Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2014/2015

 
 
 

Szkoła wita nas!

 

 

 
 
 
 
 
                 1 września 2014r. o godzinie 9.00 zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2014/2015. Szczególnie serdecznie zostali przyjęci pierwszoklasiści, którzy w tym dniu rozpoczęli nowy etap edukacyjny. Wierszykiem powitali się ze szkołą, nauczycielami, nowymi kolegami i koleżankami. Złożyli także uroczyste ślubowanie:

 

 „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować, kiedy urosnę.

Będę się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką

chcę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”

 

Następnie pani dyrektor przystąpiła do mianowania na ucznia każdego pierwszoklasistę, co zostało przypieczętowane odbiciem paluszka w kronice szkolnej. Nasi nowi uczniowie zostali obdarowani rogami obfitości.

Życzymy im samych sukcesów w nauce!

 

Klasa I:

Bednarz Natalia, Budny Gabriela, Budny Piotr, Czylok Kacper, Derber Mikołaj, Dyczek Emilia, Fajkis Julia, Gawlas Krystian, Holisz Julia, Janik Miłosz, Kowalczyk Mateusz, Kropka Alicja, Mencnarowska Karolina, Męcnarowski Jan, Sadlik Nikodem, Sikora Julianna, Sojka Amelia, Suchy Szymon, Szczypka Bartłomiej, Wątroba Marta, Zbijowska Patrycja

Wychowawca: mgr Violetta Giżycka

 
 
                   
 
26 września 2014r. wybieraliśmy w demokratycznych wyborach nowy Samorząd Szkolny. Kandydaci do Samorządu mieli dwa tygodnie na zorganizowanie plakatów wyborczych i swojej kampanii. Wybieraliśmy dwie osoby spośród  sześciu kandydatów.
 
 
 
 Komisja Wyborcza: Izabela Białek, Piotr Tomiczek i Michał Dadok
 
Najwięcej głosów otrzymali:
Tomasz Król  klasa VI – przewodniczący szkoły
Julia Tumiło  klasa VI – z-ca przewodniczącego
Wiktoria Kieczka  klasa V - członek
Stefania Zbijowska  klasa IV - członek
Do Samorządu Szkolnego wchodzą również przewodniczący klas IV-VI (Michał Dadok, Kornelia Bączek, Piotr Tomiczek). Opiekunem Samorządu jest p.Regina Pietroszek.
Wybory zorganizowała p.J.Zienkiewicz i p.R.Pietroszek
 
 
 
 
Hej w góry, w góry…
 
        
                   4 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Powiatowym Rajdzie Brązowego Liścia Błatnia 2014. Rajd co roku jest organizowany przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej. W tym roku finał Rajdu był na Rancho na Błatniej. Nasza szkoła wybrała trasę z Brennej przez Cisowy na Błatnią, w drodze powrotnej schodziliśmy do Jaworza. Dzieci dzielnie przeszły całą trasę, która zaczęła się dość nieciekawie, bo szlakiem czarnym i dość stromym podejściem. Potem było już zdecydowanie łatwiej szlakiem zielonym doszliśmy na metę Rajdu. Tam czekała na nas ciepła kwaśnica, a każdy uczestnik otrzymał okolicznościową odznakę oraz lizaka. Na miejscu był konkurs rzutu lotkami oraz pokaz ratownictwa górskiego. Niecierpliwie czekaliśmy na informację, kto zdobył puchar, który co roku jest wręczany najliczniej reprezentowanej szkole. Radość była ogromna, gdy okazało się, że to my zabieramy puchar do szkoły. Szczęśliwi, z pucharem w ręku ruszyliśmy w trasę powrotną, po drodze zatrzymując się jeszcze w schronisku na Błatniej.
 
Prezentacja zdobytego pucharu
Rajd był bardzo udany, zadowoleni wróciliśmy do domu.
Rajd zorganizowała p.J. Zienkiewicz
 


„Cuda” z surowców wtórnych 

 

 

 

                   Początkiem roku w naszej szkole został ogłoszony Szkolny Konkurs Sztuki Użytkowej – drugie życie śmieci, czyli „cuda” z surowców wtórnych. Celem tego konkursu było zwrócenie uwagi na możliwość twórczego wykorzystania odpadów powstających w naszych gospodarstwach domowych oraz rozwój wyobraźni i zdolności artystycznych dzieci i młodzieży. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów. W konkursie wzięło udział 28 uczniów, którzy wykonali aż 42 piękne prace, od małych efektownych bransoletek, portfeli, świeczników, zabawek,  po duże okazy robotów, zwierząt, przeróżnych pojazdów i  statków. Do pracy zaangażowały się dzieci z całymi rodzinami. Efekt pracy zrobił ogromne wrażenie, wzbudził podziw i zainteresowanie wszystkich. Dzieła te można było oglądać na wystawie na korytarzu szkolnym, niektórymi można było się pobawić.

             Komisja oceniająca te prace miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były dobre i ciekawe a wymagały dużego nakładu pracy. Po długich debatach przyznano najlepsze miejsca.

Nagrodę specjalną otrzymał uczeń klasy III Dawid Folek za statek piracki „Czarna perła”.
 
W kategorii dzieci młodszych, przedszkolaki i klasy I-III
I miejsce Dawid Tymon (klasa III) – dwa roboty
II miejsce Mateusz Mencnarowski (klasa II) – ciężarówka z gazem
III miejsce: nagrody równorzędne dla:
1. Karoliny Mencnarowskiej (klasa I) – za pracę świnka skarbonka
2. Mateusza Kowalczyka  (klasa I) - robot
3. Kornelii Szczypka (klasa II) - miotła
 
 
W kategorii klas starszych IV-VI
I miejsce Izabela Białek  (klasa V) - bransolety  i portfel
II  nie  przyznano
III Wiktoria Kieczka (klasa V) - wazon  i Julia Tumiło (klasa VI) - kwiaty
 
Wszyscy uczniowie otrzymali stosowne dyplomy i piękne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, który był współorganizatorem tego konkursu. 
 Konkurs zorganizowała p.Maria Szubert – opiekun Kółka Ekologicznego
 

 

 

IX Gminny Konkurs Ekologiczny

 

  
 
          25 października 2014r. 10-osobowa wesoła grupa przyrodników (rodziców i uczniów) reprezentowała nasza szkołę na IX Gminnym Konkursie Ekologicznym w Jasienicy, w ramach projektu „Każdy, mały czy duży może Ziemi się przysłużyć”. Każda placówka biorąca udział w konkursie  musiała zaprezentować przedmioty wykonane z surowców wtórnych i tak wszyscy uczestnicy mogli podziwiać najlepsze dzieła naszych uczniów, m.in. okręt Czarna Perła Dawida Folka; robot Dawida Tymona, portfel Izy Białek. Kolejne zadania nasi uczestnicy musieli wykonywać już samodzielnie i „na żywo”. Rozpoznawali znaki ekologiczne, rozwiązywali test znajomości zagadnień ekologicznych. Wspólnie wykonali plakat do piosenki Marka Grechuty „Natura” i kapelusz z tekturowych odpadów, który cudnie ozdobili kolorami i owocami jesieni. Prace wyszły znakomicie. Na koniec rozegrano konkurencje sportową, która była bardzo urozmaicona (bieg w płetwach z jajkiem na łyżce, ślizganie, skakanie).
         Celem tego konkursu była nie tylko wspólna, dobra zabawa, ale przede wszystkim uświadamianie, że „każdy mały czy duży może Ziemi się przysłużyć”.
Dziękujemy Rodzicom za poświęcony sobotni czas, udział w konkursie, pomoc w transporcie i kibicowanie.
 
 
Do konkursu uczniów przygotowywały: p. Maria Szubert i  p.Beata Małysiak.
 
 
 
 
 Wycieczka ekologiczna
 
          28 X 2014r. najlepsi zbieracze surowców wtórnych (z akcji jesień 2014) wzięli udział w gminnej wycieczce ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowali: Uczniowie zwiedzili Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Mieli tam okazję podziwiać wiele egzotycznych zwierząt, takich  jak ryba piła, żółw morski, langusty, węże morskie i wiele innych. Kolejnym punktem wycieczki był Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Wszystkie zwierzęta były w zasięgu ręki, a wiele swobodnie poruszało się miedzy zwiedzającymi, co było wielką atrakcją. Największe wrażenie  jednak zrobiły na uczestnikach pokazy lotów sów. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy zadowoleni wrócili do domów.
                                                                                            
 
"Sieciaki - przyjazny Internet" 
 
 
                   W październiku 2014 r. nasza szkoła była inicjatorem Gminnego Konkursu „Sieciaki – przyjazny Internet”. Na ogłoszony przez nas konkurs odpowiedziały cztery placówki: ZSP w Mazańcowicach, SP w Świętoszówce, ZSP w Wieszczętach oraz ZSP w Iłownicy. Każda z nich mogła nadesłać maksymalnie 4 prace. Komisja w składzie: przedstawicieli Rady Pedagogicznej, sponsora nagród oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego na podstawie głosowania wybrała najlepsze prace:
I miejsce – Łatanik Natalia – SP w Świętoszówce
II miejsce – Weronika Kuś – ZSP w Wieszczętach
III miejsce – Izabela Białek – ZSP w Iłownicy
IV miejsce – Szymon Kopeć – ZSP w Mazańcowicach
Wyróżnienie  - Michał Kołodziej – SP w Świętoszówce
 
 
Atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników ufundował p. Paweł Sadlik z firmy Buzera.
 
Konkurs zorganizowały: p. Anna mleczko i p.Beata Małysiak

 

 

 
 
 
              Tradycją stało się, że uroczystość odzyskania niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole w formie projektu edukacyjnego. Od poniedziałku do piątku wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych, języka polskiego, historii, muzyki oraz zajęciach świetlicowych omawiały różnorodne zagadnienia związane z tym jakże ważnym dla każdego Polaka świętem (między innymi: symbole narodowe, piosenki żołnierskie, czasy zaborów).  W piątek 7 listopada nastąpił moment na podsumowanie projektu: wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich oraz przeprowadzenie quizu wśród uczniów klas IV-VI.
 
 
 
Spotkanie z księdzem Józefem Walusiakiem
 
 
     18 listopada 2014 roku o godzinie 16:30 na zebraniu Rodziców odbyło się spotkanie z księdzem Józefem Walusiakiem założycielem Fundacji Zapobiegania i Resocjalizacji „Nadzieja”. Głównym celem i zadaniem Fundacji jest pomoc dzieciom i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków. Fundacja prowadzi między innymi Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży "Nadzieja", który znajduje się w Bielsku-Białej. Tematem prelekcji było przybliżenie tematu objawów i skutków uzależnień w jakie popadają nasze dzieci (nie tylko od alkoholu i narkotyków, ale również od komputerów, gier komputerowych, telefonów itd.). Prowadzący podkreslił, iż najważniejsze jest abyśmy wiedzieli jak rozpoznać problem uzależnienia, jak zareagować i gdzie się zgłosić. Spotkanie zmusiło wielu z obecnych do refleksji.
 
 
 

 

Konkurs na najpiękniejszy różaniec 

 

 
                   
W miesiącu październiku co roku w naszej szkole organizowany jest konkurs na najpiękniejszy, najciekawszy różaniec. W konkursie biorą udział uczniowie z klas I-VI. W tym roku dominowały różańce z gumek, ale były również z makaronu, filcu, suszonych kwiatów, czy żołędzi. Wszystkie były piekne i wybór tego naj był naprawdę trudny.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Julianna Sikora z klasy I
II miejsce: Julia Fajkis z klasy I
III miejsce: Jan Męcnarowski z klasy I
 
Wyróżnienie: Dawid Folek z klasy III, Aleksandra Włosińska z klasy IV,  Natalka Filapek z klasy IV
  
GRATULUJEMY!!  Zapraszamy do udziału w konkursie za rok.
Organizatorem konkursu jest p.katechetka Mariola Białek
 
 
 
 
Konkurs gwar ''Po cieszyńsku po obu stronach Olzy'' jest organizowany od 11 lat wspólnie przez Sekcję Ludoznawczą ZG PZKO i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W swym założeniu miał odbywać się naprzemiennie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie Olzy. Jednak po raz trzeci z rzędu eliminacje odbywały się po polskiej stronie. Tym razem współorganizatorem konkursu był Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy.
Eliminacje trwały dwa dni, 8 i 9 grudnia. Jury w składzie dr hab. Jadwiga Wronicz, pochodząca z Koniakowa - Kierownik Pracowni Gwar Małopolskich Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca), Jadwiga Palowska, znawca folkloru prowadząca zespół folklorystyczny w Karwinie-Frysztacie, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Republice Czeskiej i Adam Cekiera, przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przesłuchało stu pięćdziesięciu uczestników przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.    
Po drugim dniu przesłuchań jury wyłoniło zwycięzców, którzy zaprezentują się podczas koncertu laureatów zaplanowanego na 7 stycznia o 17.00 w sali PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie. Tam też uroczyście zostaną wręczone nagrody i medale.
Nasz zespół regionalny również miał przyjemność kolejny raz uczestniczyć w tymże konkursie. Szwarne Dziecka ze szkoły w Iłownicy zaprezentowały obrzęd wielkanocny „Chodzymy po śmierguście”. Scenariusz Józefa Szendzielorza zmodyfikowano dla potrzeb naszego zespołu, a całość wzbogacono autentycznymi pieśniczkami naszego regionu. Cieszymy się, że wśród tylu uczestników zauważono naszą pracę i wytrwałość. Nasze wyróżnienie będzie z pewnością motorem do dalszej pracy. Uczestnicy konkursu:
- z klasy 3: Zuzanna Kobiela;
- z klasy 4: Stefania Zbijowska;
- z klasy 5: Kuba Suchy, Izabela Białek.
- z klasy 6; Alicja Zbijowska, Wiktoria Tomaszko, Kamil Marekwica, Kamil Holisz, Krystian Fajkis, Kornel Iskrzycki, Tomasz Król, Sandra Filapek, Julia Tumiło.
Jak widać i trzynastka może być szczęśliwa. W klasyfikacji indywidualnej naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Janota z klasy 3 oraz Stefania Zbijowska, uczennica klasy 4.
Chcieliśmy w tym miejscu serdecznie podziękować Radzie Rodziców naszej szkoły, która była sponsorem naszego przejazdu do Cieszyna. Zawsze przychylnym okiem spogląda na wszelkie przejawy uczniowskiej ekspresji. Dziękujemy!! – i liczymy na dalsze wsparcie.
 
/Opiekunowie Zespołu Regionalnego: M. Skoczylas, M. Szubert/
 
Ciekawe spotkania
 
       
        15 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne ciekawe spotkanie w naszej szkole. Tym razem zawitał do nas pan Piotr Kropka - historyk z wykształcenia, badacz przeszłości naszej ziemi z zamiłowania.
         Pan Piotr bardzo ciekawie opowiadał o śladach osadnictwa w Iłownicy i okolicznych miejscowościach, które udało mu się odnaleźć na starych mapach. Dowiedzieliśmy się między innymi że najstarszą mapą na której jest zlokalizowana Iłownica jest mapa z XV wieku lub, że drogą główną w dawnych czasach była droga prowadząca z Iłownicy do Zaborza.
          Pan Piotr wytłumaczył nam dlaczego nasza ziemia to nie Podbeskidzie tylko Śląsk Cieszyński i że bardzo ważne jest byśmy o tym pamiętali. Ciekawostką też była dla nas informacja, że te ziemie tak naprawdę nie znajdowały się pod żadnym z zaborów. 
           Było to bardzo pouczające spotkanie. Mamy plany, by ten temat kontynuować.
 Już teraz zapraszamy na kolejne ciekawe spotkanie!
 
 
„Nasze czyny za życia brzmią
echem w wieczności”
 
Już tradycją się staje, aby w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Iłownica w okresie pachnącym jeszcze świętami, przywołać magię Bożego Narodzenia i niczym opłatkiem przy wigilijnym stole połamać się szczerym gestem. W dniu 9 stycznia bieżącego roku po raz kolejny odbyła się impreza, na której swe teatralne szlify przedstawić mogli uczniowie tejże szacownej instytucji. Zebrani mogli ucieszyć oko występami uczniów klas: czwartej i piątej. Tegoroczne jasełka przygotowane zostały przez mgr Jolantę Zienkiewicz i mgr Agnieszkę Tolasz w ciekawej adaptacji. Połączenie teatru żywego aktora z teatrem kukiełkowym dało bardzo zaskakujący i interesujący dla widza efekt. Program występów przewidział również popisy najmłodszych członków Zespołu Muzycznego naszej szkoły pod batutą mgr Marii Szubert. Grupa regionalna „Szwarne dziecka” mgr Marii Szubert i mgr Małgorzaty Krehut – Skoczylas zaprezentowały wiązankę Życzeń Noworocznych „ po naszymu” przeplatanych kolędami.  
 
 
W trakcie imprezy można było kupić ciasto domowego wypieku, do woli napić się kawy lub herbaty, a przy okazji wymienić się z innymi rodzicami, nauczycielami uwagami wychowawczymi na temat swoich pociech. O suto i różnorodnie zastawione stoły zadbali nauczyciele i pracownicy szkoły, przygotowując własnoręcznie ciasta, galaretki i inne smakołyki. Po występach dzieci zbierały wolne datki włączając się tym samym w ideę programu Pola Nadziei. Jest to międzynarodowy program angażujący ludzi na rzecz osób chorych i cierpiących. W Bielsku-Białej od 10 lat program wspiera budowę stacjonarnego hospicjum. Podczas inauguracji 11 edycji, szefowa Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży przyznała, że w ciągu 10 lat placówki oświatowe z Bielska-Białej i powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego uzbierały około 1,55mln zł! Do akcji przyłączyli się wszyscy przybyli, Rada Rodziców ZSP z Iłownicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Nasza szkoła dołożyła kolejną już cegiełką wspierając szczytny cel. Wśród przybyłych rozpoznać można było osobistości lokalne: proboszcza Parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzicy ks. Jana Gustynaoraz Przewodniczącą Rady Rodziców panią Magdalenę Sadlik. Grono pedagogiczne i pracownicy administracyjno – techniczni placówki licznie reprezentowali placówkę z Dyrektor mgr Ewą Sową na czele.
 
 
Poza oczywistymi walorami wspomożenia zbożnego celu, impreza jest czymś więcej. Zostawia ślad w każdym z uczestników – ślad, który wskazuje drogę jak podążać. Każdego z nas ubogaca choćby chwilą zadumy i refleksji w mocno skomercjalizowanym, współczesnym świecie spłyconych i zubożonych wartości. Miejmy nadzieję, iż nauka dzielenia się z najbardziej potrzebującymi zakiełkuje w sercach i umysłach naszych najmłodszych, a w dorosłym życiu pozwoli im na bycie wrażliwymi ludźmi - w pełni tego słowa znaczeniu.
 
Wszystkim ofiarodawcom, dzieciom, rodzicom oraz innym zaangażowanym ludziom dobrej woli organizatorzy składają szczere i serdeczne podziękowania.

/Opracowała: M.K. Skoczylas/
 
 
               Nasi młodzi aktorzy wzięli udział w XII PRZEGLĄDZIE JASEŁEK I OBRZĘDÓW KOLĘDNICZYCH, który obył się 5 stycznia 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy. Organizatorem Przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy. Patronat objął Wójt Gminy Jasienica. Jury w składzie: Juliusz Wątroba, Grzegorz Sikora i Andrzej Trojak zadecydowało, iż uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w tym konkursie, za oryginalne połączenie różnorodnych technik teatralnych i bezbłędne wykonanie. Serdecznie im gratulujemy! 
 
Dzień Profilaktyki
„W zdrowym ciele – zdrowy duch”
 
We wtorek 13 stycznia odbył się DZIEŃ PROFILAKTYKI pod hasłem: „W zdrowym ciele – zdrowy duch.” W ciągu całego dnia w przedszkolu oraz klasach I-VI dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, dbania o kondycję fizyczną, higienę osobistą oraz zagrożeń wynikających z uzależnień. Uczniowie wzięli także udział w zajęciach praktycznych - wykonywali zdrowe kanapki oraz koreczki owocowe, a dzieci w przedszkolu ludziki z warzyw i owoców. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VI mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną w czasie testów sprawnościowych oraz zawodów sportowych.
Na korytarzu zorganizowano gazetkę tematyczną oraz „Kącik zdrowej żywności”, w którym uczniowie mogli degustować  różne rodzaje chleba, orzechów, ziaren i pestek, owoce oraz  „zdrowe niespodzianki” przygotowane przez nauczycieli ZSP Iłownica – krakersy z mąki gryczanej z czarnuszką, ciasto marchewkowe, „pingwinki” z marchewki, sera mozzarelli i czarnych oliwek oraz koreczki z pastą z bobu i selera.
 
Na apelu podsumowującym cały dzień rozdano nagrody uczestnikom konkursu plastycznego promującego zdrowy styl życia oraz  nagrodzono zwycięzców zawodów sportowych. W każdej klasie konkurencję zdominowali chłopcy. Najlepsi okazali się: z klasy IV – Dawid Osinczuk, z klasy V – Marek Kwiatkowski, z klasy VI – Kamil Marekwica.
 
Wyniki Konkursu Plastycznego:
 
Klasy I-III
Miejsce I – Szymon Gawlas
Miejsce II – Nadia Kobiela
Miejsce III – Karolina Kwiatkowska
 
 
Klasy IV-VI
Nagroda główna – Aleksandra Włosińska
Wyróżnienie – Marek Kwiatkowski, Natalia Męcnarowska, Michał Brandys.
 
 
 
Wyjazd na Koncert
Zespołów Kameralnych
 
 
21 stycznia 2015r. w późnych godzinach popołudniowych, 24 - osobowa grupa melomanów z Iłownicy (uczniowie z klas III-VI), wybrała się  do Bielska-Białej, na Koncert Szkolnych Zespołów Kameralnych. Po zajęciu miejsc w pięknej, nowej sali koncertowej Szkoły Muzycznej, punktualnie o godz.18.00  rozpoczęła się muzyczna uczta. Na początku usłyszeliśmy: I Kwartet Smyczkowy  A-dur Aleksandra Borodina, następnie Kwintet Klarnetowy A-dur W.A.Mozarta  i  3 części z Kwartetu F-dur Dymitra Szostakowicza.
Koncert zakończył się o 19.30.  Na żywo, w skupieniu i ciszy półtorej godziny słuchania muzyki, podziwiania gry  i umiejętności artystów parę lat starszych od naszych uczniów.
Nasza grupa spisała się znakomicie, grzeczni, kulturalni, zachowywali się jak starzy bywalcy sal koncertowych. Potem już tylko przejście do autokaru, ciepła kolacja w McDonald’s i powrót do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, więc może powtórzymy taką wyprawę? Serdecznie zapraszam!     
/organizator wyjazdu M. Szubert/
 
 
Konkurs Kolęd i Pastorałek
 
 
22 stycznia 2015r. młodziutki zespół muzyczny naszej szkoły wziął udział w XII Konkursie Kolęd i Pastorałek w Rudzicy. Na scenie zaprezentowało się aż  37 wykonawców  uczniów szkół  z Gminy Jasienica po Milówkę, Dankowice, Buczkowice, Czechowice. Nasi artyści z klasy III wykonali dwa utwory „Gdy Pan Jezus się narodził” i  „Zaśpiewam Jezuskowi”. Zaprezentowali się ładnie i delikatnie w najmłodszej grupie wiekowej /przedszkola i klasy I-III/. 
 
/opiekun zespołu muzycznego M. Szubert/
 
IX Szkolny Konkurs Znajomości

Gwary Śląska Cieszyńskiego
 
 

          23 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się kolejny Szkolny Konkurs Gwary. Dzień dodatkowo był niezwykły, gdyż połączony był z Dniem Samorządności. Uczniowie klasy szóstej mieli możliwość wypróbowania swoich sił na polu nauczania. Pierwsze trzy lekcje były próbą zarówno dla uczących uczniów, jak i nauczanych przez nich żaków. Śmiechu było co niemiara i wiele radości. Uczniowie klas piątych już snuli plany na przyszłoroczne lekcje, tegoż właśnie dnia. Po trzech męczących lekcjach o godzinie 10:00 rozpoczął się konkurs. Do jury zaproszono: p. Halinę Gawlas (sekretarka szkoły), p. Annę Mleczko (pedagog i nauczyciel przedszkola), p. Agnieszkę Tolasz (bibliotekarz) oraz przedstawicielkę Rady Rodziców p. Anitę Budny. W sumie w konkursie wzięło udział 31 uczniów: zarówno klas zerowych, jak i uczniów klas 1 – 6. Prezentacje uczestników przeplatane były występami naszego szkolnego koła regionalnego „Szwarne Dziecka” oraz koła muzycznego. Cała impreza zakończyła się o godzinie 11:15 wspólnym pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem wszystkim uczestnikom konkursu dyplomów za udział. Mamy nadzieję, że w przyszłym konkursie dzieciaki wezmą udział równie licznie, jak w tegorocznym.
Po burzliwych obradach komisja ogłosiła następujące wyniki:
Zerówka 
I miejsce – Krzysztof Bernat
II miejsce – Katarzyna Białek
III miejsce – Aleksandra Binda
III miejsce – Marta Janota
Klasy 1 - 3
I miejsce – Krzysztof Janota
II miejsce – Gabriela Budny
III miejsce – Zuzanna Sobuń, Julia Sachmerda
III miejsce – Amelia Sojka
Klasy 4 - 6
I miejsce – Krystian Fajkis, Kamil Marekwica
II miejsce – Izabela Białek, Wiktoria Kieczka, Natalia Mencnarowska
II miejsce – Stefania Zbijowska
III miejsce – Julia Tumiło
 
26 marca Stefania Zbijowska, Kamil Marekwica i Krystian Fajkis godnie reprezentowali naszą szkołę IX Gminnym Konkursie Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grodźcu. 
Stefania Zbijowska zajęła I miejsce w klasyfikacji indywidualnej,
Kamil Marekwica i Krystian Fajkis - II miejsce w kategorii scenek.
Gratulujemy!
 
 /Organizator konkursu M. Krehut-Skoczylas, M. Szubert/
 
RAZEM DLA DZIECI
 
 
Gminny Konkurs Unijny

            29 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole już po raz dziewiąty odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W tym roku wszystkie szkoły dopisały. 21 uczniów z 8 szkół podstawowych naszej gminy (z Jasienicy, Świętoszówki, Grodźca, Międzyrzecza, Wieszcząt, Rudzicy, Mazańcowic i Iłownicy) pisało test sprawdzający ich bogatą wiedzę z tematyki unijnej. Poziom konkursu był bardzo wysoki.
Laureaci konkursu:
I miejsce Anna Heczko z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach
II miejsce Krystian Fajkis z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy
III miejsce Joanna Frycz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu
W rywalizacji drużynowej I miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach, II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy, III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy.
Gratulujemy w szczególności Krystianowi Fajkisowi z klasy VI za wspaniały wynik i dużą wiedzę! Naszą szkołę, oprócz Krystiana, reprezentowali jeszcze Wiktoria Tomaszko i Tomasz Król z klasy VI. Ich wysoki wynik miał decydujące znaczenie w klasyfikacji drużynowej.
 
Organizatorem konkursu jest p.Jolanta Zienkiewicz
 
 
 "Zwierzęta wokół nas"
 
 
                W maju został ogłoszony konkurs fotograficzny „Zwierzęta wokół nas”. Do konkursu mogli się zgłosić zarówno uczniowie jak i przedszkolaki. Wystarczyło zrobić zdjęcie zwierzątka i przesłać do organizatora konkursu. Zdjęcia zostały wywołane i zamieszczone na wystawie w trakcie Pikniku Rodzinnego oraz potem na korytarzu szkolnym. W konkursie wzięło udział 24 młodych fotografów. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny, dlatego jury w składzie pani dyrektor Ewa Sowa i nauczyciel plastyki pani Dagmara Skowron przyznało specjalne wyróżnienia w różnych kategoriach.
Specjalne wyróżnienia jury dla:
Aleksandry Włosińskiej za ciekawą obserwację świata natury i niecodzienny portret żaby
Julii Tumiło za słoneczny czar kociego życia
Krystiana Fajkisa za egipski portret kota
Krzysztofa Janoty za konsekwencję i kontrast ujęcia ptasiego świata
Juliana Skoczylasa za bogactwo kolorów świata przyrody
Sebastiana Tolasza za śniadanie sarenek na śniegu
Nikodema i Rebeki Sadlik za kalejdoskop chwil życia rodzinnego
 
Specjalne wyróżnienia organizatora konkursu dla:
Julianny Sikory za ukazanie spokojnego kociego życia
Kornelii Bączek za żywy stroik z udziałem koszatniczki
 
Najlepszą fotografię wybierali również wszyscy uczniowie. Wyniki głosowania:
I miejsce Igor Tumiło
II miejsce Konrad Puszczewicz i Krystian Fajkis
III miejsce Julia Tumiło
 
Zapraszamy do udziału w konkursie za rok.
 
Jolanta Zienkiewicz (organizator konkursu)
 
 
 
DZIEŃ PROFILAKTYKI
  
 Ostatni tydzień maja to w naszej szkole TYDZIEŃ PROFILAKTYKI POD HASŁEM: „STOP AGRESJI, STOP PRZEMOCY!”.
 
 W poniedziałek 27 maja odbyło się spotkanie z byłym policjantem – p. Ireneuszem Brachaczkiem. Dzieci z klas IV-VI wzięły udział w zajęciach warsztatowych pt. „Internetowe dylematy” dotyczących profilaktyki cyberprzemocy i cyberprzestępczości.  Dzieci z klas I – III z kolei w warsztatach pt. „Bezpiecznie to znaczy jak?” z zakresu uczenia bezpiecznych postaw i zachowań w kontekście przemocy rówieśniczej. 
We wszystkich klasach odbyły się zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego podejmujące następującą tematykę: czym jest agresja i przemoc?,  jak do niej dochodzi?, jak przeciwdziałać przemocy?  Przy pomocy pedagoga uczniowie tworzyli KODEKSY KLASOWE określające kluczowe zasady zachowania  w każdej klasie.
Dzieci indywidualnie lub grupowo wykonywały plakaty o tematyce „Stop agresji i przemocy!”. Uczniowie klas starszych mieli także okazję zobaczyć film profilaktyczny nagrany przez szkołę tańca PeDeBe: " YOUNG PEOPLE ONLINE " - AGRESJA ELEKTRONICZNA I CYBER BULLYING - NOWE RYZYKO ZACHOWANIA MŁODZIEŻY. 
 
 
Gościnne występy
zespołu regionalnego
„Szwarne Dziecka”
„Nasza mała ojczyzna, nasze dziedzictwo kulturowe…” to nazwa projektu opracowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica. Głównym celem projektu było propagowanie znajomości gwary Śląska Cieszyńskiego, naszej kultury i obyczajowości. 14 maja 2015r. w sali GOK w Jasienicy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs „Czy znasz gwarę Śląska Cieszyńskiego?” Nasi uczniowie, członkowie zespołu regionalnego „Szwarne Dziecka” oglądali popisy 19 gimnazjalistów a sami poza konkursem wystąpili z obrzędem ludowym „Chodzenie z goiczkiem i śmigus-dyngus”. Pięknie zaprezentowali się w śląskich strojach użyczonych nam przez GOK w Jasienicy. Była to dla nas dobra lekcja poznawania stroju, sposobu jego noszenia, umiejętności językowych i aktorskich starszych kolegów.  Wszyscy uczniowie zostali na pamiątkę obdarowani akwarelami F.Kohuta.
/Opiekun zespołu regionalnego/
 
 Szkolny Konkurs Znajomości Słówek „Let’s learn words”
 
                                             
16 czerwca po raz pierwszy odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas V-VI sprawdzający znajomość słówek z kategorii food (jedzenie). Uczniowie uzupełniali test z krzyżówką i zdaniami z lukami. Miesiąc wcześniej otrzymali listę ze słówkami, które mogły pojawić się w teście. Niektórzy naprawdę wyśmienicie przygotowali się do konkursu.
Wyniki konkursu:
I miejsce Kornelia Bączek z klasy V
II miejsce Sandra Filapek z klasy VI i Wiktoria Kieczka z klasy V
III miejsce Julia Tumiło z klasy VI
IV miejsce Izabela Białek z klasy V
 
Szkoda, że w gronie zwycięzców zabrakło chłopaków, mamy nadzieję, że w następnym konkursie, już za rok, pójdzie im lepiej.
Gratulujemy wygranym!
Jolanta Zienkiewicz (organizator konkursu)
 Ciekawe spotkanie
25 czerwca do naszej szkoły zawitali szczególni goście – p.Sebastian – ratownik medyczny i kierowca ambulansu, który pracuje w Polskim Czerwonym Krzyżu w Bielsku-Białej oraz kierownik oddziału krwiodawstwa w Bielsku-Białej p.Gabriela Gorol.
Pan Sebastian na początku zawitał w grupach przedszkolnych, był bardzo zachwycony naszymi przedszkolakami, którzy bardzo uważnie go słuchali i ku zaskoczeniu gościa znali wszystkie numery alarmowe. Pokazał również przedszkolakom karetkę, każdy mógł wejść do środka, co okazało się wielką frajdą. Potem spotkanie przeniosło się na salę gimnastyczną, gdzie przybyły najpierw klasy I-III, a potem IV-VI. Nasz gość zaprezentował wszystkim krok po kroku co powinniśmy robić przy udzielaniu pierwszej pomocy, jak wykonujemy masaż serca oraz pokazał bezpieczną pozycję dla poszkodowanego. Potem każdy chętny mógł spróbować na fantomie udzielania pierwszej pomocy.
W tym samym czasie nasz drugi gość za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiała istotę i ważność oddawania krwi. Uczniowie nie mogą oddawać krwi, ale jak podkreślała pani Gabriela Gorol mogą spełniać ważną misję jaką jest nakłanianie dorosłych (z rodziny, znajomych) do oddawania krwi. Każdy uczeń otrzymał ulotkę do domu.
Uczniowie wręczyli naszym gościom specjalne podziękowania i prezenty w postaci prac uczniów wykonanych na zajęciach świetlicowych.
Jolanta Zienkiewicz (organizator spotkania)
 
 


Pożegnania nadszedł czas  ...
 
 
 

 
26 czerwca ostatni raz przed wakacjami cała szkolna rodzina zgromadziła się na apelu na sali gimnastycznej. Wszystkich zebranych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów powitała pani dyrektor Ewa Sowa. Następnie oddała głos klasie VI, która żegnała się w tym dniu ze szkołą, swoimi nauczycielami, kolegami i koleżankami. Swój występ uczniowie przeplatali ciekawą prezentacją multimedialną ze zdjęciami. W dalszej części programu odbyło się rozdanie nagród Iłowniczka 2015 dla uczniów z klasy VI zorganizowane przez młodszych kolegów z klasy V. Nasi absolwenci otrzymali Iłowniczki w następujących kategoriach:
Oaza spokoju dla Sandry Filapek
Babysitter dla Julii Tumiło
Ślązaczka roku dla Alicji Zbikowskiej
Miłośnik przyrody dla Wiktorii Tomaszko
Z uśmiechem przez życie dla Tomasza Króla
Złota Palma dla Kornela Iskrzyckiego
Mistrz Parkietu dla Krystiana Koniora
Picasso Iłownicy dla Krystiana Fajkisa
„Z głową w chmurach” dla Kamila Ficka
„Z historią za pan brat” dla Kamila Holisza
Mistrz Gaduła dla Kamila Marekwicy
Żelazna pięść dla Adriana Tomanka
Krzyż Walecznych dla Michała Dadoka
Złote pióro dla Patryka Króla i Łukasza Glosa
Specjalną Iłowniczkę otrzymała również wychowawczyni klasy VI pani Małgorzata Krehut-Skoczylas za trzyletnie, dzielne prowadzenie swoich wychowanków.        Uczniowie z klasy V ze łzami w oczach żegnali swoich starszych kolegów i koleżanki.
 
Po występach nadszedł czas na wręczenie statuetek, świadectw z wyróżnieniem oraz wielu różnych nagród.
Nagrodę wójta Gminy Jasienica za bardzo dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia otrzymali: Kamil Marekwica, Julia Tumiło i Wiktoria Tomaszko.
 
Świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe otrzymali:
Klasa III – Krzysztof Janota, Olaf Górniok
Klasa IV – Dawid Osinczuk, Aleksandra Włosińska
Klasa V – Wiktoria Kieczka, Izabela Białek, Kornelia Bączek
Klasa VI – Julia Tumiło, Wiktoria Tomaszko, Kamil Marekwica, Tomasz Król, Kamil Holisz
Następnie rozdano nagrody i dyplomy za oszczędzanie oraz zajęte miejsca w różnych konkursach szkolnych.
Przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Sadlik podziękowała wszystkim rodzicom za aktywne włączenie się w działalność na rzecz szkoły w roku szkolnym 2014/2015. Wręczyła najbardziej zaangażowanym drobne upominki i kwiaty.
Następnie społeczny zastępca dyrektora pani Beata Małysiak złożyła serdeczne życzenia wszystkim absolwentom, którzy od września rozpoczynają kolejny etap edukacyjny. Podziękowała rodzicom, sołtysom wsi Landek - panu Majcherowi i Iłownica –panu Marekwicy za zaangażowanie w życie szkoły i wielkie serce. Życzyła wszystkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Na koniec głos jeszcze zabrał nasz gość – misjonarz z Brazylii ksiądz Józef Tomaszko, który pochodzi z Iłownicy.
 
Życzymy wspaniałych wakacji, do zobaczenia we wrześniu!