzieste urodziny Muzeum Drukarstwa.
Nie wiedzieć kiedy zrobiła się godzina 23:30 i mimo pięknej nocy musieliśmy się pożegnać z Cieszynem i jego atrakcjami.
/Organizatorzy: D. Skowron, A. Mleczko/ 

Górska przygoda klasy 4
W poniedziałek 5 czerwca ciężkie ołowiane chmury zasnuły iłownickie niebo. Nie wróżyło to dobrze – czwarta klasa wybierała się na swoją pierwszą tak ekstremalną górską wyprawę. Cała czereda adeptów górskiej wędrówki z napięciem czekała na swoich opiekunów: wychowawcę Małgorzatę Skoczylas – szefa logistyki, Mariusza Skoczylasa pomoc opiekuńczo – wychowawcza i Zygmunta Gawlasa licencjonowanego przewodnika górskiego, zgrabnego gawędziarza i emerytowanego nauczyciela geografii. Tuż po godzinie 800 został podstawiony autokar, w który wszyscy uczestnicy chętnie się zapakowali. Nasza wędrówka rozpoczęła się od wyjazdu kolejką na Czantorię – dla niektórych owo wydarzenie już było nowością. Na szczycie pogoda się bardzo poprawiła co pozwoliła w pełni  korzystać z oferowanych tutaj atrakcji – toru saneczkowego i pięknej panoramy. Już po chwili pan Zygmunt odtrąbił wymarsz. Po kilkunastu minutach wszyscy mogli  z dumą pozować do zdjęć na granicy polsko – czeskiej na szczycie góry. Po krótkiej przerwie i odpowiednim wzmocnieniu sił ( co niektórzy dopingowali się kanapkami non stop) cała wesoła zgraja ruszyła na spotkanie przygody. Opracowana trasa prowadziła czerwonym szlakiem wzdłuż granicy przez Czantorię, Soszów, na Stożek, gdzie przewidziany był nocleg w schronisku PTTK.
Marszruta doprowadziła nas do noclegu, gdzie czekała na nas miła niespodzianka – Zuzia Sobuń. Koleżanka ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w całej wycieczce ale dzięki wytrwałości taty , mamy i siostry została doprowadzona na naszą kwaterę – aby mogła choć trochę się z nami bawić. Przedni  obiad   wprawił nas w doskonałe humory, których nie zepsuł nawet typowo schroniskowy standard noclegowy, uciążliwe towarzystwo ani nawet zmęczenie, czy drobne problemy zdrowotne (gastryczno – urazowe).  Pełne wrażeń głowy spoczęły na poduszkach, by już bardzo wcześnie rano, rześko się obudzić gotowi do dalszej wędrówki. Szybkie pakowanie i wykwaterowanie oraz śniadanie. Pożegnanie Zuzy, po którą przyjechał tata zwiastowało dalszy wymarsz. Dalsza trasa wiodła poprzez Kiczorę  i Przełęcz Kubalonkę nad zaporę Wisły Czarnej - skąd z grubsza swój bieg zaczyna królowa polskich Rzek. W trakcie podróży były również momenty trwogi, bowiem Martyna nadwyrężyła nogę – zaordynowano opatrunek wraz z maścią oraz rozparcelowano jej plecak, by ulżyć dziewczynie i trochę wolniej ruszyliśmy do celu. Na przełęczy można było zakupić sobie posiłek – z tej opcji chętnie niektórzy skorzystali, nieco się rozerwać i zaopatrzyć w pamiątki. Jako jedną z ostatnich atrakcji był ogląd Zameczku Prezydenckiego na Kubalonce oraz widok na panoramę zlewiska Wisły Czarnej. W ostatni etap naszej wycieczki zabrał nas luksusowy autokar,  by już za kilkanaście minut pozostawić nas w rodzinnej Iłownicy. W trakcie wycieczki mogliśmy się lepiej poznać, sprawdzić w innych warunkach. Z innej perspektywy mogliśmy na siebie spojrzeć i nieco się ze sobą oswoić. Z nieukrywaną radością oczekujemy na następne wycieczki w pełnym komplecie. Mimo wielu trudności, potwornego zmęczenia, czasami złego samopoczucia wszyscy byli twardzi i dali radę. Dzięki naszemu przewodnikowi cała wycieczka była jedną nieprzerwaną lekcją geografii, przyrody i historii. Do zobaczenia więc na szlaku.
/Organizator wycieczki M. Krehut-Skoczylas/  

„Góry Stołowe”

W dniu 6-7 czerwca odbyła się wycieczka klas 5 i 6. Zebraliśmy się pod szkołą  o 5:50. Naszym celem były Góry Stołowe. Jazda autobusem trwała 4 godziny.
Dotarłszy na miejsce, najpierw odwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Zwiedzaliśmy tam podziemne korytarze górników. W podziemiach spotkaliśmy skrzata kopalni i alchemika, który opowiadał o arszeniku. Szliśmy Korytarzem Śmierci. W środku słychać było krzyki oraz mieściła się tam długa rura do zjeżdżania. Jak wyszliśmy z podziemi, szliśmy szlakiem do następnej atrakcji. Po drodze mijaliśmy piękne widoki. Po jakimś czasie byliśmy w kolejnej kopalni, gdzie schodziliśmy 8 pięter w dół. Legenda głosi, że każdy, kto policzy schody i powie ich liczbę głośno przy podziemnym wodospadzie, może mieć jedno życzenie, które zostanie spełnione. Następnie wyjechaliśmy pociągiem z tunelu kopalni. Płukaliśmy również złoto. Potem byliśmy w średniowiecznym parku techniki. Widzieliśmy różne średniowieczne przyrządy, których używano dawniej. Większość z nas szła Labiryntem Strachu. Był w nim most otoczony światłami, które się kręciły. Następnie odwiedziliśmy Chatę Kata. Po drodze odwiedziliśmy Muzeum Zabawek, szlak ginących zawodów, gdzie było m.in. mini zoo. Na koniec dnia pojechaliśmy do zajazdu w Kudowie Zdrój na nocleg. Wieczorem odbyła się dyskoteka. Rano spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie i pojechaliśmy zdobyć Błędne Skały. Przeciskaliśmy się pomiędzy wąskimi skałami. Następnie pojechaliśmy na Szczeliniec. Razem z przewodnikiem szliśmy trudną i ciekawą trasą. Po zejściu z góry zjedliśmy obiad, po którym pojechaliśmy do domu.
Była to najlepsza wycieczka ze wszystkich. Bardzo nam się podobała i niebawem chcielibyśmy znów wyruszyć w równie ciekawą podróż.
/Aleksandra Włosińska kl. 6/

XXIV Regionalny Przegląd
Pieśni „Śląskie Śpiewanie”

 
Szwarne Dziecka wzięły udział w XXIV Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im.prof. Adolfa Dygacza, zorganizowanym przez Związek Górnośląski, Telewizję TVS i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Po eliminacjach rejonowych w Cieszynie sukcesem było zakwalifikowanie się do finału w Koszęcinie. Finał odbył się 9 czerwca 2017r. na terenie kompleksu pałacowego siedziby Zespołu Śląsk. Po zaprezentowaniu swoich 3 pieśni, słuchaliśmy innych wykonawców (ogromna różnorodność utworów, wykonawców i strojów regionalnych). Po obiedzie zwiedziliśmy pałac, obejrzeliśmy trofea Zespołu Śląsk i pospacerowaliśmy po parku krajobrazowym wokół pałacu. Największe jednak wrażenie zrobił na wszystkich godzinny występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z programem „A to Polska właśnie” żywiołowe tańce z różnych regionów Polski, popisy akrobatyczne tancerzy, cudne śpiewy chóru i solistów z towarzyszeniem orkiestry. Pomimo upału i ciężkich czasem strojów cały czas uśmiech na ustach. Owacja na stojąco. Mamy czego się uczyć, brać przykład od najlepszych, bo tylko ciężka pracą można osiągnąć takie efekty. Potem ogłoszono wyniki konkursu. Nie zdobyliśmy żadnego miejsca ale wszystko jest dla nas nauką, wiemy co poprawić, nad czym pracować, tylko musimy mocno chcieć. Powrót do domu był z początku smutny ale później wszyscy się rozkręcili i śpiewali cały czas. Żal było wysiadać. Dziękuję pani Annie Jurak za pomoc w czasie konkursu i opiekę nad dziećmi.
/Opiekun zespołu M. Szubert/

Zakończenie roku szkolnego
2016/2017
23 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły. Galę zaszczyciła swoją obecnością Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anita Budny. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Jolanta Zienkiewicz przywitała wszystkich zebranych, a następnie oddała głos przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Magdalenie Pisarek. Zaprosiła wszystkich na część artystyczną apelu w wykonaniu wychowanków klas: czwartej, piątej i szóstej. Swym zabawnym przedstawieniem wprowadzili wszystkich w wesołe nastroje. Całość przeplatana była śpiewem naszych wokalnych talentów. W dalszej części uroczystości wyróżniono prymusów klas  III – VI, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Na koniec Dyrektor podziękowała wszystkim za pracę i naukę, jednocześnie życząc zebranym wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2016/2017 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.