Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt Szkoła w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Szkoła Strona główna

Kronika - rok szkolny 2015/2016

 
 Witaj szkoło!
 
Dnia 1 września 2015 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy obsługi. Pani Dyrektor mgr Ewa Sowa powitała zebranych oraz życzyła wszystkim wielu sukcesów, a także satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy czwartej oraz przyszli pierwszoklasiści. Po części artystycznej nastąpił najważniejszy moment uroczystości - ślubowanie pierwszoklasistów. Pani Dyrektor dokonała pasowania każdego pierwszaka na ucznia, a rodzice obdarowali swoje pociechy "rogami obfitości". Cała społeczność szkoły życzyła nowym uczniom, by każdy dzień spędzony w szkole przynosił im wiele radości, by rozwijali tu swoje talenty, znajdowali przyjaciół i czuli się bezpiecznie.
 /Opracowała B. Małysiak/
 
 
Mamy nowy samorząd szkolny!
 
              8 września 2015 r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory, wybieraliśmy nowy samorząd szkolny oraz opiekuna samorządu. Uczniowie wybierali opiekuna wśród wszystkich nauczycieli oraz trzech uczniów wśród sześciu kandydatów z klas IV-VI. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas III-VI.
Wyniki wyborów:
Przewodnicząca szkoły: Izabela Białek z klasy VI (34 głosy)
Zastępca przewodniczącej: Piotr Tomiczek z klasy V (30 głosów)
Członek samorządu: Natalia Mencnarowska z klasy VI (19 głosów)
Do samorządu automatycznie weszli przewodniczący klas i zastępcy przewodniczących: Wiktoria KIeczka, Kornelia Bączek, Magdalena Pisarek, Michał Łyskawka, Krzysztof Janota, Karolina Kwiatkowska, Zuzanna Sobuń i Julia Sachmerda.
Opiekunem Samorządu Szkolnego została pani Regina Pietroszek.
Życzymy nowemu samorządowi owocnej pracy!
/Wybory zorganizowała p. J. Zienkiewicz i p. R. Pietroszek/
 
„Działaj bezpiecznie,
pomagaj skutecznie”
 
Pierwsza pomoc przedmedyczna, wzywanie służb ratunkowych, zabezpieczenie miejsca wypadku, a także bezpieczne zachowanie w domu, szkole i na drodze to główne tematy poruszane z dziećmi i młodzieżą ZSP w Iłownicy w ramach projektu ,,Działaj bezpiecznie, pomagaj skutecznie” Cieszymy się, że Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica zaprosiło nas do realizacji tego projektu ponieważ świetnie wpisuje się on w zadania realizowane od lat w naszej placówce, a dodatkowo pozwala na pogłębienie wcześniejszych działań. 
Nasi uczniowie oraz dzieci klasy ,,O” od początku roku szkolnego zachęcani byli do aktywnego włączenia się w promocję bezpiecznego zachowania i zdobywania umiejętności niesienia pomocy. W czasie zajęć z pedagogiem szkolnym uczniowie ćwiczyli wzywanie pomocy, rozpoznanie funkcji życiowych człowieka oraz resuscytację. Bardzo pouczające zajęcia poprowadziła także pani pielęgniarka Renata Wątroba, która pokazała uczniom, w jaki sposób tamować krwotoki, zabezpieczać złamania oraz postępować w sytuacji poparzenia. Również wychowawcy wspierali uczniów w zdobywaniu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i zachęcali do udziału w konkursach towarzyszących projektowi.
Należy dodać, że w czasie realizacji projektu nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Laureatami konkursu plastycznego zostały w klasach starszych Izabela Białek, Wiktoria Kieczka i Natalia Mencnarowska, a w klasach młodszych Zofia Sobuń, Zuzanna Sobuń, Alicja Kropka, Julia Sachmerda i Kornelia Szczypka. Pani Dyrektor Ewa Sowa bardzo ucieszyła się z zaangażowania uczniów w konkursie plastycznym. Okazało się, że aż 32 osoby w grupach dwuosobowych lub trzyosobowych wykonały 18 prac plastycznych, ciekawych i starannie przygotowanych. Wysiłki naszych najaktywniejszych uczniów zostały nagrodzone wyróżnieniami.
Bardzo ważnym punktem projektu był wyjazd grupy naszych starszych uczniów na ,,Dzień Bezpieczeństwa” organizowany przy szkole w Jasienicy również przez Stowarzyszenie. Impreza zaplanowana na 02.10.2015. okazała się pięknym rozwinięciem wcześniej podejmowanych działań. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej prace służb ratunkowych, a także zobaczyć wyposażenie, jakim dysponuje policja, pogotowie, straż pożarna. Na naszych uczniach największe wrażenie zrobił pokaz samoobrony i ćwiczeń młodych kadetów z Bielskiej Szkoły. Część naszych uczniów poważnie zaczęła myśleć o tym, by swoją przyszłość związać właśnie z pracą w służbach ratunkowych.
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/
 
 
Przejażdżka bryczką
 
Uczniowie klas I - szych i drugiej miały możliwość uczestniczenia w niecodziennej atrakcji, jaka była przejażdżka bryczką. Wszystko to dzięki uprzejmości Pana Antoniego Mencnarowskiego – dziadka naszych uczniów i przedszkolaków. Słoneczna pogoda sprawiła, że ta szczególna podróż  w to ciepłe, piątkowe, październikowe przedpołudnie była dla wszystkich dzieci  wielką przyjemnością. 
/Opracowała: A. Wilczyńska/
 
Święto Komisji Edukacji Narodowej
w naszej szkole
 
Pomimo, że Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października, to w Polsce dniem pracowników oświaty jest 14 października. Z tej okazji, jak co roku w naszej szkole zorganizowano akademię, na której to mieliśmy zaszczyt podejmować znamienitych gości. Wśród miejscowych oficjeli znaleźli się między innymi sołtys Landeka - Majcher Kazimierz, sołtys Iłownicy - Czesław Szkorupa, Przewodnicząca KGW - Gabriela Kubica, Przewodnicząca Rady Rodziców - Anita Budny, emerytowani pracownicy szkoły. Oczywiście nie zabrakło uczniów, Dyrekcji, rodziców i pracowników placówki.  Na scenie pojawili się uczniowie klas II – VI. Zaprezentowano różne zabawne scenki rodzajowe z życia żaka. Swoje popisy prezentował też zespól regionalny „Szwarne dziecka” oraz Zespół instrumentalny. Dużą uciechą wśród szkolnej gawiedzi cieszył się instruktaż jak rozróżnić nauczyciela od ucznia w szkole oraz pokaz nauczycielskiej mody.
Z okazji święta KEN pragniemy złożyć wszystkim Pracownikom Szkoły szczere życzenia wytrwałości, cierpliwości i zrozumienia dla każdego młodego wychowanka. Niech Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech nie omija Waszego domostwa. Ty zaś szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły. Z najserdeczniejszymi życzeniami uczniowie ZSP Iłownica.
/Opracowała M. Krehut-Skoczylas/

Wycieczka
 
W ostatni czwartek października laureaci konkursu wiedzy ,,Działam bezpiecznie – pomagam skutecznie” mieli okazję bliżej poznać pracę strażaka i policjanta. Uczniowie wzięli udział w wycieczce do PSP w Bielsku – Białej i Komendy Policji w Jasienicy. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się nowoczesne wozy bojowe i wyposażanie straży pożarnej, a także quad, którym strażacy mogą przemierzać górskie tereny, by dotrzeć do źródła pożaru i nieść pomoc potrzebującym. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie naszej szkoły również będą mogli wziąć udział w równie ciekawych wydarzeniach związanych z programem ,,Działam bezpiecznie – pomagam skutecznie”.
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/

"Zaułkami Bielska-Biała"
gra miejska z udziałem
naszych uczniów
 
10 listopada 2015 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy po raz pierwszy wzięli udział w grze miejskiej, która odbyła się na terenie miasta Bielska-Białej. Organizatorami całej imprezy byli nauczyciele naszej szkoły, którzy przygotowali uczestnikom trasę z dwudziestoma zagadkami do rozwiązania.
Do gry przystąpili podopieczni klas IV - VI, którzy podzieleni na grupy, przemierzali fragmenty miasta według ustalonego planu. Nie była to jednak bierna wycieczka, ale aktywne nabywanie doświadczeń – wykonywanie zadań, poszukiwanie i rozwiązywanie selektywnie dobranych łamigłówek. Każda z drużyn wyposażona była w specjalnie przygotowane mapy oraz ulotki z poleceniami do wykonania. Zwieńczeniem zmagań grup było odnalezienie wskazanych miejsc w terenie oraz rozwiązanie różnorodnych zagadnień. Gra okazała się też dobrą okazją do integracji oraz sprawdzała umiejętność współpracy w grupie. W czasie zabawy uczniowie mieli okazję poznać bliżej historyczne postacie, m.in. Mikołaja Kopernika,  Irenę Sendlerową oraz  znanych z bajek bohaterów – Reksia, Bolka i Lolka. Odwiedzili popularne i te mniej znane miejsca w mieście.   
Cała zabawa rozpoczęła się w parku im. Juliusza Słowackiego, gdzie uczniowie mogli podziwiać nowoczesne fontanny i pomniki przyrody. Następnie odwiedzili Książnicę Beskidzką, Teatr Lalek „Banialuka” i Muzeum Sztuki Współczesnej. Dowiedzieli się, gdzie w dawnych czasach stała synagoga żydowska. Eleganckie kamienice, klimatyczne uliczki i urokliwe zaułki czekały na uczestników gry na Starym Rynku, który dawniej był placem targowym. O historii tego miejsca przypomniały uczniom fundamenty wagi miejskiej i zabytkowa studnia. Mogli także zachwycać się minimakietą rynku, pomnikiem Neptuna oraz wysoką na 61 metrów wieżą Katedry św. Mikołaja. Następnie gracze poszukiwali posągu Marcina Lutra oraz pięknych bielskich murali. Zastanawiali się, ile schodów ma ulica Schodowa, liczyli ptaki przy Starej Fabryce Maszyn Włókienniczych i kłódki na Krzywym Mostku. Na trasie nie mogło zabraknąć niewątpliwie jednego z najładniejszych budynków w mieście – Ratusza w stylu wiedeńskim oraz klimatycznej kamienicy pod Żabami.
Udział w przedsięwzięciu był wspaniałą okazją, aby zdobyć nowe wiadomości, połączyć umiejętności praktyczne z wiedzą teoretyczną. Uczestnikom w ciągu kilku godzin towarzyszyły niezwykle silne emocje, które mogli zaobserwować na ich twarzach mieszkańcy miasta spacerujący po Bielsku-Białej tego jesiennego popołudnia. Wszędzie można było zauważyć podekscytowanych uczniów i nie mniej zaangażowanych nauczycieli, którzy także fantastycznie się bawili.
/Organizator: A. Mleczko/
 
 
 

 Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości  nasi uczniowie  tradycyjnie  jak co roku,  wzięli udział w kilkudniowym projekcie edukacyjnym. Na lekcjach języka polskiego, historii, muzyki, lekcjach wychowawczych, zajęciach komputerowych i zajęciach świetlicowych omawiali zagadnienia związane z dniem 11 listopada 1918r. Zajęcia plastyczne w tym roku szkolny zmieniły uczniów w rzeźbiarzy, którzy z masy solnej wykonali godło, a na lekcjach wychowania fizycznego jak prawdziwi żołnierze zdobywali kolejne sprawności pokonując tor przeszkód. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych uczniach naszej szkoły, którzy na lekcjach mogli przenieś się w przeszłość i poznać postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz historię naszych symboli narodowych. W piątek odbyła się prelekcja nauczyciela historii oraz uczniów klasy VI, podsumowująca temat odzyskania niepodległości połączona z prezentacja multimedialną oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i wojskowych. Na zakończenie odbył się quiz w klasach IV – VI.
/M. Szubert, G. Krehut-Skoczylas, R. Pietroszek/
 
 

,,Zdrowy Styl Życia”
 
We wtorek 24 listopada 2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki pod hasłem ,,Zdrowy Styl Życia”.  Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękne występy, w czasie których słyszeliśmy ciekawe piosenki dotyczące zdrowia, wiersze i tańce. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła zumba w wykonaniu klasy 6 oraz klasy 3. Niemal cała szkoła poderwała się do tańca! Mogliśmy podziwiać również ciekawe plakaty dotyczące Zdrowego Stylu Życia. Uczniowie wykonali też zdrowe i pyszne przekąski. W czasie Dnia Profilaktyki nasze panie Kucharki i panie Intendentki otrzymały z rąk pani Dyrektor specjalne podziękowanie za przygotowanie pysznych i zdrowych posiłków. Na zakończenie akcji uczniowie mieli okazję oglądać prezentację dotyczącą aktywnego stylu życia oraz zdrowego żywienia.  Należy również przypomnieć, że projektowi towarzyszył konkurs  na najciekawszy ,,Przepis na zdrowie”. Gratulujemy laureatom Krystianowi Gawlas, Maksymilianowi Kulasik i Miłoszowi Bednarkowi, którzy egzekwio zdobyli pierwsze miejsce.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zawsze tak chętnie będą promowali zdrowy styl życia! 
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/
 
 

Wyjazd na musical
 
W czwartek 26 listopada dzieci z klas 1-3 oraz „zerówki” wyjechały do Czechowic-Dziedzic do kina Świt na musical pt. „Piękna i Bestia”. Widowisko zostało przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa.
Piękna, dobra córka chcąc ocalić życie ojca udaje się do mrocznego zamku Bestii. Tam zostaje uwięziona. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy uroczej Belli. Wszystkich zachwyciła bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy, oświetlenie. Znakomite piosenki  przeniosły nas w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów. 
Ta piękna opowieść o miłości i przyjaźni dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Mali widzowie wrócili do szkoły zachwyceni i oczarowani musicalem i całą jego oprawą.
/Opracowała V. Giżycka/
 
 

Igraszki ze sztuką!
Każdy rozsądny wie, że sztuka jest ważna w naszym życiu. Jak mówią doświadczeni,  nie tylko chlebem człowiek żyje. Dlatego też, podążając w myśl tej maksymy, 26 listopada 2015 roku nasi żacy pojechali na spektakl teatralny pt. „W krainie Narnii”. Po trzech lekcjach, uczniowie klas 4 -6 ubrali się i szybciutko pobiegli zająć miejsca w podstawionym pod szkołę autokarze. Razem z opiekunami wyruszyli w kierunku Czechowic - Dziedzic, by obejrzeć przedstawienie. Na deskach Miejskiego Domu Kultury, artyści Teatru Współczesnego z Krakowa zaprezentowali przygotowaną przez siebie adaptację powieści autorstwa Clive`a Lewisa „Opowieści z Narnii”. Historia znana też z lubianych przez widzów ekranizacji, tym razem opowiedziana zostaje w nowy, zaskakujący sposób. W prezentowanej interpretacji, wykonawcy przenoszą widownię w zaczarowany świat uczestników baśniowej podróży. Narnia to kraina nimf i faunów, olbrzymów, karłów i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To miejsce pełne czarów, odwieczne pole walki dobra ze złem. Przejście do tego magicznego świata, w starej, zapomnianej szafie przypadkiem odnajduje czwórka dzieci. U boku królewskiego lwa Aslana stawiają czoła złowrogiej, białej czarownicy, której jedynym celem jest – pełnia władzy nad Narnią. Aby osiągnąć ten cel, nie cofa się przed żadną podłością. Doskonałe piosenki autorstwa Maksa Czarneckiego ożywiają dodatkowo inscenizację. Prosta i chłodna scenografia dodaje tajemniczości oglądanym przez widzów wydarzeniom. Zaskakujące połączenie gry aktorskiej z filmem, daje niesamowite wrażenia. Wszystko współgra i tworzy jednolitą, piękną, imponującą całość. Zadowoleni i pełni dodatnich wrażeń po imprezie, wszyscy wrócili do szkoły na lekcje. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie znów będzie dane obejrzeć coś równie wartościowego.
/Organizator wyjazdu: M. Krehut-Skoczylas/
 
 

Warsztaty artystyczne
Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Iskrzyckiej za przeprowadzenie w klasie I b warsztatów artystycznych. Podczas zajęć dzieci wykonały piękne ozdoby świąteczne. Wspólna praca sprawiła dzieciom dużo radości i satysfakcji.
Bardzo dziękujemy - uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Beatą Małysiak.
 
 
 
Mikołajkowe spotkania!!!
Jak co roku nasze pociechy w ZSP w Iłownicy odwiedza szczególny gość – św. Mikołaj. W asyście dwóch pomagierów: diabła Kluski i anioła Paluszka Święty odwiedził wszystkie dzieci naszej placówki, nie zapominając też o przedszkolakach. Przechodząc z klasy do klasy Mikołaj wręczał podopiecznym drobne upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Dzieci w zamian śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki naszym gościom. Niektórzy z wypiekami na twarzach bali się podejść do niecodziennego gościa. Cała zabawa trwała prawie dwie godziny. Po zakończonej akcji Mikołaj opuścił szkołę kierując swoje sanie zaprzężone w renifery do następnej placówki, gdzie oczekiwały na niego równie podekscytowane dzieciaki.
Dziękujemy rodzicom, dzięki którym nasze pociechy mogły cieszyć się w ten wyjątkowy dzień.  Szczególne podziękowania dla Mikołaja oraz pomocników oddelegowanych na ten dzień z jaworzańskiego Ośrodka Wychowawczego. Jak widać chłopaki też potrafią stanąć na wysokości zadania i ze swego wnętrza wydobyć niezmierzone pokłady dobroci.
/Tajny korespondent do współpracy ze św.  Mikołajem/
 
 

Spotkanie z policjantami
W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariuszy Policji z Jasienicy. Policjanci przypomnieli dzieciom klas I - III zasady bezpiecznego zachowania oraz wskazali, w jaki sposób należy chronić się przed różnorodnymi zagrożeniami. W czasie spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Uczniowie chętnie zadawali pytania naszym gościom i pogłębiali wiedzę na temat pracy policjanta.
/Organizator spotkania K. Szkucik-Rewaj/
 
 

Wieczornica
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym
w Iłownicy
 
 
„ Nigdy nie jesteśmy tak biedni, 
aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.”
 
Słowa Mikołaja Gogola przyświecały zebranym w piątkowy, zimowy wieczór. 15 stycznia 2016 roku kolejny już raz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbyło się niecodzienne spotkanie. W trakcie imprezy zbierano fundusze na najpilniejsze potrzeby naszej szkoły oraz wsparcie inicjatywy „Pola Nadziei”. Jej celem była również prezentacja dorobku artystycznego grupy koła regionalnego Szwarne Dziecka. Przedsięwzięcie miało też  integrować środowisko lokalne, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz terytorialnych: Czesław Szkorupa, Kazimierz Majchar,  Magdalena Sadlik, Zofia Polok. Przedstawiciele organizacji społecznych – przewodniczące kół gospodyń wiejskich: Gabriela Kubica, Anna Tomik oraz przedstawiciele straży pożarnych, reprezentantów środowisk wyznaniowych – ksiądz Jarosław Jarco.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 18.00 występem szkolnego koła instrumentalnego pod kierownictwem pani Marii Szubert. Przy akompaniamencie młodych talentów zebrani wspólnie śpiewali kolędy. Następnie zaprezentowano szkolne jasełka – w tym roku pt. „Jasełka na wesoło”. Przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na zebranych. Gra słów, światła i muzyki wzmogła pozytywne emocje i odczucia artystyczne widzów. Dzięki temu coroczne przeżywanie przyjścia Pana na świat stało się znów niecodzienne, niebanalne i jedyne. Po zakończonym spektaklu uczniowie złożyli śląsko – cieszyńskie życzenia noworoczne. Były one zwieńczone kwestą zebraną przez naszych młodych podopiecznych. Na koniec spotkania był czas na wspólną integrację. Przy kawie, herbacie i domowym ciastku można było podyskutować na nurtujące nas tematy. Można też było zakupić domowe specjały przygotowane przez pracowników szkoły i rodziców.
Frekwencja zaskoczyła wszystkich. Całe szczęście impreza po raz pierwszy została zorganizowana na hali sportowej. Wypełniona po brzegi sala radowała serca organizatorów. Zebrana kwota była również rekordowa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się w podobnym gronie na szkolnych jasełkach, aby nie tylko zrobić coś dobrego i szlachetnego, ale również spotkać się i porozmawiać.
/Organizatorzy/
 
 
 

Niesamowite ferie w Iłownicy
W dniach od 15 do 19 lutego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy zostały zorganizowane zajęcia dla naszych uczniów, którzy chcieliby w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny. Trzydziesto siedmioosobowa grupa dzieci miała możliwość spędzenia ferii zimowych nie przed telewizorem, komputerem, czy tabletem, ale czynnie, w ruchu i na świeżym powietrzu.
Zajęcia zorganizowane przewidziano na pięć dni. Dzieci miały zagospodarowany czas od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00, a zajęcia prowadzone były w trzech równoległych grupach. Przebiegały według wcześniej opracowanego przez wychowawców harmonogramu, zawierającego elementy programów profilaktycznych „Spójrz inaczej” oraz „Szkoła dobrego wychowania”. Szczególny nacisk położono na te elementy, które zapewniały uczniom wszechstronny rozwój, aktywizowanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie nawyku zdrowego trybu życia. Uczestnicy zimowiska brali udział w zajęciach sportowych, kulinarnych, zajęciach z elementami pierwszej pomocy. Zobaczyły spektakl „Księga dżungli” w bielskim teatrze Banialuka oraz film „Bella i Sebastian”. Przeprowadzono także cykl zajęć profilaktycznych: „Mój wygląd świadczy o mnie”, „Zasady brania lekarstw – Jak bezpiecznie używać lekarstw”, „ABC dobrego wychowania” oraz „Wokół magicznych słów”. Sporo uwagi poświęcono tematyce zdrowia, zdrowego i racjonalnego odżywiania się, roli warzyw i owoców w naszym życiu.
Niestety zimowa aura nam nie dopisała. Pomimo tego, nikt z uczestników zimowiska nie narzekał na nudę i znalazł coś dla siebie.  Całość przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i wsparcie finansowe Gminy Jasienica, Rady Rodziców naszej szkoły oraz indywidualnych wpłat rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia.
Mamy nadzieję, że przyszłoroczne ferie będą chcieli z nami spędzić kolejni uczniowie zachęceni przez tegorocznych uczestników. Dołożymy wszelkich starań, by kolejne zorganizowane ferie, były równie ciekawe jak w tym roku. 
/Kierownik zimowiska R. Pietroszek/
 

Warsztaty świąteczne
16 marca 2016 roku Rada Rodziców przy pomocy Rady Pedagogicznej zorganizowała warsztaty świąteczne. Głównym pomysłodawcą a zarazem prowadzącą była P. Kasia Sikora. Nadrzędnym celem spotkania było wspólne spędzenie czasu dziećmi z rodzicami podczas robienia różnych ozdób i dekoracji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. P. Kasia przygotowała stanowiska, na których można było zrobić między innymi kartki świąteczne, baranki z masy solnej, zajączki z rolki po papierze, kwiatki z bibuły (tutaj pomogła P. Krystyna Kieczka), kurczaki z opakowań po jajkach oraz można było pomalować  świąteczne figurki gipsowe. Ponadto można było spędzić czas na rozmowie przy pysznej kawie lub herbatce oraz przeróżnych słodkościach. W tym dniu rozpoczął się także kiermasz świąteczny, który dzięki pomocy samorządu szkolnego trwał jeszcze do piątku 18 marca. Wszystkie piękne rzeczy na kiermasz wykonały mamy naszych uczniów oraz P. Krystyna Kieczka.  
 
 

Światowy Dzień Zespołu Downa
– 21.03.2016r.
 
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pierwszy raz w tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do akcji mającej na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tym razem akcja kładła szczególny nacisk na dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Organizatorzy zachęcali do włożenia skarpetek – najlepiej trzech w różnych wesołych kolorach (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze). Kolorem przewodnim ŚDZD jest granatowy i czerwony.
16 marca uczniowie, nauczyciele przyszli do szkoły w różnych skarpetkach, niepasujących do siebie par. Skarpetki były w paski, kropki, za kolano lub tuż przy kostce. Dodatkowo w kolorowych apaszkach i krawatach. Na dolnym korytarzu na gazetce były zamieszczone informacje o tym genetycznym zaburzeniu. 
/Opiekun Samorzadu Uczniowskiego R. Pietroszek/
 
 
 

Dzień Świętego Patryka
Dnia 17 marca 2016r. tradycyjnie świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani w kolory charakterystyczne dla Irlandii - pomarańczowy i zielony. Na lekcjach języka angielskiego oglądali prezentacje multimedialne o Irlandii, w tym oczywiście o jej patronie Świętym Patryku (prezentacje o samym święcie 17 marca przygotowali uczniowie z klas IV, V, którzy uczęszczają na zajęcia rozwijające z języka angielskiego). Na korytarzu została zrobiona gazetka ścienna informująca o św. Patryku  oraz zamieszczono słownictwo związane z tym świętem.
Na koniec dnia wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie uczniom, którzy przyszli do szkoły ubrani w barwy Irlandii.
 /J.Zienkiewicz - nauczyciel j.angielskiego/ 
 
 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym celem tego święta jest podniesienie świadomości społecznej na temat autyzmu. Zwrócenie uwagi na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia
i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych podkreśla, ze osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka.
W tym dniu w naszej szkole uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w kolorze niebieskim, na gazetce zostały zamieszczone informacje o autyzmie. 
/Opiekun Samorządu Uczniowskiego R. Pietroszek/
 
 

,,Wybieram wolność!

Dopalaczom mówię nie!”
 
W ciągu ostatnich tygodni uczniowie klas 4 – 6 naszej szkoły realizowali projekt wychowawczy, którego głównym celem było ukazanie szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych określanych, jako dopalacze. Można powiedzieć, że bardzo wiele się działo. Było ciekawie, pracowicie i twórczo. Uczniowie klasy piątej, którzy przygotowali przedstawienie ,,Wybieram wolność”, pokazali jak łatwo pogubić się w dzisiejszym świecie i wejść na drogę uzależnienia. Równocześnie przedstawienie miało bardzo pozytywny przekaz, trafiający do serca. Przyjaźń, bliskość kochających osób, wiara może pomóc w odnalezieniu dobrej drogi. Ważne, aby zrozumieć swój błąd i dać sobie szansę naprawy życia. Nasi młodzi aktorzy występowali z przedstawieniem w czasie akcji charytatywnej ,,Razem dla dzieci” oraz dla swoich kolegów z klas starszych, grona pedagogicznego, a także w czasie Przeglądu Teatrzyków Profilaktycznych w GOK Rudzica. Największą radością dla uczniów była możliwość włączenia się w akcję charytatywną oraz bardzo pozytywny odbiór przedstawienia przez kolegów i koleżanki. Należy również dodać, że uczniowie pięknie wystąpili w czasie przeglądu uzyskując wyróżnienie, a wraz z nim piękną pamiątkową figurę anioła i nagrodę książkową.
Kolejnym działaniem był konkurs plastyczny pod hasłem ,,Wybieram wolność! Dopalaczom mówię nie!” Zaprosiliśmy do udziału w tym przedsięwzięciu również inne szkoły gminy Jasienica. Napłynęły ciekawe, starannie wykonane plakaty propagujące walkę z dopalaczami. Byliśmy mile zaskoczeni takim szerokim zainteresowaniem. Na nasze zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziało aż 40 młodych artystów. Spośród wszystkich prac komisja wyłoniła 11, które następnie zostały wyeksponowane w czasie Przeglądu Teatrzyków Profilaktycznych. Naszą szkołę reprezentowała praca Izabeli Białek oraz Zuzanny Kobieli. W czasie finału konkursu plastycznego komisja, której przewodniczył pan Florian Kohut zwróciła swą uwagę na ciekawą formę wypowiedzi, którą wybrała Iza. Praca przypominała klepsydrę, na której informuje się o śmierci bliskiej osoby. Zaznaczało się również mocno główne hasło pracy ,,dopalacze = śmierć” Ostatecznie Izabela zdobyła trzecią nagrodę w konkursie, a jej koleżanka Zuzia wyróżnienie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnym roku szkolnym.
Bardzo istotnym punktem naszego projektu były spotkania z panem Ireneuszem Brachaczkiem, specjalistą ds. uzależnień. Pan Brachaczek prowadził spotkania dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. W bardzo przystępny sposób wyjaśniał jak przebiega proces uzależnienia się oraz jak można obronić siebie i swoich najbliższych przed dopalaczami, uzależnieniem od telefonu, komputera. Głównym przesłaniem spotkań było pokazanie, że najważniejszą ochroną przed uzależnieniem jest miłość i czas, jaki można poświęcić drugiej osobie, obdarzenie dziecka zainteresowaniem, rozmowa. Zachęcał również do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz do wybierania tylko takich programów, które rozwijają i wzbogacają naszą wiedzę.
W przyszłości planujemy kontynuację naszych działań profilaktycznych. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie nadal tak chętnie będą brali udział we wszystkich akcjach realizowanych w naszej szkole.
/Opracowała: K. Szkucik – Rewaj/
 
 
 

Prelekcja dla uczniów klas I - III
W dniu 18 kwietnia 2016 roku odwiedził naszą szkołę były policjant P. Ireneusz Brachaczek. Podczas spotkania z uczniami klas 1-3 omówił zasady bezpiecznych postaw i zachowań w rożnych sytuacjach: w domu, na podwórku, w drodze do szkoły, podczas korzystania z urządzeń elektrycznych  itp. Podczas zajęć były prezentowane scenki rodzajowe z udziałem dzieci, których celem było ćwiczenie prawidłowych zachowań w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Omawiane były także zasady poruszania się po drogach (promowanie elementów odblaskowych, prawidłowe poruszanie się po chodnikach, poboczu). Uczniowie mieli możliwość utrwalenia znajomości numerów alarmowych oraz sposobów informowania w przypadkach ewentualnych zagrożeń.
Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie - uczniowie wraz z wychowawcami.
/B. Małysiak/
 
 
 
 
28 kwietnia bieżącego roku  już po raz dziesiąty odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W tym roku w konkursie wzięło udział 21 uczniów, przedstawicieli siedmiu szkół podstawowych naszej gminy (z Jasienicy, Świętoszówki, Grodźca, Międzyrzecza, Rudzicy, Mazańcowic i Iłownicy). Uczniowie pisali test sprawdzający ich bogatą wiedzę z wiadomości o Unii Europejskiej oraz Holandii, która obecnie przewodniczy Radzie UE. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Naszą szkołe reprezentowali zwycięzcy eliminacji szkolnych: Krzysztof Janota, Igor Tumiło i Aleksandra Włosińska.
Laureaci konkursu:
I miejsce Bartłomiej Sygut z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu
II miejsce Aleksandra Włosińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy
III miejsce Szymon Fuchs z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy
IV miejsce Jagoda Kosińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach
W rywalizacji drużynowej I miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy, II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Międzyrzeczu, III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mazańcowicach.         Gratulujemy Oli i całej drużynie!
 
/J. Zienkiewicz, organizator konkursu/
 

Koncert muzyczny
29 kwietnia 2016 roku grupa 23 uczniów wraz z opiekunami, wzięła udział w koncercie muzycznym zespołu Sekstet Akademia. W pięknej Sali Koncertowej ZPSM im. S. Moniuszki wysłuchaliśmy utworów Dvoraka, Tansmana i Thuilla. Wprowadzenie do koncertu dokonał osobiście dyrektor szkoły, zwrócił uwagę na naszą grupę młodzieży - ciepło nas przywitał (miło nam się na sercu zrobiło), przybliżył najważniejsze informacje o utworach i kompozytorach. Wykonawcy koncertu to członkowie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i nauczyciele Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczniowie mieli możliwość wsłuchiwania się w brzmienie fletu, oboju, klarnetu, rogu, fagotu i fortepianu. Podziwiali i docenili kunszt wykonawców.
/Organizator wyjazdu M. Szubert/
 
 

„Zaułkami Cieszyna” – gra miejska
oraz „Noc Muzeów”
z udziałem uczniów ZSP Iłownica

 
Mając ciągle we wspomnieniach grę miejską, która odbyła się jesienią w Bielsku-Białej i chcąc przeżyć coś równie fascynującego, powędrowaliśmy tym razem nad Olzę. Dwudziestu czterech uczniów z Iłownicy, czterech opiekunów i wielu ludzi dobrej woli musi się równać wspaniałej zabawie, i tak właśnie było …
Cieszyn przywitał nas słońcem, przyjaznym wiatrem, więc aż się chciało podążać za zagadkami, które przygotowałyśmy dla dzieci. Podzieleni na cztery grupy, wędrowaliśmy po mieście, aby rozwikłać cieszyńskie tajemnice. Uczniowie bez trudu odnaleźli odpowiedzi  na pytania dotyczące najbardziej znanych miejsc miasta nad Olzą. Mierzyli wysokość Wieży Piastowej, pochłaniali historie niezwykłych postaci z ulicy Cieszyńskich Kobiet, szukali przystanku tramwajowego na Rynku, liczyli mosty Wenecji Cieszyńskiej i rozwiązali wiele innych zagadek. Każda z grup miała swoje dodatkowe przygody  - jedni zostali zaproszeni na przepyszne placki ziemniaczane przez sympatycznego pana Janka właściciela „Plackarni”, inni w urokliwej przestrzeni  kawiarniano-księgarnio-antykwariacie „Kornel i Przyjaciele” poznali historię pisarza Kornela Filipowicza.
Po godzinie 19-tej otwarły się przed nami drzwi pracowni na Zamku Sztuki i mogliśmy uczestniczyć w warsztatach robienia domków dla dzikich owadów i pszczół, w warsztatach graficznych i ceramicznych. Były nawet warsztaty ekologicznego sadzenia roślin. We wszystkich tych atrakcjach Cieszyńskiej Nocy Muzeów braliśmy udział z wypiekami na twarzy. Bez trudu pokonaliśmy „tysiące tysięcy” schodów prowadzących na Wieżę Piastowską przeliczając je w górę i w dół, kontemplowaliśmy w niezwykłej atmosferze Rotundy św. Mikołaja, spacerowaliśmy nocą po Rynku słuchając koncertu w oknie oraz łowiliśmy „złote monety” w Muzeum Drukarstwa.
Atmosfera panująca w mieście była cudowna - muzyka, zabawy, zapach przygotowanych smakołyków, organizatorzy  i coraz bardziej zapadająca noc tworzyły z tego miejsca niezwykle klimatyczną przestrzeń. Na pewno wrócimy tu za rok.
/Organizatorzy: Dagmara Skowron i Anna Mleczko/
 
 
 

Wyjazd do kina
W dniu 25 maja 2016 roku klasy 1a, 1b, 2 i 3 pojechały na wycieczkę do kina HELIOS w Bielsku – Białej na film pt.: "Księga dżungli", który przedstawia historię Mowgliego – chłopca, który dorasta w dżungli, gdzie opiekują się nim dzikie zwierzęta. Film bardzo podobał się dzieciom. Zawierał wiele efektów specjalnych, które dostarczały niesamowitych wrażeń wizualnych.  
/Beata Małysiak - wych. kl.1b/
 
 
 

Byliśmy w kinie! 
 
Byliśmy owszem, ale nie tyle w kinie, ile na filmie „Młody Mesjasz”.Czasem film jest tak kiepski, że z wrażeń pozostaje tylko owa powyższa informacja: „byliśmy w kinie” . W tym przypadku podziało się inaczej, ale zanim..., odpowiem na pytanie kto był. Pojechaliśmy my - klasy starsze, to jest  IV, V i VI, ze szkoły podstawowej w Iłownicy,  po zajęciach 25 maja, w środę, do kina Helios w Bielsku Białej. Nie wszyscy pojechali i ci nie muszą żałować, bo w dobie powszechności mas mediów, można film obejrzeć , w każdej chwili,  w Internecie, no ale... . 
 
Ale to nie jest już tak zabawne, jak na dużym ekranie, z profesjonalnym dźwiękiem!! 
 
Sama oglądałam film dwa razy i zgadzam się z recenzją , jaką przeczytałam na Wp film: 
 
Od czasu "Pasji" nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. - "Młody Mesjasz" to wielka duchowa przygoda. Umacnia wiarę, wzrusza do głębi, pozwala zrozumieć. Ten film powinien zobaczyć każdy wierzący - czytamy w Dobrych Nowinach. Sam reżyser, Cyrus Nowrasteh podsumowuje swój film mówiąc - Jako człowiek wierzący ufam, że "Młody Mesjasz" będzie "Pasją" dla całej rodziny. 
 
Sama od siebie dodam, że choć film ten jest historią hipotetyczną, to nie wyklucza absolutnie sytuacji, że tak dokładnie mogło być. Jest to opowieść o niezwykłych wydarzeniach w życiu siedmioletniego Jezusa, które każą mu zadać sobie pytanie: kim jestem? 
 
Wyobrażamy sobie, że Chrystusowe , ukryte, dziecięce lata, były sielankowe i szczęśliwe, wszak wzrastał w mądrości u Boga i u ludzi, pod okiem kochających rodziców. Ale , czy na pewno? Przecież diabeł nie potrzebuje snu, więc nieustannie kombinuje, jak dokuczyć człowiekowi, a Chrystus był prawdziwym człowiekiem. Zły  przygotowuje pajęczą sieć, by uwikłać, zniewolić rodzaj ludzi, albo i tylko, w niemożliwym, jak w przypadku Jezusa, choć  swarliwie dokuczyć. 
 
Film prawie dwugodzinny, w poczuciu nierzeczywistego czasu, bo akcja zajmująca,  po której to uczcie duchowej, sięgnęliśmy po ucztę dla ciała. 
 
W drodze powrotnej zrobiliśmy przystanek w McDonald`s, na specjalne życzenie uczniów i my opiekunowie , razem z nimi, delektowaliśmy się smacznymi lodami.
Wróciliśmy, jak sądzę, wszyscy zadowoleni, bo takie słyszałam głosy, ale jak to zazwyczaj bywa, za wcześnie. 
 /Organizator wyjazdu R. Niedziela-Foksińska/
 
 
 

Występ zespołu regionalnego
na spotkaniu z okazji Dnia Matki
 
23 maja 2016 roku uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” wystąpiły z okolicznościowym programem na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Matki. Organizatorem była Gminna Rada Kobiet. Uczestniczyły w nim członkinie Kół Gospodyń ze wszystkich sołectw Gminy Jasienica a 32 panie otrzymały „Order Serca – Matkom Wsi”, jako symbol trudu włożonego w wychowanie młodego pokolenia. Program naszych uczniów ogromnie się podobał, rozweselił i umilił całą uroczystość.
/Opiekun zespołu M. Szubert/
 
 

Wszystkie dzieci nasze są
- Dzień Dziecka w ZSP Iłownica
 
Już tradycją naszej szkoły stało się świętowanie dnia naszych pociech w sportowej rywalizacji. Od samego rana trwały zmagania pomiędzy zawodnikami. Dzieciaki podzielone na drużyny biegały na czas, kozłowały piłki, rzucały do kosza, przemieszczały się z woreczkiem na głowie. Te i inne konkurencje przysporzyły uczniom wiele radości, śmiechu i zabawy. Walka między sportowcami była  zacięta – każdy  dawał z siebie wszystko. Na koniec wyłoniono zwycięzców, choć różnice w punktacji końcowej były niewielkie. Wszystkim uczestnikom sportowych potyczek należą się słowa uznania i pochwały. Po zakończonych rozgrywkach na dzieci czekały kolejne atrakcje. Wszyscy uczniowie zostali osłodzeni cukierkami ufundowanymi przez Dyrektor Ewę Sowę, by zaraz przekąsić smaczną kiełbaskę zakupioną przez sołtysa Landeka – Kazimierza Majchera. Posileni i osłodzeni mogli obejrzeć mini zoo zorganizowane w świetlicy szkolnej. Na zakończenie zaprezentowano film pt. „Bezpieczna przerwa”, a pani pedagog przypomniała wszystkim zebranym zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i poruszania się po drodze. Starsi uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy na temat zespołu Tourette`a. Dla najlepszych przewidziano nagrody – koszulki z nadrukiem.
Ten dzień był dla nas wszystkich wyjątkowy. Mogliśmy się świetnie bawić, a także  uczyć się współpracy  w zespole, przeżywać chwile zwycięstwa i porażki. Uczymy się bycia RAZEM – nie osobno. To coraz rzadsza cecha młodych ludzi. Oby w przyszłym roku też udało się zorganizować taką imprezę dla naszych podopiecznych.
Dziękujemy sponsorom smakowitości  i do zobaczenia za rok!!!
/Organizatorzy nauczyciele ZSP/ 
 
 
 

„Dzień Dziecka na wesoło”
Rada Sołecka Landek, KGW Landek, OSP Landek zorganizowały 5 czerwca 2016 r.  Dzień Dziecka na wesoło. Do imprezy włączył się również nasz szkolny zespół regionalny „Szwarne Dziecka” wraz z opiekunem p. Marią Szubert, który zaprezentował krótki program artystyczny. Była to wiązanka tańców Śląska Cieszyńskiego, urokliwych pieśniczek, recytacji gwarowych tekstów.
Całość rozpoczęła się o godzinie 14. 00. Z powodu deszczu występ naszych artystów przeniósł się do sali KGW, gdzie zabrał głos sołtys Landeka - Kazimierz Majcher, rozpoczynając całą imprezę. Prezentacja bardzo się spodobała zebranym, którzy przychylnym okiem zerkali na swoje pociechy. Prócz pokazu zespołu regionalnego można było obejrzeć  spektakl pt.” Cyrk bez zwierząt” przygotowany przez dzieciaki i instruktora sekcji teatralnej GOK w Rudzicy p. Agnieszkę Bronowską . Oglądaliśmy też samochody rajdowe i strażackie. Uczestnicy imprezy pałaszowali gofry serwowane przez członkinie koła gospodyń, konsumowali frytki, popijali napoje gorące i zimne. Niebywałą atrakcją stały się dmuchańce. Wszyscy doskonale się bawili świętując dzień naszych najmłodszych aż do wieczora. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy nie zapomną o naszych milusińskich.
/Obserwator M. K./
 
 

Wycieczka do Krakowa
Siódmego czerwca 2016 roku uczniowie klasy IV i V pojechali ze swoimi wychowawcami i przewodnikiem z Jasienicy na wycieczkę szkolną. Szybko i sprawnie dotarliśmy do Krakowa, gdzie zaczęliśmy zwiedzać zabytki naszej dawnej stolicy. Przenieśliśmy się w przeszłość zwiedzając komnaty prywatne zamku na Wawelu. Następnie odwiedziliśmy smoka wawelskiego i mieliśmy okazję, aby zobaczyć, czy dziki zwierz nadal zieje ogniem odstraszając przechodniów. Zobaczyliśmy pomnik Jana Pawła II, Muzeum Katedralne, katedrę – dzwon i groby. Kolejnym punktem naszego programu był Rynek Główny oraz Muzeum Podziemia Rynku.  Obejrzeliśmy stylowe Sukiennice - jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tam mieliśmy chwilkę na odpoczynek, posilenie się oraz zakup pamiątek. Najedzeni, zaopatrzeni w podarunki dla najbliższych i pełni wrażeń ruszyliśmy w stronę ostatniego punktu naszej wycieczki – Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Po przekroczeniu bramy wstępu do ogrodu uczniowie popędzili co sił w nogach do wykonywania eksperymentów z wykorzystaniem urządzeń znajdujących się na terenie ogrodu.  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie (potocznie: „Krakowski Ogród Doświadczeń”) to  park edukacyjny utworzony w 2007 roku. Park zajmuje powierzchnię 6 ha. Ogród Doświadczeń jest oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Krakowski Ogród Doświadczeń to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Krakowski park edukacyjny wzorowany jest na „Polu Doświadczeń Zmysłowych” w Norymberdze oraz Parku Nauki i Techniki La Villette w Paryżu. Był to ostatni punkt naszej wycieczki. Pełni pozytywnych wrażeń ze śpiewem i uśmiechami na twarzach dodarliśmy do szkoły około godziny 21:00. Mamy nadzieję, że za rok znów zwiedzimy coś równie pięknego i ciekawego.
/Uczestnicy wycieczki/
 

Warsztaty "RoboKlasa" 
 
Warsztaty "RoboKlasa" przeprowadzone w naszej szkole poświęcone były dwóm zagadnieniom:
1. Szeroko rozumianej robotyce - uczniowie samodzielnie zbudowali i zaprogramowali swoje roboty (zestawy LOFI) - dzięki czemu poznali tajniki konstruowania wyjątkowych maszyn, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Po ich zaprogramowaniu, zostały rozegrane zawody, podczas których sprawdzaliśmy szybkość i wytrzymałość naszych robotów.
2. W drugiej części - poświęconej rzeczywistości rozszerzonej - uczniowie przy użyciu iPadów przyglądali się różnym robotom, które pracowały lub nadal pracują dla agencji kosmicznej NASA. Używając aplikacji Spacecraft3D oglądali dokładnie i z bliska lądowniki księżycowe, łaziki marsjańskie i wiele innych ciekawych konstrukcji.
Zajęcia warsztatowe bardzo podobały się uczniom. Dziękujemy panu Dawidowi Staniek za poświęcony czas i mamy nadzieję, że kiedyś znowu nas odwiedzi i podzieli się swoją pasją.
 
 

Piknik rodzinny

18 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny Piknik Rodzinny. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13:00 na sali gimnastycznej występami naszych uczniów i przedszkolaków.
Po części artystycznej wszyscy przenieśliśmy się na teren przy boisku szkolnym, gdzie czekało mnóstwo atrakcji – dmuchane zamki, warsztaty rękodzieła, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy,  zabawy z animatorem.  Oczywiście nie zabrakło konkurencji sportowych z nagrodami, które przygotowali nauczyciele: tor przeszkód, skoki w workach, badminton, rzut lassem na konia na biegunach, rzuty piłeczką do kapeluszy i wiele innych. Strażacy z OSP przygotowali też pokaz swoich umiejętności bojowych.
Nie zabrakło pysznych przekąsek – frytek, kiełbasy i krupnioków z grilla, cukrowej waty, popcornu, lodów oraz słodkości – ciast pieczonych przez rodziców. W trakcie całej imprezy uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac naszych dzieci na temat „Stop przemocy w rodzinie” oraz dekoracje w formie kwiatów i motyli, które ozdabiały salę gimnastyczną i boisko.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Pikniku – rodzicom, nauczycielom, pracownikom technicznym oraz sponsorom. Piknik miał na celu promowanie spędzania wolnego czasu z rodziną oraz integrację społeczności lokalnej. Dziękujemy.
/R. Pietroszek, A. Tolasz/ 
 

Zakończenie roku szkolnego
i pożegnanie klasy VI.
 
  24 czerwca ostatni raz spotkaliśmy się w roku szkolnym 2015/2016. Wszyscy odświętnie ubrani zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie o godzinie 9 rozpoczął się apel. Po hymnie państwowym i powitaniu wszystkich zebranych przez panią dyrektor Ewę Sowę wystąpiła klasa VI, która żegnała się ze szkołą, wszystkimi nauczycielami, pracownikami szkoły i uczniami dedykując im wiersze, piosenki i występ Zespołu Regionalnego. Szczególnie ciepło uczniowie klasy VI pożegnali swoją wychowawczynię panią Jolantę Zienkiewicz, dla której przygotowali specjalny filmik – niespodziankę. Nie zabrakło łez.  Następnie klasa V przygotowała dla starszych kolegów i koleżanek prezenty i wyróżnienia w następujących kategoriach:
Kornelia Bączek –SZKOLNY PODRÓŻNIK ROKU
Iza Białek – ZAKRĘCONA JAK LOCZKI BARANKA
Michał Brandys – NIEFRASOBLIWY AMANT
Michał Francuz – SYMPATYCZNY MISIEK O WIELKIM SERCU
Kamil Gawlas – WYCZESANY LALUŚ
Wiktoria Kieczka – PRACOWITA MRÓWKA
Marek Kwiatkowski – SZYBKI JAK PANTERA
Natalia Mencnarowska – SZKOLNY MUZYK
Konrad Puszczewicz – SZKOLNY CYRKOWIEC
Jakub Suchy – NIEDOSZŁY KLARNECISTA
Nikodem Wieczorek – CHŁOPAK NA OPAK.
Po występach klasy VI i V nadszedł czas na wręczanie świadectw i nagród książkowych. Świadectwo z bało – czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe otrzymali:
Klasa III – Zuzanna Sobuń, Karolina Pietraszko, Szymon Moskała, Mateusz Mencnarowski
Klasa IV – Krzysztof Janota, Nadia Kobiela, Dawid Tymon
Klasa V – Aleksandra Włosińska, Dawid Osińczuk
Klasa VI – Wiktoria Kieczka, Izabela Białek, Kornelia Bączek
Wiktoria Kieczka otrzymała nagrodę Wójta Gminy Jasienica za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce, bardzo dobre wyniki na sprawdzianie szóstoklasisty oraz godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
Po rozdaniu świadectw wystąpiła klasa II, która swoją krótką inscenizacją pt. ”Ścieżką pod górkę” wprowadziła wszystkich w wakacyjny nastrój. W dalszej części apelu zostały rozdane nagrody za oszczędzanie oraz różne konkursy. Następnie wystąpiła przewodnicząca Rady Rodziców p.Anita Budny, która podziękowała wszystkim za cały rok pracy. Pani Dyrektor również podziękowała rodzicom za dobrą współpracę, a wszystkim za udział w apelu. Życzyła udanych wakacji, a szóstej klasie powodzenia w gimnazjum. 
Do zobaczenia po wakacjach!
/oprac. J. Zienkiewicz/