Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2017/2018

    
IV Europejski Konkurs „Rozśpiewany Śląsk”
Natalia Jurak, Aleksandra Białoń i Dawid Tymon reprezentowali naszą szkołę a Stefania Zbijowska Zespół Jasieniczanka w kolejnej edycji konkursu „Rozśpiewany Śląsk” w Koszęcinie. W Sali Widowiskowej odbywały się przesłuchania wszystkich wykonawców. Po części konkursowej zaczęły się warsztaty wokalne  a po nich Apel Pamięci Stanisława Hadyny. W Sali Balowej zaprezentowały się zespoły dziecięce ze szkół im. S.Hadyny. Są to szkoły, które duży nacisk kładą na kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych Beskidu Śląskiego. Wiele piosenek i tańców z ich programów nasi uczniowie - członkowie szkolnego zespołu regionalnego też umieją. Po 15.00 ogłoszono  wyniki konkursu. Nasi uczniowie za udział w nim zostali obdarowani na scenie dyplomami i całą torbą prezentów. Na „pudle” znów zabrakło nam miejsca.
/M. Szubert/ 


Konkurs na najciekawszy różaniec!
W październiku został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszy różaniec. Wzięło w nim udział 19 uczniów z klas I – IV. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, co do materiału z którego wykonywały różańce. Były to np. opakowania po lekarstwach, gąbka, śrubki. 
Wyniki konkursu na najpiękniejszy różaniec
I miejsce:
 Jakub Machalski kl. III a, Aleksandra Binda kl. III b
II miejsce: Kamil Mencnarowski kl. III a 
III miejsce: Natalia Malinowska kl. III a, Julia Mittelstadt - Gryta kl. I
Wyróżnienie: Miłosz Bednarek kl. III a, Julia Kuboszek kl. II, Stanisław Puzoń kl. III a, Maksymilian Kulasik kl. III a
Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
/Organizatr konkursu M. Białek/

Konkurs misiowy
Z okazji Dnia Pluszowego Misia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na największego i najmniejszego misia, w którym wzięli udział wszyscy młodsi i starsi uczniowie. Każdy przyniósł swoje ulubione pluszaki. Największy miś należał do Rebeki Sadlik z klasy pierwszej, zaś najmniejszy do Julianny Sikory z klasy IV. 
 /A. Tolasz/
 

„Orzeł Matematyczny”
14 grudnia 2017 roku  uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny” przygotowany przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę. Konkurs był rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych: klasa III-IV, klasa V-VI oraz klasa VII. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wybory o różnym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie wynosił 60minut.  Aleksandra Włosińska otrzymała wyróznienie.
/R. Pietroszek/

XV Konkurs Kolęd i Pastorałek
11 stycznia nasi uczniowie wzięli udział w XV Konkursie Kolęd i Pastorałek w Rudzicy. Było prawie 50 wykonawców (soliści, zespoły wokalne, grupy instrumentalne i chóry) z terenu Gminy Jasienica i dalszych (Cieszyn, Bielsko, Skoczów, Czechowice). Szwarne Dziecka z akompaniamentem Zespołu Instrumentalnego zaprezentowały  dwa utwory: „Pasterze mili” i „Gwałtu rety pastuszkowie”. Komisja wysoko oceniła nasz występ, 
II miejsce za: spójny i zgrany zespół, ciekawe aranże i wysoki poziom prezentacji”.
/Opiekun M. Szuert/
 

IX Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”

19 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje  do szkolnego konkursu matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Przystąpiło do nich 22 uczniów klas IV – VII. Uczniowie z najlepszymi wynikami rywalizowali w II etapie konkursu, który odbył się 26 stycznia 2018 roku. Etapy różniły się między sobą ilością przykładów i stopniem trudności. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności.
Zestawienie najlepszych wyników uczniów poszczególnych klas:
klasa 4 – Gabriela Bydny,
klasa 5 – Julia Sachmerda,
klasa 6 – Krzysztof Janaota,
klasa 7 – Dawid Osinczuk.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych matematycznych konkursach.
 
/Organizator konkursu R. Pietroszek/
 

II Szkolny konkurs – Mam Talent

Dnia 21 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Tego dnia każdy uczestnik miał na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy spisali się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent.
Występy uczestników konkursu oceniała Komisja w składzie: przewodnicząca – pani Ewa Sowa oraz panie: Halina Gawlas, Anita Budny, Agnieszka Tolasz. Po burzliwych, ale owocnych obradach wyłoniono zwycięzców w następujących kategoriach:
  
Zespół taneczny
 I miejsce Białoń Aleksandra, Nowok Oliwia,
 II miejsce Sachmerda Klaudia, Brandys Amelia,
 III miejsce Sobuń Zofia, Malinowska Natalia,
  
Zespół taneczno - śpiewający 
 I miejsce Sobuń Zuzanna, Sachmerda Julia,
 II miejsce Sadlik Rebeka, Kowalczyk Natalia, Sadlik Nikodem,
              Kowalczyk Mateusz,
Wyróżnienie Budny Gabriela, Sojka Amelia, Fajkis Julia,
 
Śpiew - soliści
I miejsce Buchała Anna,
II miejsce Janota Marta,
III miejsce Mittelstadt – Gryta Julia,
 
Śpiew oraz gra na instrumencie
I miejsce Białoń Aleksandra,
II miejsce Dyczek Emilia,
 
Wyróżnienia
Tymon Dawid (gra na instrumencie),
Skoczylas Julian (hobby),
Derlich Katarzyna (hobby),
Moskała Szymon (hobby).
 
Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Pamiętajmy, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować. Do zobaczenia za rok.
/Organizator konkursu: M. Białek/
 

XXI MIEDZYNARODOWY EKUMENICZNY KONKURS
WIEDZY BIBLIJNEJ „ JONASZ” 2017/2018
 
W dniach 26 i 27 lutego 2018 roku uczennice naszej szkoły – Budny Gabriela z klasy IV oraz Włosińska Aleksandra z klasy VII wzięły udział w eliminacjach rejonowych XXI Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” 2017/2018.
W tej edycji konkursu uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z księgami Starego Testamentu – Księgą Rut, Estery, Jonasza, Daniela.
Eliminacje zostały przeprowadzone w szkole podstawowej oraz w gimnazjum w Strumieniu. Dziewczyny wykazały się bardzo dużą wiedzą zdobywając prawie maksymalną ilość punktów, a tym samym zakwalifikowały się do etapu finałowego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
/M. Białek/ 
 

Turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Jasienica
W dniu 26 lutego  grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w halowym turnieju piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Jasienica. Łącznie zaproszonych zostało 8 zespołów, które podzielono losowo na dwie grupy. szkoła z Iłownicy trafiła do grupy pierwszej, gdzie przyszło się nam zmierzyć z rówieśnikami ze szkoły podstawowej z Jasienicy, Rudzicy oraz Wieszcząt.
Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze i dzielnie walczyli dostarczając wielu emocji do samego końca rozgrywek. W pierwszym meczu pokonali Jasienicę 2:1, w potyczce z Rudzicą padł remis 1:1, a w ostatnim meczu zanotowali porażkę 2:4 z zespołem Wieszcząt, który jak się później okazało przegrał tylko jeden raz i to w meczu finałowym dopiero po rzutach karnych. Niewiele zabrakło, aby Nasza szkoła stanęła przed możliwością walki  o podium – niestety w grupie wyprzedził nas w grupie Zespół z Rudzicy, który przy tej samej liczbie punktów mógł pochwalić się lepszym bilansem bramkowym i to on ostatecznie zajął drugie miejsce dające prawo gry o medal.
Mimo wszystko uważam, że udział w turnieju na pewno każdy będzie dobrze wspominał, nie tylko ze względu na emocje sportowe ale i również organizację, ponieważ każdy z uczestników otrzymał poczęstunek, dyplom oraz drobny upominek. Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Oskar Marekwica, Bartek Wojtyła, Igor Tumiło, Szymon Gawlas, Dawid Osinczuk, Piotr Tomiczek, Olaf Górniok.
 /Opiekun T. Zużalek/
 

Konkurs profilaktyczny "Lepiej zapobiegać niż leczyć"
 
28 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się etap gminny I Powiatowego Konkursu Profilaktycznego „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. W konkursie udział wzięły drużyny uczniów z klas VI-VII ze szkół podstawowych z terenu Gminy Jasienica wyłonione podczas zmagań na szczeblu szkolnym.
Konkurs miał na celu:
- poprawę świadomości uczniów szkół podstawowych dotyczącej profilaktyki zdrowotnej,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- popularyzację wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat dobrej jakości życia i właściwych postaw wobec zdrowia.
Tematyka konkursu obejmowała wykorzystanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w następujących obszarach:
- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
- zdrowe odżywianie,
- choroby cywilizacyjne,
- uzależnienia,
- promowanie aktywności fizycznej.
 Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Zuzanna Kobiela z kl. VI, Aleksandra Włosińska i Patrycja Folek z kl. VII 
Do etapu powiatowego została zakwalifikowana drużyna uczniów Szkoły Podstawowej w Międzyrzeczu zdobywając 19 punktów o jeden punkt więcej niż nasza drużyna. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Uczniom gratulujemy wiedzy z zakresu profilaktyki i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach.
/Opiekunowie: M. Krehut – Skoczylas, mgr O. Sokulska/
Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież Zapobiega Pożarom"
Co roku na naszym terenie jest organizowany Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Jest kierowany do uczniów podstawówek i gimnazjów. Tegoroczny konkurs odbył się 5 marca 2018 roku na „Drzewiarzu” w Jasienicy. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
grupa młodsza – Kacper Czylok (klasa 4), Oskar Marekwica (klasa 5), Krzysztof Janota (klasa 6),
grupa starsza – Patrycja Folek, Oliwia Nowok i Aleksandra Włosińska (uczennice klasy 7). 
Rywalizacja była bardzo zacięta, a zawodnicy walczyli o każdy punkt. Najpierw odbyła się część pisemna. Uczniowie otrzymali test wyboru składający się z 25 pytań. Najlepsi z nich przystąpili do części ustnej, w której można było uzyskać aż 9 punktów.
Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą, która mamy nadzieję będzie owocować w przyszłości. Niejedna osoba może tej wiedzy  pozazdrościć. Nasi uczniowie zajęli:
indywidualnie:
 Krzysztof Janota I miejsce - grupa młodsza
 Aleksandra Włosińska II miejsce - grupa starsza
drużynowo:
Kacper, Oskar i Krzysztof I miejsce - uczniowie klas 1–6 szkół podstawowych,
Aleksandra, Oliwia i Patrycja III miejsce – uczniowie klas 7 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy wielu kolejnych sukcesów. Krzysztof Janota przeszedł do eliminacji powiatowych.  Odbędą się one 7 kwietnia. Trzymamy za niego kciuki.
Dziękujemy serdecznie strażakom, którzy włączyli się w przygotowanie naszej drużyny do konkursu: Jarosławowi Jędrysikowi, Januszowi Czylokowi i Jerzemu Cieślarowi. Poszerzyli zakres wiadomości naszych podopiecznych ZSP Iłownica o wiedzę z zakresu sprzętu strażackiego oraz praktycznych umiejętności.  
/Opiekun: R. Pietroszek/ 
 

IV Gminny Konkurs Logicznego Myślenia
Po raz czwarty zorganizowano w naszej gminie konkurs logicznego myślenia. Odbył się on 12 marca 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
grupa młodsza – Tymoteusz Stefaniuk (kl. 3b) oraz Jakub Machalski (kl. 3a);
grupa starsza – Aleksandra Włosińska (kl. 7) oraz  Miłosz Janik (kl. 4).
Uczennica klasy VII Aleksandra Włosińska zdobyła tytuł Arcymistrza Logicznego Myślenia. Uczeń klasy III b Tymoteusz Stefaniuk zdobył tytuł Mistrza Logicznego Myślenia. Serdecznie gratulujemy.
 /Opiekun: B. Małysiak, R. Pietroszek/
 

Nadia Kobiela Laureatką
Ogólnopolskiego Konkursu biblijnego
"Sola Scriptura 2018”
Ogólnopolski Konkurs Biblijny „Sola Scriptura” jest organizowany co roku przez Wydawnictwo Augustana oraz Generalnego Wizytatora Nauczania Kościelnego Kościoła Ewangelicka – Augsburskiego w Polsce. Przedmiotem konkursu jest każdorazowo inna księga biblijna lub jej określony fragment. Celem jest zachęcanie do lektury Pisma Świętego, nawiązanie do ewangelickich tradycji związanych ze studiowaniem i dobrą znajomością ksiąg biblijnych Starego i Nowego Testamentu.
Konkurs odbywa się w trzech etapach: szkolno-parafialnym, diecezjalnym (regionalnym) oraz ogólnopolskim w trzech kategoriach wiekowych. Każdy z tych etapów ma formę pisemną – uczestnicy odpowiadają na pytania o różnym charakterze – otwartym i testowym. Młodzież i dzieci przygotowują się do konkursu na podstawie: Biblia to jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa 1975 lub późniejszych edycji tej Biblii wydanych przez Towarzystwo Biblijne w Polsce.
Tegoroczny Finał Ogólnopolskiego Konkursu SOLA SCRIPTURA odbył się w sobotę 17 marca 2018 w Bielsku-Białej. Zmagania w tym konkursie na etapie szkolnym/parafialnym rozpoczęło 777 uczniów, do finału zakwalifikowało się 110 uczniów w trzech grupach wiekowych. Uczestnicy finału zgromadzili się w auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja. W konkursie, który tematyką obejmował znajomość Księgi Estery i Księgi Daniela, obowiązywał także tekst wybranych rozdziałów Księgi Ezechiela. Po bardzo trudnym i wyczerpującym teście uczestnicy i opiekunowie zaproszeni zostali przez gospodarzy na poczęstunek. Następnie ogłoszono wyniki części pisemnej konkursu.
Nasza uczennica ZSP w Iłownicy – Nadia Kobiela zdobyła II miejsce w kategorii klas 4 – 6 szkół podstawowych. Składamy jej oraz opiekunowi ks. Władysławowi Wantulok gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
/Opracowała M. Krehut –Skoczylas/


XVII Gminny Konkurs Ortograficzny
„O Pióro Wójta Gminy Jasienica 2018”
    Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jasienicy po raz siedemnasty  zorganizował Konkurs Ortograficzny „O Pióro Wójta Gminy Jasienica 2018”. Do zmagań przystąpiło 22 uczniów klas VI wytypowanych przez swoich polonistów ze szkół z terenu gminy.
    Naszą szkołę reprezentowało dwóch szóstoklasistów: Krzysztof Janota oraz Dawid Tymon. Uczestnicy zmierzyli się pisząc dyktando pełne pułapek. Jury po bardzo dokładnym sprawdzeniu i ocenieniu prac wyłoniło laureatów konkursu. Tytuł Mistrza ortografii oraz pióro Wójta Gminy Jasienica zdobył uczeń ZSP w Rudzicy. Tytuł I Wicemistrza otrzymała uczennica ZSP Świętoszówka. Naszemu reprezentantowi – Krzysztofowi Janocie przypadł tytuł II Wicemistrza Ortografii. Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dla uczniów przygotowano także słodki poczęstunek.
 /Opiekun M. Skoczylas /


Szkolny Konkurs Ortograficzny o Pióro Dyrektora Szkoły

W przedświąteczny poniedziałek 26 marca 2018 roku szesnastu  uczniów klasy IV-VII stanęło do walki o Pióro Dyrektora Szkoły pisząc szkolne dyktando „o cętkowanej żabce spod płaczącej wierzby…..”

Mistrzem ortografii i zdobywcą  Pióra Dyrektora Szkoły został Krzysztof Janota uczeń klasy VI.

Kolejne miejsca zajęli:

II miejsce - Gabriela Budny- klasa IV

III miejsce - Aleksandra Białoń – klasa VII

 

/Organizatorzy konkursu /XII Szkolny Konkurs Znajomości
Gwary Śląska Cieszyńskiego rozstrzygnięty.

W środę 28 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się XII Szkolny Konkurs Gwary. Cieszy się on już od lat, wśród naszej młodzieży, ogromną popularnością. W tym roku znów do przeglądu zgłosiło się ponad trzydziestu uczestników. Fundatorem nagród, jak co roku, jest Rada Rodziców. Dziękujemy za to ogromnie.

Równie ważnym elementem jest żmudna i odpowiedzialna praca komisji – osób oceniających naszych mówców. W tym roku w jury pracowali: przedstawiciel rodziców p. Alicja Binda, p. Olimpia Sokulska, p. Eliza Tokarz, p. Halina Gawlas oraz p. Regina Pietroszek. Uczestników konkursu, oceniono w trzech kategoriach:
- dzieci przedszkolne, zerówka, klasy 1 – 3
- dzieci klas 4 -7
- występy grupowe, czyli więcej niż jeden uczestnik w prezentacji utworu.

Po długiej i wyczerpującej debacie wyłoniono laureatów.
Grupa młodsza

I miejsce – Aleksandra Binda

II miejsce – Julian Skoczylas

III miejsce – Amelia Brandys, Aniela Baranowska

Wyróżnienie – Oliwia Holisz
Grupa starsza

I miejsce – Krzysztof Janota

II miejsce – Dawid Tymon, Stefania Zbijowska

III miejsce – Natalia Jurak

Wyróżnienie – Gabriela Budny
Występy grupowe

I miejsce - -----------

II miejsce – Ola Białoń, Dawid Osinczuk, Piotr Tomiczek /klasa 7/

                   Fabian Wantulok, Jakub Machalski /klasa 3 a/

III miejsce – Miłosz Bednarek, Maksymilian Kulasik /klasa 3a/

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu. Do zobaczenia za rok!!!

/Organizatorzy/ 

 

„Turniej Wiedzy Pożarniczej” – szczebel powiatowy
W sobotę 7 kwietnia 2018 roku na Drzewiarzu w Jasienicy obrył się turniej wiedzy pożarniczej na szczeblu powiatowym, pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zmierzyło się w nim 27 najlepszych zawodników, wyłonionych w eliminacjach gminnych w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna – współgospodarz Turnieju, prezes Gminnego Zarządu OSP, a jednocześnie członek komisji konkursowej pogratulował wszystkich wiedzy i zapału.
Uczestników czekał test wiedzy, który składał się z 25 pytań, następnie zawodnicy odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Ostatecznie po etapie pisemnym oraz finale ustnym wyłoniono trzech najlepszych uczestników turnieju w każdej z grup wiekowych. Naszą szkołę a zarazem gminę reprezentował Krzysztof Janota, który zdobył trzecie miejsce.
W składzie komisji sędziowskiej obok Janusza Pierzyny znaleźli się też Stanisław Nycz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Bielsku-Białej, Roman Marekwica, komendant gminny OSP w Jasienicy, bryg. Tadeusz Szkucik z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej oraz Grzegorz Gawęda z Zarządu Powiatowego OSP. Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej, Zarząd Gminny ZOSP RP w Jasienicy i OSP Jaworze.
Zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych będą reprezentować powiat bielski na szczeblu wojewódzkim konkursu.
 
Zwycięzcy Turnieju w kategoriach wiekowych 
Szkoły podstawowe
1. Oliwia Świgoń z gminy Bestwina
2. Magdalena Nowak z gminy Wilkowice
3. Krzysztof Janota z gminy Jasienica
Gimnazja
1. Jakub Mendrek z gminy Jasienica
2. Patryk Binda z gminy Jaworze
3. Kacper Pezda z gminy Szczyrk
Szkoły Ponadgimnazjalne
1. Piotr Malchar z gminy Jaworze
2. Kamil Wandzel z gminy Wilkowice
3. Aleksandra Maga z gminy Porąbka
/Opiekun R. Pietroszek/
 

VI Szkolny Konkurs Mistrz Rachunków
W kwietniu w naszej szkole odbył się VI szkolny konkurs matematyczny "Mistrz Rachunków". Wzięło w nim udział sześcioro uczniów z  klas VI – VII. Zmagali się z 45 przykładami na których rozwiązanie mieli 45 minut. Poziom sprawności rachunkowej okazał się wysoki i bardzo wyrównany. Tytuł mistrza zdobył uczeń klasy siódmej: Dawid Osinczuk, który popełnił tylko jeden błąd.
/Organizator konkursu R. Pietroszek/

XII regionalny Konkurs
Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego
Już po raz dwunasty w ZSP Grodziec odbył się Regionalny Konkurs Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego pod patronatem Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny. W szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy oraz reprezentanci gmin sąsiednich. Występy dzieci były oceniane w dwóch kategoriach: prezentacji indywidualnej oraz grupowej. W ławie jurorskiej zasiadły szacowne osobistości związane z naszą gminą: Dorota Poniatowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, Juliusz Wątroba – poeta, Józef Niesyt,  gawędziarz, prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu Irena Skrzyżala oraz Maria Hareńczyk, była Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy.
W kategorii indywidualnej rywalizowało ze sobą siedemnastu uczestników. Ich prezentacje bawiły i wzruszały, a opracowanie artystyczne i gra aktorska były na najwyższym poziomie. O wyniku zaważyły, co podkreślił pan Juliusz Wątroba, swobodne posługiwanie się gwarą i właściwy akcent, coraz rzadziej słyszane u młodego pokolenia. Naszą szkołę reprezentowali: Stefania Zbijowska oraz Krzysztof Janota. Stefania  zdobyła trzecie miejsce. Zaprezentowała tekst „Żebroczka”. Zwyciężyła Julia Kliber ze szkoły w Jasienicy z tekstem „Kicia hósz” oraz Mateusz Wacławczyk ze szkoły w Pierśćcu, który zaprezentował tekst „Nocznica”  oraz „Biydok i bogocz”. Po części konkursowej, przed zgromadzonymi wystąpił ludowy zespół Grodźczanie oraz zespół taneczno - muzyczny szkoły w Grodźcu. Jak zawsze występy umilił mały poczęstunek. Z niecierpliwością czekamy już na następny konkurs.
/Opiekun M. Skoczylas/
 

SAGA 2018
W dniach 24 - 26 kwietnia 2018 roku w Domu Kultury w Kozach odbywały się po raz 19-ty Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA 2018, których organizatorem było Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Przegląd organizowany jest dla zespołów dziecięcych i młodzieżowych, działających na terenie powiatu bielskiego.
W środę 25 kwietnia w konkursie zespołów folklorystycznych wziął udział szkolny zespół regionalny Szwarne Dziecka, w 26 kwietnia w czwartek wystąpił zespół muzyczny w kategorii zespołów instrumentalnych. Oba wyjazdy okazały się udane – zajęliśmy dwukrotnie III miejsce.
Udział w tym przeglądzie dostarczył nam wielu wrażeń artystycznych. Mieliśmy możliwość podziwiania innych wykonawców a także porównania swoich umiejętności z innymi zespołami.
/Opiekun zespołów M. Szubert/ 

 
Moja Mała Ojczyzna
26 kwietnia 2018 roku Nadia, Emilia i Dawid Tymon z 6 klasy reprezentowali nasza szkołę w XV Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Gminie Jasienica Moja Mała Ojczyzna. Wykazali się świetną znajomością swojego najbliższego regionu, jego historią, tradycjami i aktualnymi wydarzeniami. Ze wszystkich szkół naszej gminy okazali się najlepsi i drużynowo zajęli I miejsce. Indywidualnie wykazały się dziewczyny zajmując wysokie lokaty:
 
Nadia Kobiela I miejsce
Emilia Zamarska III miejsce
Dawid Tymon VI miejsce
Gratulacje! Za zapał, ochotę do nauki i samodzielną dodatkową pracę. Szczególne podziękowania dla p. Anny Kobieli za pomoc i opiekę nad uczestnikami konkursu, za przewóz ich do Chaty w Międzyrzeczu Górnym.
/Opiekun M. Szubert/

XII Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

28 kwietnia bieżącego roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy odbył się już po raz dwunasty Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z 6 szkół podstawowych z naszej gminy – z ZSP w Rudzicy, ZSP w Jasienicy, ZSP w Międzyrzeczu, ZSP w Grodźcu, ZSP w Wieszczętach oraz ZSP w Iłownicy. Poziom konkursu był wysoki. Uczestnicy pisali test wiedzy o Unii Europejskiej, jej krajach, a szczegółowo w tym roku zapoznawali się z Bułgarią, która obecnie przewodniczy UE.
Laureaci konkursu:
I miejsce Bartłomiej Sygut   - ZSP Międzyrzecze
II miejsce Maciej Frycz – ZSP Grodziec
III miejsce Lilianna Banasiewicz – ZSP Rudzica
IV miejsce Krzysztof Janota – ZSP Iłownica
Drużynowo zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Grodźcu, II miejsce zajął Zespół Szkolno - Przedszkolny w Międzyrzeczu, natomiast III miejsce ex aequo wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jasienicy oraz Iłownicy.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Zapraszamy do Iłownicy za rok.
/Organizator konkursu Jolanta Zienkiewicz/

Focus-Spring 2018
22 marca 14 uczniów naszej szkoły (z klas 4–7) wzięło udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego - Focus-Spring 2018. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, gramatyki i słownictwa, znajomością funkcji i środków językowych i zastosowania ich w sytuacjach codziennych oraz znajomością kultury, symboli, historii, geografii i zwyczajów Australii, jako kraju anglojęzycznego. Najlepsi w swoich kategoriach wiekowych okazali się: Bartłomiej Szczypka z kl.4, Krzysztof Janota z kl.6 oraz Aleksandra Włosińska z kl.7. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie się i udział wszystkim uczestnikom konkursu.
/Eliza Tokarz/